16 C
Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

Η «Μεγάλη Κυρία» Ανόρθωση στην κορυφή του πρωταθλήματος Γυναικών Α Κατηγορίας

Η «βασίλισσα» Robo Markets ΑΕΛ και η «Μεγάλη Κυρία» Ανόρθωση βρίσκονται στην κορυφή του πρωταθλήματος Γυναικών Α Κατηγορίας μετά τους αγώνες της Τρίτης 05 Νοεμβρίου 2019 και τους αγώνες της 3ης αγωνιστικής. Στο μεγάλο ντέρμπι της βραδιάς η  ΑΕΛ κέρδισε στην έδρα της την Ολυμπιάδα με ανατροπή 3-1. Στο γήπεδο «Νεάπολη – Επιστροφή» η Ανόρθωση κέρδισε εύκολα την ΑΕΚ με 3-0, ενώ ο Korantina Homes Παφιακός επιβλήθηκε του Απόλλωνα με 3-0 στο «Αφροδίτη». Τέλος, σε ένα πολύ ωραίο αγώνα το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου πέτυχε την πρώτη νίκη κερδίζοντας την Ομόνοια στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου με 3-1 σετ,.

Εύκολη νίκη για τις «Κυρίες»

«ΝΕΑΠΟΛΗ –ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΑΕΚ  3-0 (25-18, 25-18,25-20)

Χωρίς να δυσκολευτεί αφού έπαιξε για άλλο ένα ματς πολύ σοβαρά η Ανόρθωση κέρδισε για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας την ΑΕΚ με 3-0 σετ και είναι στην κορυφή. Η «Μεγάλη Κυρία» χρειάστηκε 73’ να κερδίσει τις «κιτρινοπράσινες» που πάλεψαν κυρίως στο τρίτο σετ.

Η ΑΕΚ μπήκε ορεξάτα και προηγήθηκε 06-08. Ωστόσο, η Ανόρθωση ανασυντάχθηκε και αφού προσπέρασε εξασφάλισε διαφορά 20-13  για να κερδίσει σε 24’ 25-18 και να πάρει ψυχολογία με το 1-0 σετ.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα της Ανόρθωσης στο δεύτερο σετ δεν άφησε  περιθώρια στην ΑΕΚ να απειλήσει. Οι νταμπλούχες 2019 προηγήθηκαν 12-03 ξεκαθαρίζοντας την κατάσταση του σετ. Η Ανόρθωση απόλυτα σοβαρή έκλεισε το σετ με 25-18 σε 24’ και έβαλε γερές βάσεις νίκης με το 2-0 σετ.

Η «Μεγάλη Κυρία» μπήκε ξανά εντυπωσιακά στο σετ και προηγήθηκε 08-01 διαμορφώνοντας τα δεδομένα. Η ΑΕΚ προσπάθησε για να φανεί ανταγωνιστική, αλλά η Ανόρθωση που προηγήθηκε 13-06  και 21-13 και δεν είχε πρόβλημα να κερδίσει με  25-20 σε 25’ και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(AL. BOSCOVIC):Βασιλείου, Bratunhina, Τaylor, Ριαλά, Καετάνο, Σταυρινίδου –Λίμπερο: Δαϋίδ.

ΑΕΚ(ΧΡ. ΑΜΥΡΩΤΟΣ):Δημητρίου, Χαραλάμπους, Ιωάννου, Scott, Slankamerac, Στυλιανού – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη – Αλλαγές: Λάρκου

Όταν αντέδρασε… κέρδισε

Πήρε το ντέρμπι και κορυφή

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: ΑΕΛ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.3-1 (18-25,25-18, 27-25, 25-19)

«Γαλαζοκίτρινο» ήταν το μεγάλο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας. Η Robo Markets ΑΕΛ αφού ανέτρεψε τα αρνητικά δεδομένα που δημιούργησε η Ολυμπιάδα Ν. με το 0-1 και πήρε το συγκλονιστικό και καθοριστικό τρίτο σετ κέρδισε με 3-1, ξεπέρασε την Ολυμπιάδα στη βαθμολογία και ανέβηκε στην κορυφή. Το μεγάλο παιχνίδι στο «Νίκος Σολωμονίδης» είχε διάρκεια 118’.

Η Ολυμπιάδα με τον Κώστα Παναγίδη στο ντεμπούτο του προηγήθηκε αλλά στη συνέχεια δεν κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό (το τρίτο σετ κρίθηκε στα σημεία) δεχόμενη την πρώτη ήττα.

Η Ολυμπιάδα μπήκε καλύτερα στο ντέρμπι και διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα το οποίο παγιώθηκε μεταξύ τεσσάρων – πέντε πόντων 12-17 για να επιβληθεί τελικά με 18-25 σε 26’ αφού ξέφυγε 16-23. Το 0-1 στη Λεμεσό για τη Λεμεσιανή ομάδα ήταν γεγονός.

Η ομάδα του Κώστα Παναγίδη άρχισε δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 00-03. Η Robo Markets ΑΕΛ έδειξε αντίδραση και κατάφερε να ισοφαρίσει 08-08 και να προηγηθεί 12-11 άνκαι η Ολυμπιάδα κρατούσε τα ηνία. Στο ντέρμπι τα πάντα ήταν ρευστά με την προσφυγική ομάδα να ανακτά ξανά το προβάδισμα 15-16.  Η Robo Markets ΑΕΛ ανέτρεψε τα δεδομένα και με σερί 06-01 κέρδισε το σετ σε 23’ 25-18 ισοφαρίζοντας το ντέρμπι σε 1-1.

Η ΑΕΛ μπήκε με ελαφρώς καλύτερη ψυχολογία στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 03-01. Ωστόσο, η Ολυμπιάδα δεν άφησε τις «γαλαζοκίτρινες» να ξεφύγουν και μείωσαν 04-03. Ένα γρήγορο 03-00 από τις Λεμεσιανές όμως έφερε το σκορ στο 07-03. Η Ολυμπιάδα πίεσε και μείωσε 15-11 προσπαθώντας να γυρίσει τα δεδομένα, αλλά η Robo Markets AΕΛ είχε την πρωτοπορία 22-18. Νέο ντεμαράζ από την Ολυμπιάδα που ισοφάρισε σε ένα φοβερό σετ 23-23.

Τα πάντα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους με εναλλαγές στο σκορ (την Robo Markets ΑΕΛ να προηγείται και την Ολυμπιάδα να ισοφαρίζει) . Οι «γαλαζοκίτρινες» κέρδισαν με 27-25 σε 30’ και ανέτρεψαν τα δεδομένα.

Στο τέταρτο σετ η Ολυμπιάδα έδειχνε αποφασιστικότητα και προηγήθηκε 09-11. Η ΑΕΛ όμως επανήλθε και με σερί 06-00 προσπέρασε 15-11. Οι «γαλαζοκίτρινες» διατήρησαν τον ίδιο ρυθμό (19-16 και 23-19 για να κερδίσουν σε 29’ 25-19 και τον μεγάλο αγώνα 3-1 σετ.

Robo Markets ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ):Chatarashvili, Dudnikova, Παύλου, Πεχλιβάνη, Stedile, Σπύρου – Λίμπερο: Στεφανίδη- Gryban – Αλλαγές: Κατσουνωτού, Θεοδοσίου.

OΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Κ.ΠΑΝΑΓΙΔΗΣ):Hudima, Λεωνίδου, Cudworth, Simanovski, Σιακίδου- Παπακυριακού, Μανίταρου – Λίμπερο 1: Μαραγκού, Λίμπερο 2: Κούτα. – Αλλαγές: Σιάγια.

Πειστική νίκη

«ΑΦΟΔΙΤΗ»: ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ 3-0 (25-20, 25-18, 25-22)

Ο Παφιακός  είναι έτοιμος για τη διάκριση. Σε ένα αγώνα που «έπρεπε» να κερδίσει εάν θέλει να πρωταγωνιστήσει κέρδισε τον πολύ αξιόμαχο Απόλλων με 3-0 σετ σε 76’ και πέτυχε τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα. Οι Λεμεσιανές που πήγαν να γυρίσουν «τούμπα» τον αγώνα στο τρίτο σετ δέχθηκαν τη δεύτερή τους ήττα σε τρεις αγώνες.

Μετά τα αρχικά στάδια ο  Παφιακός ήταν καλύτερος και ξέφυγε στο σκορ 23-18 για να επιβληθεί με 25-20 σε 22’ και να γράψει το 1-0.

Η ομάδα του κόουτς Γ. Γιαπάνη υπερείχε στις αρχές του δεύτερου σετ και απέκτησε διαφορά τεσσάρων πόντων (09-05, 11-07). Η παφιακή ομάδα ήταν καλύτερη και δεν άφησε τις Λεμεσιανές να απειλήσουν (16-10, 18-12). Ο Property Gallery Απόλλων παρά τις προσπάθειες του κόουτς D. Letsiev δεν μπορούσε να μπει στον αγώνα 23-16 και ο Korantina Homes Παφιακός κέρδισε με 25-18 σε 24’ αυξάνοντας το υπέρ του σκορ σε 2-0.

Ο Property Gallery Απόλλων με την Αμερικανίδα Jenkins στην εξάδα αντί της Ripnaya  μπήκε αποφασισμένος να το παλέψει στο τρίτο σετ. Στα αρχικά στάδια έκανε ντέρμπι το σετ που πήγαινε πόντο – πόντο και εναλλασσόμενο προβάδισμα (08-08, 09-09, 10-10). Οι Λεμεσιανές πήραν διαφορά τριών πόντων 14-17, αλλά εκεί που όλα έδειχναν ότι είχαν το πάνω χέρι, η παφιακή ομάδα το γύρισε και προηγήθηκε 21-18 σε ένα γκραν – γκινιόλ σετ. Ο Korantina Homes Παφιακός κέρδισε το ενδιαφέρον σετ με 25-22 σε 30’ και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ.

Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):De Souza, Stanimirovic, Ιορδάνους, Θεοτή, Da Silva, Χατζηλαμπρή – Λίμπερο: Στεφάνου – Αλλαγές: Κωνσταντίνου.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(DLETSIEV):Shaidulina, Πέτρου, Λάμπρου, Jenkins, Saini, Πέτρου – Λίμπερο: Χριστοφόρου – Αλλαγές: Κέστα.

ΤΕΧΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΥΓΟΡΟΥ: UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ – ΟΜΟΝΟΙΑ 3-1 (22-25, 25-19, 25-12, 25-18)

Η αντίδραση του UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου μετά την «ψυχρολουσία» του 0-1 και τα «κενά» διαστήματα της Ομόνοιας καθόρισαν τα δεδομένα στον αγώνα των δυο ομάδων που έγινε στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών.

Η ομάδα του Περόπουλου με την πρώτη της νίκη ανέβηκε στην εξάδα, ενώ η Ομόνοια που εξασφάλισε το πρώτο της σετ ήταν πολύ ανταγωνιστική, αλλά δεν τα κατάφερε.

Πολύ καλό ήταν το πρώτο σετ με τις δυο ομάδες να εναλλάσσοντται στην υπεροχή. Η Ομόνοια με την ενσωμάτωση της Μακλάσκι πρόσθεσε εμπειρία και κατάφερε να ξεφύγει για να κερδίσει με 22-25 σε 25’ κάνοντας το 0-1 και γράφοντας το πρώτο σετ στο πρωτάθλημα.

Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου σε ένα κλειστό σετ πατούσε σχετικά καλύτερα στο παρκέ και εξασφάλίσε μια μικρή διαφορά 11-08. Η Ομόνοια αντέδρασε ισοφάρισε 14-14 και έδωσε άλλη τροπή με τις δυο ομάδες να αλληλοεξοντώνονται. Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου ανέκτησε την πρωτοπορία 22-19 . Το σερί των Αυγοριτών συνεχίστηκε για να κερδίσουν 25-19 σε 23’ ισοφαρίζοντας τον αγώνα.

Καμιά σχέση με τα δυο προηγούμενα δεν είχε το τρίτο σετ. Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου ήταν εκπληκτικό προηγήθηκε από τα αρχικά στάδια 05-01, εξασφάλισε με την πάροδο του χρόνου διαφορά 17-07. Τελικά, παρά την προσπάθεια της Ομόνοιας, το UCLan Cyprus  ΘΟΙ Αυγόρου κέρδισε το σετ με 25-12 σε 21΄και προηγήθηκε 2-1.

Η ομάδα του Αυγόρου προηγήθηκε στο τέταρτο σετ 20-16. Ένα μεγάλο «νεκρό» διάστημα της Ομόνοιας ήταν αρκετό για το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου να κερδίσει με 25-18 σε 26’ και να πάρει τον αγώνα.

UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ (ΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ): Mπλιάντζου, Jocic, Μιχαήλ, Radisic, Χρίστου, Ευσταθίου – Λίμπερο: Παπαδοπούλου – Αλλαγές: Όθωνος.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Ν. ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗΣ): Μαριόλα, Popolitova Mακλάσκι, Proovel, Αντωνίου, Καυκαρίδου – Λίμπερο: Τσίρακου – Αλλαγές: Οnuki- Χαραλάμπους.