«Η Μεγάλη Κυρία» «άλωσε» στο «Απόλλων Αρένα» και έκανε άλμα τίτλου στη Λεμεσό

H Aνόρθωση «άλωσε» την «Απόλλων Αρένα» με 1-3 σετ την Τρίτη 06 Μαρτίου 2018 και έκανε το σημαντικότερο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου δυο αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας.

Στη Λάρνακα η Τεχνοοικία ΑΕΚ υπέταξε την Robo  Markets ΑΕΛ με 3-0 σετ και ελπίζει στην ανατροπή για τον τίτλο στις δυο τελευταίες αγωνιστικές.  Στον Όμιλο διαβάθμισης ο Εθνικός Λατσιών αποχαιρετά την Α Κατηγορία μετά την ήττα του από το ΘΟΙ Αυγόρου με 0-3 σετ, ενώ η Αναγέννηση Δερύνειας φαίνεται να «αγκαλιάζει» την 5η θέση μετά τη νίκη επί της Ολυμπιάδας Ν. με 1-3.

ΟΜΙΛΟΣ ΤΙΤΛΟΥ

Διπλό τίτλου στη Λεμεσού

ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ: ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ  1-3 (25-23, 14-25, 14-25,12-25)

Διπλό τίτλου για την  Ανόρθωση μέσα στην  «Απόλλων Αρένα» Δυο αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση της φάσης των Ομίλων του  πρωταθλήματος ΟΠΑΠ  Γυναικών Α Κατηγορίας η «Μεγάλη Κυρία» ήταν συνεπής στο ραντεβού τίτλου και κέρδισε πιο εύκολα από ότι αναμενόταν με 1-3 σετ.  Η διαφορά των δυο ομάδων δυο αγωνιστικές πριν  το φινάλε είναι στους τέσσερεις βαθμούς ενώ οι Λεμεσιανές υποχώρησαν στην 3η θέση.

Ο Απόλλων «πληγώθηκε» από τις απουσίες των Ιορδάνους και Ανγκούλο και δυσκόλεψε τη θέση του στη μάχη του τίτλου. Η ομάδα του Στ. Φραγκέσκου πάλεψε μόνο στο πρώτο σετ.

Σετ ανάμεσα σε δυο ομάδες που θέλουν πολύ τη νίκη ήταν το πρώτο και κρίθηκε στα σημεία. Ο Απόλλων ήταν πιο ουσιαστικός και κέρδισε με 25-23 και με αυτό τον τρόπο πήρε το ψυχολογικό προβάδισμα.

Η «Μεγάλη Κυρία» κυριάρχησε στο δεύτερο σετ και παίζοντας εξαιρετικό βόλεϊ είχε λύσεις σε κάθε δύσκολη απάντηση που έβαζαν οι «Θεές». Εξασφαλίζοντας σημαντικούς πόντους σε κρίσιμα σημεία η Ανόρθωση ξέφυγε κερδίζοντας 14-25 και ταυτόχρονα σοφάρισε το ντέρμπι κορυφής σε 1-1.

Η Ανόρθωση ήταν ανώτερη και στο τρίτο σετ με συνέπεια να κυριαρχεί σε όλους τους τομείς και να κερδίζει εκ νέου με 14-25. Ως εκ τούτου, η ομάδα του Μπόσκοβιτς ανέτρεψε το σκορ και προηγήθηκε μέσα στην «Απόλλων Αρένα» με 1-2 σετ.

Το τέταρτο σετ η Ανόρθωση ήταν ανώτερη και κέρδισε με χαρακτηριστική ευκολία 12-25 και το ντέρμπι με 1-3 σετ.

ΑΠΟΛΛΩΝ (ΣΤ. ΦΡΑΓΚΕΣΚΟΥ): Στυλιανού, Μπρλέτιτς, Ι. Λεωνίδου,Ντουντνίκοβα, Μανίταρου, Χαραλάμπους – Λίμπερο: Ε. Λεωνίδου. – Αλλαγές: Σιμανόφσκι, Ζακχαίου.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(ΑΛ. ΜΠΟΣΚΟΒΙΤΣ): Μπρατούνχινα, Σταυρινίδου,Βασιλείου, Καετάνο, Ιωάννου, Μπούραζερ – Λίμπερο: Δαϋίδ. – Αλλαγές: Χριστοπούλου.

Νίκη ελπίδας

«ΚΙΤΙΟΝ»: Τεχνοοικία ΑΕΚ – Robo Markets ΑΕΛ 3-0 (25-20, 25-13, 25-19)

Η Τεχνοοικία ΑΕΚ πέτυχε τη νίκη που χρειαζόταν επί της Robo Markets  ΑΕΛ στο «Κίτιον» με 3-0 σετ και αναμένει ότι στις δυο τελευταίες αγωνιστικές θα έχει δικαίωμα στην κατάκτηση του τίτλου. Η ομάδα της Λάρνακας ήταν καλύτερη απέναντι στις Λεμεσιανές που περιορίζονται σε ρόλο ρυθμιστή στην 19η και 20η αγωνιστική.

Οι δυο ομάδες πάλεψαν στο πρώτο σετ, αλλά οι «κιτρινοπράσινες» του Λάζλο Χόλοσι πιο έμπειρες και με «καθαρότερο μυαλό» πήραν διαφορά κερδίζοντας το σετ με 25-20 γράφοντας το 1-0.

Στο δεύτερο σετ η Τεχνοοικία ΑΕΚ ανέβασε στροφές και δεν έδωσε δικαιώματα στην Robo Markets ΑΕΛ. Οι Λαρνακείς παίζοντας σοβαρά κατάφεραν να κερδίσουν με 12 πόντους διαφορά 25-13 και να κάνουν το 2-0 σετ.

Η ομάδα του Σπ. Πρωτοψάλτη έδειξε καλύτερα στοιχεία στο τρίτο σετ, αλλά πάλι οι Σκαλιώτισσες επιβλήθηκαν με 25-19 κερδίζοντας με 3-0 σετ.

Τεχνοοικία ΑΕΚ(Λ. ΧΟΛΟΣΙ):  Στ. Ιωάννου,Καρπεντιέρ, Στυλιανού, Μάγκντιτς, Ριπνάγια Ριαλά – Λίμπερο: Mοσφιλιώτη. – Αλλαγές: Πέτρου, Κέζου, Καρακώστα, Δημητρίου.

Robo Markets ΑΕΛ(ΣΠ. ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗΣ): Παύλου, Σπύρου, Βόρονα, Κχαταρασβίλι, Σιακίδου, Πεχλιβάνη – Λίμπερο: Aραούζου. – Αλλαγές: Nτόντσουκ, Σιαγιά, Κωνσταντινίδου, Κυπριανού.

Η βαθμολογία σε 18 αγώνες: 1. Aνόρθωση 46, 2. Τεχνοοικία ΑΕΚ 44, 3. Απόλλων 42, 4. Robo Markets ΑΕΛ 23.

ΟΜΙΛΟΣ ΔΙΑΒΑΘΜΙΣΗΣ

«Πρασινίζει» η 5η θέση

ΣΑΛΑ «ΝΕΑΠΟΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. 1-3 ( 16-25, 25-19, 21-25,18-25)

«Πρασινίζει» η 5η θέση στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών. Για τον Όμιλο διαβάθμισης η Αναγέννηση πήρε σημαντικό διολό μέσα στη «Σάλα Νεάπολη – Επιστροφή» επί της Ολυμπιάδας με 1-3 σετ και αύξησε κατά πέντε βαθμούς τη διαφορά τους. Παράλληλα,  πήρε ρεβάνς για την ήττα στη Δερύνεια.

Η Αναγέννηση ήταν ανώτερη σε όλους τους τομείς στο πρώτο σετ κέρδισε με ευκολία 16-25 και έβαλε πλώρη για τη νίκη κάνοντας το 0-1 μέσα στη «Σάλα Νεάπολη Επιστροφή».

Στο δεύτερο σετ όμως η Ολυμπιάδα επανήλθε δριμύτερη κερδίζοντας 25-19 και με το 1-1 έδωσε νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.

Η Αναγέννηση με κορυφαία την Κική Αντωνίου ήταν καλύτερη στο τρίτο σετ προηγήθηκε με 11-16 και το έκλεισε νικηφόρα με 21-25 παρά την καλή προσπάθεια των παικτριών του Σιαντρή και προηγήθηκε με 1-2 σετ

Το τέταρτο σετ άνηκε εκ νέου στην Αναγέννηση που το κέρδισε με 18-25 εξασφαλίζοντας τη νίκη .

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (XΡ. ΣΙΑΝΤΡΗΣ): Γ. Μαραγκού, Οικονομίδου, Ντίπερν, Χαραλάμπους , Προκοπίου, Κολοκοτρώνη.– Λίμπερο: Xρ. Μαραγκού. – Αλλαγές: Ψιλογένη.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.(Λ. ΛΟΙΖΟΥ): Γκρίπαν, Δημητρίου, Μπράουν, Μάγνι, Ευσταθίου, Αντωνίου – Λίμπερο: Οικονόμου.

Υποβιβάστηκε ο Εθνικός Λατσιών

ΤΕΧΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΥΓΟΡΟΥ: ΘΟΙ ΑΥΓ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΤΣΙΩΝ  3-0(25-14, 25-16, 25-12)

O Εθνικός Λατσιών επιστρέφει στη Β Κατηγορία τη σεζόν 2018-19 μετά από μια ωραία «περιπέτεια» στην κατηγορία των «μεγάλων». Η φιλότιμη ομάδα των Λατσιών ηττήθηκε την Τρίτη 05 Μαρτίου στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου με 0-3 από το τοπικό ΘΟΙ Αυγόρου και δυο αγωνιστικές πριν από τη λήξη του πρωταθλήματος οριστικοποιήθηκε υποβιβασμός του. Το ΘΟΙ με τέσσερεις νίκες επί του Εθνικού συγκέντρωσε 12 βαθμούς και παρέμεινε στην Α Κατηγορία. Η νίκη του έγινε στην παρουσία 65 θεατών, ενώ η ομάδα του Λ. Νοβάκοφ ήταν ανώτερη σε όλο τον αγώνα.

Το ΘΟΙ Αυγόρου έδειξε αποφασισμένο να μην δώσει κανένα δικαίωμα στον Εθνικό Λατσιών κάτι που φάνηκε στα δυο πρώτα σετ. Οι «μελανόλευκες» κέρδισαν με 25-14 και 25-16 εξασφαλίζοντας προβάδισμα δυο σετ. Η διαφορά ποιότητας ήταν εμφανής και στο τρίτο σετ με το ΘΟΙ να κερδίζει 25-12 και τον αγώνα 3-0 σετ.

ΘΟΙ ΑΥΓ.(Λ. ΝΟΒΑΚΟΦ): Χαραλάμπους, Παπαδοπούλου, Χρίστου, Τζιανουδάκη, Χατζηκωνσταντίνου – Λίμπερο: Κούτα. – Αλλαγές: Nικόλα, Κωνσταντίνου.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΤΣΙΩΝ (ΕΥ. ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ): Λουκά, Φραγκιαδάκη,Χριστοδούλου,Ττέκκη, Τίλεϊ, Κωνσταντίνου – Λίμπερο: Δαϋίδ.

Η βαθμολογία σε 18 αγώνες: 1. Αναγέννηση Δερ. 27, 2. Ολυμπιάδα Ν. 242  3. ΘΟΙ Αυγ. 12, 4. Εθνικός Λ. 00