26 C
Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Η μεγάλη ανατροπή στο πρωτάθλημα Πανεπιστημιακής Καλαθόσφαιρας Γυναικών

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ  34-54

Τεράστια ανατροπή στα δεδομένα του πρωταθλήματος κατάφεραν τα κορίτσια του Πανεπιστημίου Λευκωσίας αφού με την νίκη που πέτυχαν επί του Πανεπιστημίου Κύπρου όχι απλά ισοφάρισαν την ήττα του πρώτου αγώνα αλλά ταυτόχρονα  κάλυψαν και την διαφορά στους πόντους (στο πρώτο παιγνίδι έχασαν με 54-38) παίρνοντας έτσι κεφάλι στην βαθμολογία .

Το παιγνίδι ήταν ντέρμπι για δύο δεκάλεπτα 7-11 και 17-23 πριν αλλάξουν στροφές τα κορίτσια του Πανεπιστημίου Λευκωσίας τα οποία παίζοντας δυνατή άμυνα και έχοντας ευστοχία στα κρίσιμα σημαία του αγώνα κατάφεραν να ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς σε 19 πόντους 27-46.

Από εκεί και πέρα ήταν θέμα ψυχολογίας . Έχοντας το πάνω χέρι για τα καλά τα κορίτσια του Πανεπιστημίου Λευκωσίας κατάφεραν να συντηρήσουν την διαφορά και να πάρουν μία τεράστια νίκη με 34-54 που αλλάζει κυριολεκτικά την ροή του πρωταθλήματος χωρίς βεβαίως τίποτα και κανείς να μην μπορεί να  το εγγυηθεί αφού στην συνέχεια όλα μπορούν να αλλάξουν .

ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ – ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ                               33-47

Ένα εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τα κορίτσια του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου για να πάρουν ένα σημαντικό προβάδισμα το οποίο ήταν αρκετό για να τους δώσει την ηρεμία και φυσικά την τελική νίκη σε ένα παιγνίδι αρκετά ενδιαφέρον με τις δύο ομάδες να κυνηγούν για διαφορετικούς λόγους την νίκη.

Το 6-9 του πρώτου μέρους έγινε στην δεύτερη περίοδο 9-25 για το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο και παρά την τεράστια προσπάθεια για ανατροπή την οποία κατέβαλαν τα κορίτσια του Ευρωπαϊκού στην τρίτη περίοδο με ένα σερί 15-7 δεν ήταν αρκετό για την μεγάλη ανατροπή αφού στην τέταρτη περίοδο οι παίκτριες του Τεχνολογικού ανασυντάχτηκαν και προ του φάσματος της ήττας ξαναπήραν μπρος και πέτυχαν μία σπουδαία  νίκη με το σκορ στον φωτεινό πίνακα να καταγράφει το τελικό 33-47