Limassol Swimming Pool 2019 AM2V5621
Limassol Swimming Pool 2019 AM2V5621

Three peat για τον Ναυτικό Όμιλο Λεμεσού, που διατήρησε τα σκήπτρα στο  44ο παγκύπριο πρωτάθλημα κολύμβησης κατακτώντας τον τίτλο για 12η φορά στην ιστορία του. Σχετικά άνετη και η φετινή επικράτηση της Λεμεσού με 452 βαθμούς έναντι 318.5 της Αμμοχώστου και 233.5 του Ναυτικού Ομίλου Λευκωσίας. Λίγο πολύ το ίδιο με πέρσι το σκηνικό, σε ότι αφορά την τελική κατάταξη των ομίλων, με τον Ναυτικό Όμιλο Κερύνειας να μένει στην 4η θέση (216β.).

Οι πρωταθλητές επιβεβαίωσαν, λοιπόν για ακόμα μια φορά την κυριαρχία τους, τόσο σε ότι έχει να κάνει με το επίπεδο, αλλά και με τα πλασαρίσματα και την πολύ καλή δουλειά που γίνεται. Η Αμμόχωστος το πάλεψε, ήταν πιο κοντά σε σχέση με πέρσι στη βαθμολογία, ωστόσο περιορίστηκε και πάλι στη 2η θέση. Εκεί όπου τα πράγματα ήταν κάπως διαφοροποιημένα, είχαν να κάνουν με τον Ναυτικό Όμιλο Πάφου, που αν και κατατάγηκε 5ος με 184 βαθμούς εντούτοις ήταν ξεκάθαρη η άνοδος του σε συγκομιδή βαθμών σε σχέση με πέρσι που μάζεψε μόλις 127 βαθμούς. Το ίδιο ισχύει και για τον Ναυτικό Όμιλο Λάρνακας (144β), που συγκέντρωσε 25 βαθμούς περισσότερους σε σχέση με το 2018 (119β.).

Ικανοποιητικός και ο αριθμός των νέων παγκύπριων επιδόσεων που σημειώθηκαν στους αγώνες φτάνοντας τις 22 εκ των οποίων οι δύο στην ανοικτή κατηγορία (ανδρών, γυναικών). Ο  Όμηρος Ζάγκας του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού στα 100μ. πρόσθιο ανδρών, πέτυχε ΝΠΕ με 1.03.27. Την προηγούμενη επίδοση κατείχε ο ίδιος αθλητής με 1.04.12, επίδοση που σημείωσε στο αντίστοιχο περσινό πρωτάθλημα. Η Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα του Ναυτικού Ομίλου Αμμοχώστου στα 200μ. μικτή ατομική, κατέρριψε το ρεκόρ με χρόνο 2.19.08 που αποτελεί ΝΠΕ στις κατηγορίες γυναικών και νεανίδων, βελτιώνοντας την επίδοση που κατείχε η ίδια από πέρσι τον Μάρτιο με 2.20.01.

Κορυφαίοι της διοργάνωσης οι Φίλιππος Ιακωβίδης και Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα, οι οποίοι κερδισαν τον τίτλο για πρώτη φορά.  Ο 21χρονος αθλητής του Ναυτικού Ομίλου Λευκωσίας συγκέντρωσε 759 βαθμούς FINA από το 50άρι του υπτίου με επίδοση 26.36 και εξασφάλισε τον τίτλο του καλύτερου κολυμβητή της διοργάνωσης.  Η Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα (18 χρόνων) του Ναυτικού Ομίλου Αμμοχώστου κέρδισε τον τίτλο της καλύτερης κολυμβήτριας, από την επίδοση της στα 100μ. πεταλούδα (1.00.52) που της έδωσε 770 βαθμούς. Μεγάλοι χορηγοί του αγώνα και της Ομοσπονδίας η ΟΠΑΠ Κύπρου και η Petrolina. Υποστηρικτές μετάδοσης τα Mc Donald’s και ο Υδάτινος Κόσμος.  Χορηγός επικοινωνίας το  Radio Active.

Αναλυτικά οι 22 νέες παγκύπριες επιδόσεις είναι:

Ζάγκας Όμηρος (Λ/σού): 100μ. πρόσθιο 1.03.27 ΝΠΕ ανδρών

Σιεκόλεβα Αλεξάνδρα (Αμ/στου): 200μ. μικτή ατομική 2.19.08 ΝΠΕ γυναικών και νεανίδων

Μούγης Σοφοκλής (Λεμεσού): 200μ. ύπτιο 2.08.38 ΝΠΕ νέων, 50μ. ύπτιο 26.92 ΝΠΕ νέων, 100μ. ύπτιο (4Χ100μ. μικτή) 57.74 ΝΠΕ νέων

Αντωνίου Νικόλας (Λεμεσού): 100μ. ελεύθερο (4Χ100μ. ελεύθερο) 52.02 ΝΠΕ παίδων, 50μ. ελεύθερο (προκρ.) 23.85 ΝΠΕ νέων και παίδων

Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου): 200μ. πρόσθιο 2.22.50 ΝΠΕ νέων

Τουλούμης Νικόλαος (Κερύνειας): 200μ. ελεύθερο 1.57.59 ΝΠΕ παίδων, 800μ. ελεύθερο 8.38.12 ΝΠΕ παίδων, 400μ. ελεύθερο (προκρ.) 4.10.08 ΝΠΕ παίδων

Νικολάου Αντώνιο (Πάφου): 200μ. ύπτιο 2.08.65 ΝΠΕ παίδων

Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύνειας): 200μ. ύπτιο 2.23.62 ΝΠΕ κορασίδων

Νικολαΐδου Χριστιάνα (Λ/σού): 50μ. ύπτιο 30.82 ΝΠΕ κορασίδων

Αγιομαμίτου Χριστίνα (Κερύνειας): 200μ. ελεύθερο 2.11.33 ΝΠΕ παγκορασίδων Α΄, 1500μ. ελεύθερο 18.17.14 ΝΠΕ παγκορασίδων Α΄

Μανώλη Αγάθη (Πάφου): 400μ. μικτή ατομική 5.17.96 ΝΠΕ παγκορασίδων Α’, 200μ. πεταλούδα 2.25.63 ΝΠΕ παγκορασίδων Α’

Γεωργιάδη Μαγδαληνή (Αμ/στου): 100μ. πεταλούδα 1.05.58, 1.06.24 (προκρ.) ΝΠΕ παγκορασίδων Α΄

Οι τρεις πρώτοι νικητές όλων των αγωνισμάτων είναι:

100μ. πρόσθιο: Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λ/σού) 1.03.27, Τσιοπανής Θωμάς (Λ/σίας) 1.04.77, Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου) 1.05.24. Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 1.13.02, Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 1.13.71, Στεφανίδου Ελένη (Λ/κας) 1.14.01.

200μ. ελεύθερο: Ανδρών: Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 1.54.47, Παπακυριακού Μαρτίνος (Λ/σού) 1.54.99, Παπακυριακού Αλέξης (Λ/σού) 1.56.82.  Γυναικών: Αντωνίου Κάλια (Λ/σού) 2.04.46, Νικολαΐδου Ιόλη (Λ/σίας) 2.07.77, Καραμάνου Χρυσούλα (Αμ/στου) 2.07.92

400μ. μικτή ατομική: Ανδρών: Πατσαλίδης Αντώνης (Πάφου) 4.44.43, Ονουφρίου Κωνσταντίνος (Λ/σού) 4.46.97, Παπαϊωάννου Δημήτριος (ΑΠΟΕΛ) 4.50.13. Γυναικών: Στεφανίδου Ελένη (Λ/κας) 5.03.90, Μανώλη Αγάθη (Πάφου) 5.17.96, Erokhina Maria (Πάφου) 5.31.13.

50μ. πεταλούδα: Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λ/σού) 24.97, Παύλου Ζαχαρίας (Κερύν.) 25.77,  Γκαμάρα Νέρι Αρμάντο (Λ/σίας) 25.94.  Γυναικών: Νεοφύτου Σωτηρία (Λ/σού) 27.70, Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 27.71, Αγαθοκλέους Αφροδίτη (Αμ/στου) 29.26, Ζαρογιάννη Ελένη Ευδοξία (Λ/σού) 29.26.

200μ. ύπτιο: Ανδρών: Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 2.08.38, Νικολάου Αντώνιο (Πάφου) 2.08.65, Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 2.12.70. Γυναικών: Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύνειας) 2.23.62, Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 2.25.95, Κωστή Ντιάνα (Αμ/στου) 2.28.45.

800μ. ελεύθερο: Ανδρών: Μανώλη Χρήστος (Πάφου) 8.33.02, Τουλούμης Νικόλαος (Κερύν.) 8.38.12, Τζιρτζιπής Σταύρος (Λ/κας) 8.38.66.  Γυναικών: Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 9.34.14, Νικολαΐδου Ιόλη (Λ/σίας) 9.38.58, Αγιομαμίτου Χριστίνα (Κερύν.) 9.42.84.

4Χ100μ. ελεύθερο: Ανδρών: Ν.Ο. Λεμεσού 3.28.84, Ν.Ο. Λευκωσίας 3.29.80, Ν.Ο. Κερύνειας 3.35.67.  Γυναικών: Ν.Ο. Λεμεσού 3.57.20, Ν.Ο. Αμμοχώστου 4.00.41, Ν.Ο. Λάρνακας 4.08.66.

400μ. ελεύθερο: Ανδρών: Μανώλη Χρήστος (Πάφου) 4.04.39,  Τζιρτζιπής Σταύρος (Λ/κας) 4.08.72, Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 4.10.12. Γυναικών: Νικολαΐδου Ιόλη (Λ/σίας) 4.34.62, Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 4.37.01, Αγιομαμίτου Χριστίνα (Κερύν.) 4.41.26

50μ. ελεύθερο: Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λ/σού) 23.31, Ιακωβίδης Μάρκος (Λ/σίας) 23.85, Αντωνίου Νικόλας (Λ/σού) 23.96. Γυναικών: Αντωνίου Κάλια (Λ/σού) 26.06, Χατζηλοίζου Άννα (Λακατάμειας) 27.06, Παπαπέτρου Τόνια Μαρία (Λ/σού) 27.51.

200μ. πρόσθιο: Ανδρών: Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου) 2.22.50, Τσιοπανής Θωμάς (Λ/σίας) 2.23.88, Δημητριάδης Μάρκος (Πάφου) 2.27.98.  Γυναικών: Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 2.38.46, Εροκίνα Μαρία (Πάφου) 2.40.83, Σωτηρίου Ραφαέλα (Αμ/στου) 2.41.65.

100μ. ύπτιο: Ανδρών: Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 57.80, Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 57.84, Νικολάου Αντώνιο (Πάφου) 1.00.06. Γυναικών: Μπέκου Αναστασία (Αμ/στου) 1.07.43, Νικολαΐδου Χριστιάνα (Λ/σού) 1.07.54, Κωστή Ντιάνα (Αμ/στου) 1.09.11.

100μ. πεταλούδα: Ανδρών: Παύλου Ζαχαρίας (Κερύν.) 56.74, Νικολαίδης Νικόλας (Λ/σού) 57.38, Σπύρου Νικόλας (ΑΠΟΕΛ) 58.18.    Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 1.00.52, Νεοφύτου Σωτηρία (Λ/σού) 1.02.97, Γεωργιάδη Μαγδαλινή (Αμ/στου) 1.05.58.

4Χ200μ. ελεύθερο: Ανδρών: Ν.Ο. Λεμεσού 7.49.08, Ν.Ο. Κερύνειας 7.56.33, Ν.Ο. Λευκωσίας 7.59.26. Γυναικών: Ν.Ο. Λεμεσού 8.46.92, Ν.Ο. Αμμοχώστου 8.58.51, Ν.Ο. Κερύνειας 8.59.92.

50μ. πρόσθιο: Ανδρών: Ιακωβίδης Μάρκος (Λ/σίας) 29.39, Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου) 29.54, Ξάνθου Λεύκιος (Λ/σού) 29.97. Γυναικών: Τουμάζου Πολυξένη (Αμ/στου) 33.72, Νικολάου Στέφανη (Λακατάμειας) 34.20, Holland Jennifer (Λ/σού) 34.46.

100μ. ελεύθερο: Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λ/σού) 51.59, Αντωνίου Νικόλας (Λ/σού) 52.32, Παπακυριακού Μαρτίνος (Λ/σού) 52.51. Γυναικών: Αντωνίου Κάλια (Λ/σού) 57.12, Νικολαΐδου Ιόλη (Λ/σίας) 58.59, Παπαπέτρου Τόνια Μαρία (Λ/σού) 58.97.

200μ. πεταλούδα: Ανδρών: Παύλου Ζαχαρίας (Κερύν.) 2.08.86, Παπαϊωάννου Δημήτριος (ΑΠΟΕΛ) 2.09.55, Μανώλη Χρήστος (Πάφου) 2.10.39. Γυναικών: Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 2.25.47, Μανώλη Αγάθη (Πάφου) 2.25.63, Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύνειας) 2.28.00.

50μ. ύπτιο: Ανδρών: Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 26.35, Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λ/σίας) 26.57, Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 26.92. Γυναικών: Αντωνίου Κάλια (Λ/σού) 30.16, Νικολαΐδου Χριστιάνα (Λ/σού) 30.82, Νεοφύτου Σωτηρία (Λ/σού) 30.82.

200μ. μικτή ατομική: Ανδρών: Τσιοπανής Θωμάς (Λ/σίας) 2.09.67, Πατσαλίδης Αντώνης (Πάφου) 2.13.29, Κουσής Πέτρος (Αμ/στου) 2.14.79. Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 2.19.08, Στεφανίδου Ελένη (Λ/κας) 2.24.07, Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 2.26.25.  

1500μ. ελεύθερο: Ανδρών: Μανώλη Χρήστος (Πάφου) 16.42.95,Τζιρτζιπής Σταύρος (Λ/κας) 16.49.63, Ιωαννίδης Νικόλας (Αγλαντζιάς) 16.59.53.  Γυναικών: Αγιομαμίτου Χριστίνα (Κερύν.) 18.17.14,Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 18.26.53, Ζηνοβίου Ευδοκία (Λ/σού) 18.54.60.  

4Χ100μ. μικτή ομαδική: Ανδρών: Ν.Ο. Λεμεσού 3.51.41, Ν.Ο. Λευκωσίας 3.52.26, Ν.Ο. Κερύνειας 4.02.03. Γυναικών: Ν.Ο. Λεμεσού 4.22.21, Ν.Ο. Αμμοχώστου 4.22.39, Ν.Ο. Κερύνειας 4.39.90.

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 

  1. Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού       452
  2. Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου      318,5
  3. Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας     233,5
  4. Ναυτικός Όμιλος Κερύνειας     216
  5. Ναυτικός Όμιλος Πάφου    184
  6. Ναυτικός Όμιλος Λάρνακας     144
  7. ΑΠΟΕΛ 50
  8. Ναυτικός Όμιλος Κωνσταντίας      29
  9. Ναυτικός Όμιλός Αγλαντζιάς     27
  10. Ναυτικός Όμιλος Λακατάμειας      24
  11. Ναυτικός Όμιλος Μέσα Γειτονιάς       0