Η κυπριακή ομάδα για την τριεθνή συνάντηση Εφήβων / Νεανίδων

Τα αποτελέσματα στα Παγκύπρια Πρωταθλήματα Εφήβων / Νεανίδων, τα οποία διεξήχθησαν στις 28 και 30 Απριλίου 2022, ήταν το βασικό κριτήριο για την επιλογή της κυπριακής ομάδας, η οποία θα μας εκπροσωπήσει στην τριεθνή συνάντηση κάτω των 20 ετών. Αυτή θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 7 Μαΐου 2022, στο Τσίρειο Στάδιο Λεμεσού, με τη συμμετοχή της Κύπρου, του Ισραήλ και της Ρουμανίας, ενώ θα λάβουν μέρος και δύο παιδιά από την Ουκρανία. Η Τεχνική Επιτροπή της ΚΟΕΑΣ, η οποία συνήλθε το απόγευμα της Δευτέρας (2/5/22), μελέτησε τα αποτελέσματα των Παγκυπρίων Πρωταθλημάτων κάτω των 20 ετών και καθόρισε τη σχετική λίστα συμμετοχών.

 

Σημειώνουμε ότι θα διεξαχθούν 15 αγωνίσματα Εφήβων και 15 αγωνίσματα Νεανίδων. Σε κάθε αγώνισμα η κάθε χώρα εκπροσωπείται από έναν αθλητή – αθλήτρια, που θα βαθμολογούνται, ενώ την Παρασκευή (6/5/22) το βράδυ, στην Τεχνική Σύσκεψη, θα προστεθούν κι άλλοι αθλητές και αθλήτριες στα αγωνίσματα, οι οποίοι θα λάβουν μέρος εκτός συναγωνισμού. Την κυπριακή ομάδα αποτελούν οι ακόλουθοι:

 

ΕΦΗΒΟΙ

100μ.                          Εμμανουήλ Χριστοδούλου (ΓΣΠ)           10.76

400μ.                          Παύλος Νικολάου (ΓΣΟ)                         49.14

800μ.                          Δημοσθένης Αδάμου (ΓΣΠρ)                  1:58.95

3.000μ.                       Γεώργιος Κωνσταντίνου (ΓΣΟ)              9:00.40

110μ. εμπόδια           Χρίστος Οικονομίδης (ΓΣΠ)                    14.71

400μ. εμπόδια           Ανδρέας Γεωργίου (ΓΣΚ)                        54.95

Ύψος                          Γιώργος Γιαζός (ΓΣΠ)                              2,08μ.

Επί κοντώ                  Δημήτρης Χριστοφή (ΓΣΟ)                     4,60μ.

Μήκος                        Ανδρέας Μαχαλλεκίδης (ΓΣΠρ)             6,89μ.

Τριπλούν                   Μιχάλης Γεωργαλλέττος (ΓΣΠ)              14,15μ.

Σφαιροβολία              Γεώργιος Καρυπίδης (ΓΣΚ)                    16,07μ.

Δισκοβολία                Ιωσήφ – Μιχάλης Παπά (ΓΣΠ)                57,05μ.

Σφυροβολία               Ιωσήφ Κεσίδης (ΓΣΚ)                              71,86μ.

Ακοντισμός                Ελευθέριος Κοντονικόλα (ΓΣΖ)              71,02μ.

* 4Χ100μ.                   4 εκ των Εμμανουήλ Χριστοδούλου, Χριστόδουλος Αυγουστίνου, Βασίλης Βαρνάβα, Σωτήρης Μιχαήλ, Κωνσταντίνος Μιχαήλ, Παναγιώτης Λαζάρου.

 

ΝΕΑΝΙΔΕΣ

100μ.                          Ισαμπέλα Σοφία Μοσέτι (ΓΣΕ)               12.36

400μ.                          Χρύσω Γεωργίου (ΓΣΟ)                          57.12

800μ.                          Μαργαρίτα Στυλιανού (ΓΣΕ)                   2:18.30

3.000μ.                       Μαρία Νικολάου (ΓΣΠ)                                    10:56.10

100μ. εμπόδια           Σταυριάνα Αδάμου (ΓΣΕ)                        14.51

400μ. εμπόδια           Χριστιάνα Μαρούχου (ΓΣΠ)                    1:04.75

Ύψος                          Αναστασία Μπουκάτινα (ΓΣΟ)               1,64μ.

Επί κοντώ                  Άντρεα Βάσου (ΓΣΟ)                               3,55μ.

Μήκος                        Σωτηρία Παπαγεωργίου (ΓΣΠρ)            5,45μ.

Τριπλούν                   Νικολέττα Χρυσάνθου (ΓΣΕ)                  12,47μ.

Σφαιροβολία              Αλεξάνδρα Σπανού (ΓΣΟ)                      11,44μ.

Δισκοβολία                Σεσίλια Ανθία (ΓΣΕ)                                 44,27μ.

Σφυροβολία               Αιμιλία Κολοκοτρώνη (ΓΣΠ)                   61,21μ.

Ακοντισμός                Χριστιάνα Έλληνα (ΓΣΚ)                         44,56μ.

* 4Χ100μ.                   4 εκ των Ισαμπέλα Σοφία Μοσέτι, Ελευθερία Παναγιώτου, Αναστασία Πολυκάρπου, Μαριλίζα Πιττάκα, Μαρία Χατζησέργη, Σταυριάνα Αδάμου.

 

ΜΕΙΚΤΗ ΟΜΑΔΑ

4Χ400μ. μεικτή          Χρύσω Γεωργίου, Ελεάνα Μαρία Ολύμπιος,

                                    Παύλος Νικολάου, Ευάγγελος Πογιατζή

* Οι σκυταλοδρομίες 4Χ100μ. εφήβων και νεανίδων θα διεξαχθούν εκτός προγράμματος.

 

* Να σημειώσουμε ότι, η τριεθνής συνάντηση στίβου, σε επίπεδο εφήβων – νεανίδων, θα μεταδίδεται απευθείας από τη συνδρομητική τηλεόραση της Cablenet.

 

* Στη φωτογραφία, πέντε από τους αθλητές και αθλήτριές μας που θα λάβουν μέρος στην τριεθνή συνάντηση και έχουν εξασφαλίσει τη συμμετοχή τους στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κάτω των 20 ετών στο Κάλι της Κολομβίας. Από αριστερά οι Ιωσήφ Κεσίδης, Εμμανουήλ Χριστοδούλου, Ιωσήφ – Μιχάλης Παπά, Λευτέρης Κοντονικόλα και Αιμιλία Κολοκοτρώνη.

 

ΤΟ ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (7/5/22)

15:30      Σφυροβολία Εφήβων – Τριτοφτίδειο

16:30      Σφυροβολία Νεανίδων – Τριτοφτίδειο

16:30      Επί κοντώ Εφήβων

16:45      100μ. έξτρα Εφήβων

16:45      Τριπλούν Νεανίδων

16:55      100μ. έξτρα Νεανίδων

17:00      Ύψος Νεανίδων

17:05      100μ. Νεανίδων

17:15      100μ. Εφήβων

17:15      Σφαιροβολία Εφήβων – Τριτοφτίδειο

17:30      Δισκοβολία Εφήβων

17:30      400μ. εμπόδια Νεανίδων

17:45      400μ. εμπόδια Εφήβων

17:45      Τριπλούν Εφήβων

18:00      800μ. Νεανίδων

18:05      800μ. Εφήβων

18:15      Σφαιροβολία Νεανίδων – Τριτοφτίδειο

18:15      Επί κοντώ Νεανίδων

18:20      100μ. εμπόδια Νεανίδων

18:30      110μ. εμπόδια Εφήβων

18:30      Δισκοβολία Νεανίδων

18:45      Ύψος Εφήβων

18:45      Μήκος Νεανίδων

19:05      400μ. Νεανίδων

19:20      400μ. Εφήβων

19:30      Ακοντισμός Εφήβων

19:35      3.000μ. Νεανίδων

19:50      3.000μ. Εφήβων

19:50      Μήκος Εφήβων

20:15      4Χ100μ. Νεανίδων

20:30      4Χ100μ. Εφήβων

20:30      Ακοντισμός Νεανίδων

20:45      4Χ400μ. μεικτή

 

 

 

 

 


Όλες οι Αθλητικές Ειδήσεις από την Κύπρο, την  Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο actioninsports.com

  • Διάβασε όλες τις ειδήσεις μας στο Google
  • Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
  • Ακολούθησε μας στο Twitter - Instagram - Linkedin
  • Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube