φαση γαλλια ισπανια

Μέχρι τώρα γνωρίζαμε ότι στο ποδόσφαιρο «αγωνίζονται δύο ομάδες και στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί». Πλέον, το ίδιο ισχύει και στο χάντμπολ αφού, έστω και αν αντίπαλος είναι οι Ισπανοί, στο τέλος κερδίζουν οι … Γάλλοι! Η Εθνική Παίδων της Γαλλίας, αν και μέχρι και 4΄πριν το τέλος έχανε με 23-25, στο τέλος έκανε μια εντυπωσιακή ανατροπή,  νίκησε στον τελικό της 12ης Μεσογειάδας την Ισπανία με 33-31 και κατέκτησε με πανηγυρικό τρόπο τον τίτλο της πρωταθλήτριας Μεσογείου.

Ο τίτλος αυτός ήρθε να προστεθεί σε όλες τις προηγούμενες μεγάλες επιτυχίες των Γάλλων, που είχαν κερδίσει χρυσό στο Ευρωπαϊκό, στο Ολυμπιακό τουρνουά και πρόσφατα  στο Κατάρ, τον τίτλο της Παγκόσμιας πορωταθλήτριας στην κατηγορία αντρών

Θέσεις 3-4

Η Αίγυπτος κατέκτησε την 2η θέση στην τελική κατάταξη αφού στον τελικό νίκησε την Τουρκία με 24-21. Το παιγνίδι ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον αφού και η νικήτρια αναδείκτηκε ουσιαστικά στις λεπτομέρειες.  Τα ημίχρονα: 7-6, 10-6, 7-8

Θέσεις 5-6

Δεν τα κατάφερε τελικά η διοργανώτρια Ιταλία να τερματίσει στο πολυπόθητο γι αυτήν 5ο σκαλοπάτι της τελικής βαθμολογίας.  Μπροστά στο κοινό της  έχασε από την Τυνησία με 25-18 καιτερμάτισε στην 6η θέση, ενώ η Τυνησία  σφράγισε με τον καλύτερο τρόπο τη συμμετοχή της στη διοργάνωση κατακτώντας την 5η θέση. Τα ημίχρονα: 5-8, 8-4, 12-6.

Θέσεις 7-8

Η Αλγερία κατάφερε να ανατρέψει τα προγνωστικά, αφού στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις  7 και 8 της τελικής κατάταξης νίκησε το Μαυροβούνιο με 26-19 και κατέκτησε την 7η θέση στην τελική βαθμολογία. Τα ημίχρονα: 7-5, 8-4, 11-10.

Όλες οι Αθλητικές Ειδήσεις από την Κύπρο, την  Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο actioninsports.com