22 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Η Εθνική ομάδα Χάντμπολ της Κύπρου έκανε την προσπάθεια, έχασε όμως

Η Εθνική ομάδα Χάντμπολ της Κύπρου έκανε την προσπάθεια, έχασε όμως στην έδρα της από την αντίστοιχη της Λετονίας με 28-20. Έτσι, στον 3ο αγώνα του 3ου προκριματικού γύρου του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Χάντμπολ 2017 η Κύπρος μετρά τρεις ήττες σε ισάριθμους  αγώνες, σε αντίοθεση με τους Λετονούς που με 3 στα 3, βρίσκονται αήττητοι στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα του ομίλου μας.

Η προσπάθεια που έκαναν οι διεθνείς μας απέναντι στους Λετονούς, ήταν συγκινητική.  Απέναντι όμως σε παίκτες που υπερτερούσαν σε σωματικά προσόντα, θεωρούμε ότι το τελικό σκορ ίσως και να ισοδυναμεί με άθλο για την Εθνική μας, ιδιαίτερα αν υπολογίσουμε ότι οι Ουκρανοί, στην έδρα τους, κατάφεραν να σκοράρουν μόνο 18 γκολ απέναντι στους Λετονούς.

Κάτω από κάποιες προϋποθέσεις, ίσως το παιγνίδι να έβγαινε καλύτερα στην Εθνική μας. Στο πρώτο ημίχρονο παρασυρθήκαμε στο γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων μας. Χωρίς καθόλου επιθετικές λύσεις απέναντι σε μια άμυνα …. (κυριολεκτικά) βουνό, απέναντι σε μια επιθετική άμυνα που έβγαλε πολλές φορές  κόντρα-επιθέσεις, έχοντας αντίπαλο τον … γίγαντα Κριστοπάνς (2.15 ύψος) να σκοράρει με χαρακτηριστική άνεση πάνω από το δικό μας μπλοκ και με αρκετές δίλεπτες τιμωρίες που (χωρίς υπερβολή) μας άφησαν στο 1/3 του ημιχρόνου να παίζουμε με παίκτη λιγότερο, πάλυ καλά θα λέγαμε που είχαμε μια υποφερτά καλή αμυντική λειτουργία κι ένα τερματοφύλακα, τον Χριστόφορο Νούγκοβιτς, ο οποίος με τις εκπληκτικές αποκρούσεις του βοήθησε στο να κρατηθεί το σκορ του ημιχρόνου σε .. υποφερτά επίπεδα, 4-15.

Στην επανάληψη ωστόσο άλλαξαν πολλά πράγματα στην ταχτική της Εθνικής. Με πιο αργό ρυθμό προτιμήσαμε το «κοντρόλ χάντμπολ», κάναμε σίγουρες επιθέσεις,  ελέγξαμε τις κόντρα επιθέσεις των Λετονών, κρατήσαμε μακριά από τα 9 μέτρα τον Κριστοπάνς και με μια «πολυφωνία» στην επίθεση,  η Κύπρος «επέστρεψε» στο παιγνίδι μιας και στο δεκάλεπτο της επανάληψης μειώσαμε στο σκορ σε 18-10. Βέβαια, για ανατροπή, ούτε λόγος. Όμως είναι σημαντικό που οι διεθνείς μας πάλεψαν το παιγνίδι μέχρι το τέλος, έδωσαν κι έφαγαν πολύ … ξύλο και στο τέλος, αν αναλογιστούμε και το αποτέλεσμα των άλλων ομάδων του ομίλου μας απέναντι στους Λετονούς, μπορούμε να ισχυριστούμε ότι πήραμε ένα τιμητικό αποτέλεσμα που ηθικά μας αφήνει απόλυτα ικανοποιημένους.

ΚΥΠΡΟΣ: Χρ. Νούγκοβιτς, Θ. Χρίστου, Θ. Τσίβικος 1, Ε. Κώστα 1, Γ, Νικηφόρου, Β. Δημοσθένους 3, Ι. Αργυρού 7, Χρ. Χρυσάνθου, Κ. Σοφοκλέους, Α. Μαρκίδης, Γ. Στυλιανού 2, Α. Γεωργίου, Δ. Νικηφόρου 3, Δ. Μπότσαρης, Ν. Γεωργίου, Χρ. Αργυρού 3.

ΛΕΤΟΝΙΑ: Τιχάνοβς, Πόλιτερς 1, Τζιούρτζς 4, Κρίστοπανς 7, Ντούτε 2, Κρέιγκπεργκς 2, Λιελάις 2, Παύλοβιτς 3, Τριφάνοφς 2, Κούρμενς 5, Κούκις, Κίρστενς, Κούκσα.

Θρίαμβος της Ελλάδας

Στο άλλο παιγνίδι του ομίλου μας η Εθνική Ελλάδας, παρά το γεγονός ότι στο ημίχρονο έχανε εκτός έδρας από τους Ουκρανούς με 16-13, στην επανάληψη κατάφερε να γυρίσει τα σε βάρος της δεδομένα, να πάρει  τη νίκη με 27-25 και να ανέβει στην 2η θέση του πίνακα.