19 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Η ΕΘΑ νίκησε τον Απόλλωνα μετά από δυο παρατάσεις

Μεγάλη νίκη σημείωσε η ΕΘΑ κόντρα στον Απόλλωνα στο “Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία” σε παιχνίδι που έγινε για την 12η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας “Τάσος Μητσόπουλος”. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, αφού χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να ολοκληρωθεί. Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για την νίκη μέχρι τέλους, με την ΕΘΑ να φεύγει νικήτρια από το παρκέ. Με την νίκη αυτή η ΕΘΑ έφτασε τους 20 βαθμούς και ισοβαθμεί στην 2η θέση με ΑΠΟΕΛ, Απόλλων και Κεραυνό, με τον τελευταίο να αγωνίζεται την Κυριακή (31/1) κόντρα στην Ε.Ν. Παραλιμνίου. Κορυφαίοι για την νικήτρια ομάδα οι Γκόλντεν (21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασσίστ) και Κάμπερμπατς (21 πόντους, 1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους ξεκίνησε ο αγώνας, χωρίς να δημιουργηθούν μεγάλες διαφορές στο σκορ στα πρώτα στάδια του. Ο Απόλλωνας ήταν μπροστά στο σκορ στο πρώτο λεπτό (7-4) όμως στην συνέχεια η ΕΘΑ με έξι σερί πόντους έφερε το σκορ στο 10-7 υπέρ της. Στο επόμενο λεπτό οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο ακόμα πόντους με τους Πετγουέι και Κάμπερπατς με το σκορ να οδηγείται στο 12-9 για την ΕΘΑ. Με την συμπλήρωση έξι λεπτών αγώνα η ομάδα της Έγκωμης αύξησε την διαφορά σε έξι πόντους (18-12), με τον Απόλλωνα να μειώνει με δύο ελεύθερες βολές του Μπράσγουελ και μία του Μακρέι σε 18-15. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε την ΕΘΑ να προηγείται με 25-19.

Με παρόμοιο ρυθμό συνεχίστηκε ο αγώνας και στη δεύτερη περίοδο. Η ΕΘΑ ξεκίνησε το παιχνίδι με τρίποντο του Πακ που έφερε την διαφορά στους εννέα (28-19). Μέχρι και τα μισά της περιόδου ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος, πετυχαίνοντας οκτώ πόντους και ενώ είχε δεχθεί δύο, μειώνοντας σε 30-27 στο σκορ. Η ΕΘΑ όμως κατάφερε να αυξήσει ξανά την διαφορά της στους εννέα στο 18:17 όταν το σκορ ήταν στο 41-32 υπέρ της. Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι “κιτρινόμαυροι” παρέμειναν μπροστά στο σκορ με 45-37.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τρίποντο του Μέισον, μειώνοντας σε 45-40. Οι δύο ομάδες στο επόμενο λεπτό σημείωσαν από ένα δίποντο, αρχικά η ΕΘΑ με τον Χένρι και στην συνέχεια ο Απόλλωνας με τον Πετγουέι, με το σκορ να φθάνει στο 47-42, ενώ ο Μπράσγουελ με την συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο μείωσε την διαφορά στους τρεις (47-44). Η ΕΘΑ έφερε ξανά την διαφορά στους επτά (53-46) στο 24:38, ενώ ένα λεπτό αργότερα η διαφορά παρέμεινε η ίδια με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από δύο πόντους (55-48). Δύο λεπτά πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου η ΕΘΑ αύξησε την διαφορά σε έντεκα πόντους (61-50), με τον Απόλλωνα να μειώνει την διαφορά κατά δύο πόντους με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Δυνατά ξεκίνησε η ΕΘΑ στην τέταρτη περίοδο, καταφέρνοντας να φέρει την διαφορά στους δώδεκα με τρίποντο του Κάμπερμπατς (68-56), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με δύο ελεύθερες βολές του Μπράσγουελ και με τρίποντο του Πιττάκα, φέρνοντας το σκορ στο 68-61. Ο Απόλλωνας έκανε μεγάλη προσπάθεια για να μειώσει την διαφορά και να μπει στην διεκδίκηση της νίκης. Μέχρι το πεντάλεπτο οι δύο ομάδες σημείωσαν από ακόμα δύο πόντους (70-63) ενώ στην συνέχεια οι Άπολμπι και Μέισον με δύο λέι απ έφεραν το σκορ στο 70-67, ενώ στο 36:09, έπειτα από τρίποντο του Μακρέι, το σκορ έφθασε στο 70-70. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα είδαμε ένα συναρπαστικό αγώνα