swimming
swimming

Μια ντουζίνα από ρεκόρ έκαναν οι μπόμπιρες, Στέφανος Ελευθερίου (3), Κωνσταντίνος Φραγκουλίδης (3), Σοφοκλής Μουγής (3), Αντόνιο Νικολάου (2) και Αντώνης Πατσαλίδης (1) στις κατηγορίες παμπαίδων (Α’ και Β’). Άλλες τρεις παγκύπριες επιδόσεις πέτυχε η Αμαλία Τσιτσεκλή στις κατηγορίες παγκορασίων Α’ και Β’ και μια η Χρυστάλλα Παπαδοπούλου στην κατηγορία παγκορασίδων Α’. Ο Μάρκος Ιακωβίδης στην κατηγορία παίδων και ο αδελφός του Φίλιππος Ιακωβίδης, στην κατηγορία νέων έκαναν τη δική τους… επανάσταση στα ρεκόρ, τα οποία στο σύνολο τους ήταν 18!

Για ακόμα μια φορά, λοιπόν τα δείγματα γραφής από τους μικρούς ήταν εξαιρετικά, στην ημερίδα πρόκρισης που πραγματοποιήθηκε στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λεμεσού το τριήμερο 12-14 του μήνα. Συνοπτικά οι 18 νέες παγκύπριες που σημειώθηκαν είναι: Ιακωβίδης Μάρκος Ν.Ο. Λευκωσίας (50μ. πρόσθιο 31.22  παίδων), Ελευθερίου Στέφανος Ν.Ο. Αμμοχώστου (50μ. πρόσθιο 35.07, 100μ. πρόσθιο 1.17.34, 200μ. πρόσθιο 2.45.76 παμπαίδων Β’),  Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος Ν.Ο. Πάφου (200μ. ελεύθερο 2.06.93, 800μ. ελεύθερο 9.16.78, 400μ. ελεύθερο 4.27.87 παμπαίδων Α’). Μουγής Σοφοκλής Ν.Ο. Αμμοχώστου (50μ. ύπτιο 30.01, 100μ. ύπτιο 1.04.60, 200μ. ύπτιο 2.19.83 παμπαίδων Α’), Νικολάου Αντώνιο Ν.Ο Πάφου (800μ. ελεύθερο 9.59.69, 400μ.μικτή 5.32.49 παμπαίδων Β’), Παπαδοπούλου Χρυστάλλα Ν.Ο. Λεμεσού (100μ. πεταλούδα 1.07.32 παγκορασίδων Α’), Ιακωβίδης Φίλιππος Ν.Ο. Λευκωσίας (100μ. ύπτιο 58.29 νέων),  Τσιτσεκλή Αμαλία Ν.Ο. Λευκωσίας (400μ. ελεύθερο 4.48.59 παγκορασίδων Β’,  1500μ. ελεύθερο 19.05.07 παγκορασίδων Α’ και Β’) και Πατσαλίδης Αντώνης Ν.Ο Πάφου (400μ. μικτή 5.06.88 παμπαιδων Α’).

 

Τα αναλυτικά αποτελέσματα των αγώνων είναι:

 

50μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Καλοψιδιώτης Μάρκος (Αμ/στου) 29.59, Τουμάζου Ιωάννης (Αμ/στου) 30.90, Ιακωβίδης Μάρκος (Λ/σίας) 31.22. Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 34.79, Παναγή Σοφία (Μέσα Γειτονιά) 35.41, Bindyuk Irina (Λ/σού) 36.98.

200μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Παπακυριακού Μαρτίνος (Λ/σού) 1.57.37, Κουτσού Γιώργος (Λ/σού) 1.58.61, Καλαβάς Παναγιώτης (Κερύν.) 2.00.06. Γυναικών: Καραμάνου Χρυσούλα (Αμ/στου) 2.09.04, Schegoleva Claudia (Αμ/στου) 2.10.28, Παγλά Χρυσή (Αγλαν.) 2.11.46.

200μ. Μικτή Ατομική: Ανδρών: Παπακυριακού Αυγουστίνος (Λ/σού) 2.19.14, Ζωτιάδης Γεώργιος (Κερύν.) 2.20.04, Μαραγκός Ανδρέας (Λ/σού) 2.23.30. Γυναικών: Στεφανίδου Ελένη (Λ/κας) 2.31.32, Αγαθοκλέους Αφροδίτη (Μέσα Γειτονιά) 2.37.50, Κασάπη Λυδία (Αγλαν.) 2.41.71.

50μ. Ύπτιο: Ανδρών: Παπαδόπουλος Τάκης (Λ/σού) 27.53, Ιακωβίδης  Φίλιππος (Λ/σίας) 27.54, Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λ/σίας) 27.69. Γυναικών: Νεοφύτου Σωτηρία (Λ/σού) 31.72, Παπαπέτρου Τόνια-Μαρία (Αμ/στου) 32.40, Αγγελίδου Μαρίνα (Αμ/στου) 32.51.

200μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Νικολάου Πάρης (Κερύν.) 2.14.37, Φικάρδος Χρίστος (Κερύν.) 2.15.82, Πετρή Δημήτρης (Λ/σού) 2.17.82.   Γυναικών: Τριπάκη Μαρία (Κερύν.) 2.35.28, Τρομπούκη Μέλανη (Λ/κας) 2.48.37, Κυριάκου Σωτηρία (Αμ/στου) 2.50.00.

800μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 8.53.59, Τζιρτζιπής Σταύρος (Λ/κας) 8.59.73, Κυλίλης Ανδρέας (ΑΠΟΕΛ) 9.01.51. Γυναικών: Petrova Khristina (Αμ/στου) 9.54.08, Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 10.02.13, Καλλινάκη Ζωή (Λ/κας) 10.09.94.

50μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Λύμπουρας Ανδρέας (Λ/σίας) 24.54, Παπαδόπουλος Τάκης (Λ/σού) 24.86, Καλοψιδιώτης Μάρκος (Αμ/στου) 24.92. Γυναικών: Αντωνίου Κάλλια (Λ/σού) 26.90, Καραμάνου Χρυσούλα (Αμ/στου) 27.59, Στεφανίδου Ελένη (Λ/κας) 28.24.

100μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Κουσής Πέτρος (Αμ/στου) 1.09.71, Τουμάζου Ιωάννης (Αμ/στου) 1.09.83, Ελευθερίου Ραφαήλ (Αμ/στου) 1.10.41. Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 1.16.31, Παναγή Σοφία (Μέσα Γειτονιάς) 1.19.25, Παρασκευοπούλου Κυπριανή (Αμ/στου) 1.21.46.

100μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Ζαβαλλής Αδάμος (Λ/σού) 59.99, Παύλου Ζαχαρίας (Κερύν.) 1.00.19, Αβραάμ Ανδρέας (Αμ/στου) 1.00.21. Γυναικών: Νεοφύτου Σωτηρία (Λ/σού) 1.03.39, Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 1.07.32, Παγλά Χρυσή (Αγλαν.) 1.08.12.

100μ. Ύπτιο: Ανδρών: Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 58.29, Παπακυριακού Αυγουστίνος (Λ/σού) 1.04.17, Μούγης Σοφοκλής (Αμ/στου) 1.04.60. Γυναικών: Schegoleva Claudia (Αμ/στου) 1.10.23, Μπέκου Αναστασία (Μέσα Γειτονιάς) 1.11.44, Παναγή Αργυρώ (Λ/σού) 1.12.25.

400μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Κουτσού Γιώργος (Λ/σού) 4.09.61, Παπακυριακού Μαρτίνος (Λ/σού) 4.13.48, Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 4.16.79.  Γυναικών: Κύζα Ειρήνη (Κων/τίας) 4.38.48, Αντωνίου Κάλλια (Λ/σού) 4.44.93, Petrova Khristina (Αμ/στου) 4.45.78.

50μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Παπαδόπουλος Τάκης (Λ/σού) 26.91, Ζαβαλλής Αδάμος (Λ/σού) 26.93, Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λ/σίας) 27.02. Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 28.35, Νεοφύτου Σωτηρία (Λ/σού) 28.86, Σκέντερ Ιωσηφίνα (Λ/σού) 30.01.

200μ. Ύπτιο: Ανδρών: Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 2.10.76, Μούγης Σοφοκλής (Αμ/στου) 2.19.83, Κούπμαν Σεπαστιάν (Πάφου) 2.21.46. Γυναικών: Schegoleva Claudia (Αμ/στου) 2.28.40, Κυριάκου Λουκία (Αμ./στου) 2.36.85, Αγγελίδου Μαρίνα (Αμ/στου) 2.42.03.

400μ. Μικτή: Ανδρών: Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 4.59.62, Πετρή Δημήτρης (Λ/σού) 5.02.42, Μαραγκός Ανδρέας (Λ/σού) 5.06.59. Γυναικών: Petrova Khristina (Αμ/στου) 5.25.82, Πετρούλια Παρασκευή (Αμ/στου) 5.35.10, Καλλινάκη Ζωή (Λ/κας) 5.43.66.

100μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Λύμπουρας Ανδρέας (Λ/σίας) 53.67, Παπαδόπουλος Τάκης (Λ/σού) 53.72, Παπακυριακού Αυγουστίνος (Λ/σού) 54.31. Γυναικών: Καραμάνου Χρυσούλα (Αμ/στου) 58.84, Αντωνίου Κάλλια (Λ/σού) 58.97, Παπαπέτρου Τόνια-Μαρία (Αμ/στου) 1.00.19.

200μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Κουσής Πέτρος (Αμ/στου) 2.29.81, Ελευθερίου Ραφαήλ (Αμ/στου) 2.30.05, Θεμιστοκλέους Μάριος (Αμ/στου) 2.33.03. Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 2.38.35, Παναγή Σοφία (Μέσα Γειτονιά) 2.52.58, Σωτηρίου Ραφαέλλα (Αμ/στου) 3.00.78.

1500μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Κουτσού Γιώργος (Λ/σού) 16.46.90, Παπακυριακού Μαρτίνος (Λ/σού) 16.50.50, Ονουφρίου Κωνσταντίνος (Λ/σού) 17.14.50.

800μ. Ελεύθερο: Γυναικών: Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 19.05.07, Ζηνοβίου Ευδοκία (Κερύν.) 19.40.62, Μικελλίδη Νικόλ (ΑΠΟΕΛ) 19.43.06.