Η εμφάνιση του Θανάση Πρωτοψάλτη δεν ήταν αρκετή για την Εθνική Ελλάδας να συνέχιση

Η εκπληκτική εμφάνιση του Θανάση Πρωτοψάλτη δεν ήταν αρκετή για την Εθνική Ελλάδας που έχασε 1-3 από την Πορτογαλία στην τελευταία 5η αγωνιστική της υποχρέωση για τον Α’ Όμιλο του Eurovolley Ανδρών.

Ο Πρωτοψάλτης που οδήγησε την Εθνική και με 22 πόντους διέλυσε κάθε αμυντικό σύστημα των Πορτογάλων. Πλέον η υπόθεση πρόκριση στους «16» δυσκόλεψε, που «κρέμμεται» από το αποτέλεσμα του αγώνα Πορτογαλία – Ρουμανία την Τετάρτη.

Αν το ματς λήξει 3-2, τότε θα περάσει η Πορτογαλία (που προκρίνεται και σε κάθε δική της νίκη), ενώ η Εθνική ομάδα ελπίζει μόνο σε νίκη της Ρουμανίας με 3-1, που θα φέρει τριπλή ισοβαθμία με τις τρεις χώρες να έχουν ρεκόρ 1 νίκη-5 ήττες, 3 βαθμούς και 5-13 σετ οπότε όλα θα κριθούν στη διαφορά των πόντων (κι εδώ ίσως κοστίσει το 25-17 του δ’ σετ).

Στο πρώτο σετ η Εθνική έχασε πολλά σέρβις που επέτρεψε στους Ίβηρες να διατηρούν το προβάδισμα 11-12. Ο Πρωτοψάλτης όμως πήρε από το χέρι την Εθνική και την οδήγησε στο 20-14 για να επιβληθεί η ομάδα του Ανδρεόπουλου 25-19.

Η Εθνική ήταν εντυπωσιακή στην έναρξη του δεύτερου σετ δείχνοντας ότι θα «καθαρίσει» εύκολα, αφού προηγήθηκε 08-03. Οι αλλαγές του Πορτογάλου κόουτς H. Silva ανέτρεψαν την εικόνα με την Εθνική να παθαίνει παρατεταμένο μπλακ – άιυτ. Μοιραία, η Πορτογαλία προηγήθηκε 15-18, ενώ δυο χαμένα σέρβις έδωσαν το δικαίωμα στους Πορτογάλους να κερδίσουν 21-25 και να ισοφαρίσουν σε 1-1.

Η Ελλάδα παίζοντας με χαμένη ψυχολογία «κόλλησε» στο τρίτο σετ με συνέπεια η Πορτογαλία να διατηρεί το ψυχολογικό αβαντάζ των τριών πόντων. Η παρουσία του Στοιβαχτή βοήθησε την Εθνική να ισοφαρίσει 19-19 αλλά η αστοχία του Φράγκου έδωσε την ευκαιρία στην Πορτογαλία να κερδίσει 23-25 και να προηγηθεί με 1-2  σετ.

Η Πορτογαλία είχε το πάνω χέρι και με πρωταγωνιστή τον Α.Ferreira προηγήθηκε 03-08. Η χαμένη ψυχολογία των Ελλήνων ήταν εμφανής με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 11-19 και να χάσουν 17-25 και τον αγώνα 1-3 σετ.

Η ταυτότητα του αγώνα

Sud de France Μontpellier: ΕΛΛΑΔΑ – ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ 1-3 (25-19, 21-25, 23-25, 17-25)

Διάρκεια: 105’

Θεατές: 202

MVP: Θανάσης Πρωτοψάλτης 22 πόντους (9 break points)

Διαιτητές: Νikolai Knizhnikov (Ρωσία) – Wim Cambre (Βέλγιο)

ΕΛΛΑΔΑ (Δ. ΑΝΔΡΕΟΠΟΥΛΟΣ): Ζουπάνι 17, Filipov, Πετρέας 5, Πελεκούδας 5, Φράγκος 16, Πρωτοψάλτης 22 –Αλλαγές: Παπαδόπουλος, Στοιβακτής, Ράπτης, Βουλκίδης 3,- Λίμπερο: Κοκκινάκης (81% υποδοχές – 31% άριστες).

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (HSilva): Τexeira, Cveticianin 7, A. Ferreira 17, E. Ferreira 19, L. Martins 4, Tavares 3 – Aλλαγές: Da Silva 4, Simoes 8, Menezes 5, – Λίμπερο 1: Fidalgo (75% υποδοχές – 50% άριστες) – Λίμπερο 2: Αlvar (60% υποδοχές – 30% άριστες).

Λεζ. Οι Έλληνες διεθνείς πανηγυρίζουν στον αγώνα με την Πορτογαλία αλλά δεν τα κατάφεραν.