Η Athing Mu μέχρι τον τελικό των 800 μέτρων, και στην αναζήτηση του χρυσού
Athing Mu PJA 3701 2

Οι ελπίδες των Ηνωμένων Πολιτειών για ένα πρώτο χρυσό μετάλλιο σε περισσότερο από μισό αιώνα στα 800 μέτρα ενισχύθηκαν το Σάββατο 31/7, όταν η 19χρονη Athing Mu κέρδισε τον ημιτελικό της αγώνα με χρόνο 1 λεπτό και 58,07 δευτερόλεπτα, στη διεκδίκηση των μεταλλίων που θα πραγματοποιηθεί στις αρχές της επόμενης εβδομάδας.

Η απουσία του διπλού πρωταθλητή της Νότιας Αφρικής, Caster Semenya , που κρίθηκε μη επιλέξιμη λόγω των αυξημένων επιπέδων τεστοστερόνης, άνοιξε το πεδίο σε νέους διεκδικητές.

Πρωταγωνιστής είναι η Mu, η γρηγορότερη στον κόσμο φέτος με 1: 56.07, η οποία θα κυνηγήσει το δεύτερο χρυσό της χώρας της στη διοργάνωση μετά τον θρίαμβο της Madeline Manning το 1968 και το πρώτο τους μετάλλιο από το 1988.

“Είναι εκπληκτικό. Ο στόχος ήταν πάντα να βγούμε στον τελικό και τώρα είμαι έτοιμη να φύγω”, είπε μετά τον ημιτελικό.

Keely Hodgkinson  PJA 4296

Άλλοι υποψήφιοι για μετάλλια που περιλαμβάνονται είναι η Βρετανίδα Keely Hodgkinson , 19 ετών, η οποία ήρθε από πίσω και δεν φαινόταν αρχικά να διεκδικούσε την κούρσα άλλα τελικά κέρδισε εντυπωσιακά τον ημιτελικό της μπροστά από την Κινέζα Chunyu Wang , της οποίας η καλύτερη επίδοση 1: 59.14 ήταν αρκετά καλή για να την οδηγήσει στον τελικό.

Natoya Goule first and second Jemma Reekie

Την Τρίτη, θα αντιμετωπίσει την Τζαμάικα Natoya Goule , την Παναμερικανίδα κάτοχος χρυσού μεταλλίου του 2019, η οποία πέρασε στον τελικό με μια ακόμα σίγουρη εμφάνιση στους προκριματικούς γύρους για να προχωρήσει με χρόνο 1: 59.57, μπροστά από έναν μια Βρετανίδα δρομέα, τη Jemma Reekie. της οποίας το 1: 59.77 εξασφάλισε τη θέση της στον αγώνα των μεταλλίων.

Habitam Alemu PJA 3769

Η Habitam Alemu της Αιθιοπίας , η οποία προκρίθηκε δεύτερη στον αγώνα της με 1: 58.40, θα είναι δυνητικά επικίνδυνο αουτσάιντερ για τερματισμό στο βάθρο την επόμενη εβδομάδα.

Όλες οι Αθλητικές Ειδήσεις από την Κύπρο, την  Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο actioninsports.com