Eleni Artymata 2019 AM2V1141 1
Eleni Artymata 2019 AM2V1141 1

Πολύ δύσκολη είναι η αποστολή των Εθνικών Ομάδων Στίβου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων που θα διεξαχθεί στο Βαραζντίν της Κροατίας το Σάββατο 10 και την Κυριακή 11 Αυγούστου 2019.

Η Κύπρος μετέχει στην Β’ Κατηγορία του Πρωταθλήματος αφού κατάφερε πριν από δύο (2) χρόνια στο Ισραήλ να διατηρήσει τη θέση της.  Τη φετινή χρονιά το έργο των αθλητών και αθλητριών μας θα είναι δύσκολο λόγω των νέων αλλαγών που αποφάσισε η Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία και θα ισχύσουν το 2021, αφού στην Β’ Κατηγορία θα παραμείνουν μόνο επτά (7) χώρες ενώ οι υπόλοιπες πέντε (5) θα υποβιβαστούν στην Γ’ Κατηγορία.

Από την κατηγορία στην οποία συμμετέχουμε θ’ ανέβει μόνο μία χώρα στην Α’, ενώ την ίδια στιγμή θα υποβιβαστούν πέντε (5) ομάδες από την Α’ στη Β’  κατηγορία.

Σύμφωνα με τις αποφάσεις της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας, στη Σούπερ λίνγκα, στην Α’ και Β’ κατηγορία θα παραμείνουν μόνο οκτώ (8) ομάδες και οι υπόλοιπες χώρες θα ανήκουν στην Γ’ κατηγορία.

Με βάση τις εκτιμήσεις και τη δυναμικότητα των Εθνικών Ομάδων που συμμετέχουν στην Β’ Κατηγορία, οι Εθνικές μας Ομάδες θ’ αγωνιστούν με στόχο την παραμονή στην κατηγορία.  Υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολίες και το έργο θα είναι πολύ δύσκολο.

ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΈΧΟΥΝ:

Στην Β’ κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, η Κύπρος θ’  αντιμετωπίσει τις ακόλουθες χώρες:

ΑΥΣΤΡΙΑ-ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ-ΔΑΝΙΑ-ΕΣΘΟΝΙΑ-ΓΕΩΡΓΙΑ-ΙΣΡΑΗΛ-ΛΕΤΟΝΙΑ-ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ-ΜΑΛΤΑ-ΣΛΟΒΕΝΙΑ

Η Ομοσπονδία ανακοινώνει σήμερα την ομάδα που θα μας εκπροσωπήσει, που αποτελείται από τους κορυφαίου αθλητές και αθλήτριες και οι οποίοι θ’ αγωνιστούν για να πετύχουν το καλύτερο με στόχο την όσο το δυνατό ψηλότερη κατάταξη της ομάδας μας.

ΑΝΔΡΕΣ

100Μ.                        Αυγουστίνου Σταυρός-Χατζηθεωρής Ανδρέας

200Μ.                        Beechy Alex

400Μ.                        Χριστού Κωνσταντίνος-Χρυσόστομου Μιχάλης

800Μ.                        Σπύρου Σταυρός

1500Μ.                      Παπαϊωάννου Στέλιος

3000Μ.                      Αμίν Χατίρι

5000Μ.                      Αμίν Χατίρι

110μ.Εμποδια             Τραΐκοβιτς Μίλαν

400μ.Εμποδια             Γεωργίου Νεόφυτος-Βασιλείου Τάσος

3000μ.Στηπλ              Φράγκου Νικόλας

Μήκος                        Παντελίδης Χρηστός

Τριπλούν                    Αχιλλέως Λογγίνος

Ύψος                         Ιωάννου Κυριακός

Κοντώ                        Στυλιανού Νίκανδρος

Σφαίρα                      Κονιαράκης Γεώργιος

Δισκοβολία                Παρέλλης Απόστολος

Ακοντισμός               Σάββα Σπύρος

Σφυροβολία              Πουρσανίδης Αλέξανδρος

4χ100μ.                  Σταύρος Αυγουστίνου, Ανδρέας Χατζηθεωρής, Άλεξ Μπέκι, Ανδρέας Ανδρέου

4χ400μ.                  Σπύρου Σταυρός, Χριστού Κωνσταντίνος, Χρυσόστομου Μιχάλης, Χριστόφορου Ανδρέας

Αναπληρωματικοί

Πιττάλης Φάνης ,Κρυουκοβ Ελβις, Δημητριάδης Ανδρέας

Γυναίκες

100μ.                         Φωτοπούλου Ολίβια

200μ.                         Παπαϊωάννου Ραμόνα

400μ.                         Αρτύματα Ελένη

800μ.                         Ευαγγελίδου Ναταλία

1500μ.                       Ευαγγελίδου Ναταλια

3000μ.                       Παναγίωτου Μερόπη

5000μ.                       Παναγίωτου Μερόπη

100μ. Εμπόδια       Αθανασοπούλου Αγγελική

400μ. Εμπόδια       Κατσάρη Χριστιάνα

3000μ. Στηπλ          Χατζηπολυδώρου Χρυστάλλα

Μήκος                      Παναγή-Λούκα Νεκταρία

Τριπλούν                Χριστοδούλου Μαρία

Ύψος                         Χαραλάμπους Δέσποινα

Κοντώ                      Αριστοτέλους Μαρία

Σφαίρα                      Κυριακίδου Στυλιάνα

Δισκοβολία            Λαδά Ανδρονίκη

Ακοντισμός          Παπαδοπούλου Γεωργία

Σφυροβολία          Κυριακού Χρυστάλλα

4χ100μ.                    Ελένη Αρτυματά, Ολίβια Ραμόνα Παπαϊωάννου, Φωτοπούλου, Φιλίππα Φωτοπούλου

4χ400μ.                    Ελένη Αρτυματά, Καλλιόπη Κουντούρη, Σάντα Κολομεϊτέβα, Χριστιάνα Κατσάρη

Αναπληρωματικές

Μαρία Παπαναστασίου, Μαριάννα Πισιάρα