Η Αναγέννηση Δερύνειας πρωταθλήτρια U19 εφήβων

Αναγέννηση –  Nέα Σαλαμίνα 3-2 (21-25, 26-24, 25-17, 16-25, 16-14)

Η Αναγέννηση Δερύνειας κατέκτησε το πρωτάθλημα κατηγορίας U19 εφήβων όταν στον τελικό επικράτησε με 3-2 της Νέας Σαλαμίνας μπροστά σε 700 φιλάθλους και των δύο ομάδων που δημιούργησαν μια εκπληκτική ατμόσφαιρα.
    Το πρώτο σετ κέρδισε η Νέα Σαλαμίνα με 25-21 παρά το γεγονός ότι το αρχικό προβάδισμα το είχε η Αναγέννηση (11-7). Η συνέχεια του τελικού επεφύλαξε ανατροπή στο σκορ. Το δεύτερο σετ κυλούσε πόντο με πόντο, η Αναγέννηση κατάφερε να ισοφαρίσει τα σετ κερδίζοντας το με 26-24. Στο τρίτο σετ η Αναγέννηση ξεκίνησε με ενθουσιασμό καταφέρνοντας να πάρει ένα σοβαρό προβάδισμα 9-3. Παρά το γεγονός ότι η Σαλαμίνα την πλησίασε στο σκορ οι παίκτες του Ζάνη επέδειξαν πάθος και αποφασιστικότητα στο παιγνίδι τους και στο πιο κρίσιμο σημείο ένα εκπληκτικό μπλοκ του Ελευθερίου σε επίθεση του Ποχάνη έφερε την ομάδα της Δερύνειας σε θέση ισχύος και με επίθεση του Ελευθερίου πήρε το σετ με 25-17.
    Προ του φάσματος της ήττας η Νέα Σαλαμίνα πέρασε στην αντεπίθεση και κατάφερε να πάρει το σετ με 25-16 οδηγώντας έτσι τον τελικό στο τάϊ μπρεϊκ το οποίο ήταν συγκλονιστικό. Η Αναγέννηση κατάφερε να λυγίσει την μεγάλη αντίσταση της Νέας Σαλαμίνας κερδίζοντας το σετ με 16-14 , τον αγώνα με 3-2 και την κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος εφήβων στην ιστορία της.

1ο σετ: 8-5, 15-16, 21-20, 21-25
    2ο σετ:  8-7, 16-13, 21-20, 26-24
    3ο σετ: 8-3, 16-8, 21-12, 25-17
    4ο σετ: 4-8, 13-16, 15-21, 16-25
    5ο σετ: 5-8, 10-11,16-14

Ν.Σαλαμίνα (Σπ.Πρωτοψάλτης): Χρυσοστόμου, Κ.Λιοτατής, Καλαφάτης, Προδρόμου, Ποχάνης, Ιωαννίδης (λίμπερο Γιαννουρής) (Χαραλάμπους, Α.Λιοτατής)
    Αναγέννηση (Α.Ζάνης): Α.Χρυσοστόμου, Ττόφιας, Μ.Σωτηρίου, Καρανικόλας, Ι.Σωτηρίου, Χ.Χρυσοστόμου (λίμπερο Στίγγας) (Κυριάκου)

Κύπελλο ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας ανδρών – Ημιτελικός 2ος αγώνας
    ΑΕ Καραβά – Ομόνοια 3-1 (15-25, 25-22, 25-22, 25-15)

Η Pokka ΑΕ Καραβά επικράτησε της Papa John’s Ομόνοιας με 3-1 και πήρε πανηγυρική πρόκριση κόντρα στην πρωταθλήτρια Ομόνοια, στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Α Κατηγορίας ανδρών. Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ (25-15), βρήκε τις δυνάμεις και κατάφερε να πάρει τα επόμενα τρία σετ με 25-22, 25-22, 25-15 και να κερδίσει με 3-1 παίρνοντας έτσι το εισιτήριο στον τελικό της 17ης Απριλίου όπου εκεί την περιμένει η Ανόρθωση.