23 C

HANDBALL NEWS:Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα ο Παρνασσός Στροβόλου.

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα ΟΠΑΠ χάνταμπολ αντρών πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου ο Παρνασσός Στροβόλου. Στην 2η αγωνιστική της διοργάνωσης  -χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες, επιβλήθηκε στην έδρα του του Προοδευτικού Πάφου με 39-24 και πάει τώρα με καλή ψυχολογία στο δύσκολο εκτός έδρας παιγνίδι της επόμενης αγωνιστικής με αντίπαλο το πρωτοπόρο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο.

Απέναντι σε ένα Προοδευτικό που παρουσιάστηκε με αρκετές απουσίες (έλειπε σχεδόν όλη η βασική του επτάδα) η ομάδα του Άριστου Χρυσάνθου επέβαλε το ρυθμό της από το ξεκίνημα κι έχοντας σε όλη τη διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα, στο ημίχρονο είχε προηγηθεί με 21-9. Το ίδιο εύκολη ήταν η «αποστολή» του Παρνασσού και στην επανάληψη, ιδιαίτερα προς το τέλος του αγώνα όπου οι παίκτες του Προοδευτικού έμειναν από δυνάμεις και επιλογές (πήραν χρόνο αρκετά νεαρά παιδιά), δεν είχαν καλές επιστροφές και οι γηπεδούχοι, με εύκολα γκολ διαμόρφωσαν το τελικό 39-24.

Οι τερματοφύλακες Χάρης Πενταράς και Ματθαίος Κόνικος, οι Γαβριήλ Γεωργίου, Μιχαήλ Σωτηρίου και Κωνσταντίνος Ναθαναήλ, τα νεαρά παιδιά του Προοδευτικού που κλήθηκαν να καλύψουν τις απουσίες των Π. Χριστοδούλου, Π. Σωκράτους,  Ρ. Χριστοφή, Μ. Μιχαήλ και των βασικών τερματοφυλάκων, Α. Χατζηβασίλη και Αλ. Δημητρίου.

Τα τέρματα του Παρνασσού σκόραραν οι Ιωαννίδης 1, Π. Χαραλάμπους 5, Χρ. Χατζηεφραίμ 8, Ν. Ειρηνάκης 1, Κ. Βορκάς 4, Λ. Αλεξάνδρου 1, Π. Ιωάννου 3, Α. Κωνσταντίνου 3, Κ. Μιχαήλ 5, Στ. Γεωργίου 2 και Κ. Χατζεφραίμ 6, ενώ για τον Προοδευτικό σκόραραν οι Δ. Δημητρίου 3, Χ. Δίπλαρος 7, Στ. Τσέλεπος 4, Δ. Δημητρίου 5, Α. Κασιουλής 2 και Τάσος Σαββίδης 3.

Α.Ο. Αραδίππου –Μαυρομάτης Αγ. Παύλου 30-21

Και … παρθενική, αλλά και ιστορική ήταν  η νίκη που πέτυχε στην 2η αγωνιστική η ομάδα του Α.Ο Αραδίππου με 30-21 σε βάρος του Μαυρομάτη Αγίου Παύλου αφού αυτή, ήταν η πρώτη που πανηγυρίζει η νεοσύστατη και νεοφερμένη ομάδα στην μεγάλη κατηγορία.

Μέσα από ένα ανταγωνιστικό (στο πρώτο ημίχρονο) παιγνίδι η Αραδίππου, έχοντας καλύτερα «τελειώματα» στην επίθεση κατάφερε στο ημίχρονο να προηγηθεί με 13-9. Στην επανάληψη, ο Μαυρομάτης άρχισε με την πάροδο του χρόνου να δείχνει τις αδυναμίες του (κούραση, περιορισμένες επιλογές…) με αποτέλεσμα η Αραδίππου να ξεκινήσει σιγά –σιγά να επιβάλλει το ρυθμό της και στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα να ανοίξει τη ψαλίδα της διαφοράς για να σφραγίσει με τον καλύτερο τρόπο την πρώτη, ιστορική της νίκη στην Α΄κατηγορία.

Τα τέρματα της Αραδίππου πέτυχαν οι Κ. Χριστοφόρου 8, Κ. Χαραλάμπους 7, Ι. Ιωάννου 6, Νέιλορ 6, Φάουλς 1, Χρ. Τζιόρτας 1, Στ. Μαρνερίδης 1 και για τον Μαυρομάτη σκόραραν οι Γ. Χατζηκαλλή 7, Δημ. Γιασίτης 5, Γ. Καπετάνιος 2, Α. Δρουσιώτης 2, Ιωάννου 2, Χρ. Ανθόπουλος 1, Α. Σοφοκλέους 1 ενώ 1 γκολ σκόραρε και ο τερματοφύλακας Φλώρος Φλωρίδης.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                                                                                                                                                                                    (2 Αγώνες)

1. ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΝ. ΚΥΠΡΟΥ 64-29     4
    2. ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ ΣΤΡΟΒΟΛΟΥ 61-47     2
    3. ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΣ ΠΑΦΟΥ 59-71     2
    4. ΑΣΣ ΣΠΕΣ /ΕΝΩΣΗ 38-50     2
    5. Α.Ο. ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ 44-57     2
    6. ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ ΑΓ. ΠΑΥΛΟΥ 53-65     0