Η εμπειρία της πρωταθλήτριας του περσινού τουρνουά beachhandball, LarnacaLadies (α’ όμιλος)  και το ταλέντο των νεαρών παικτριών των ομάδων Α.Ο Αραδίππου και ReunionP.A. Πάφου (β΄όμιλος)  ήταν τα στοιχεία που ξεχώρισαν στην 1η μέρα του φετινού 18ου τουρνουά χάντμπολ παραλίας που διοργανώνει η Κυπριακή Ομοσπονδία Χάντμπολ στην παραλία των Φοινικούδων στη Λάρνακα.

Η LarnacaLadies(Λίζα Έλληνα, Λητώ Έλληνα, Βάσω Ιωάννου, Ιωάννα Σύζινου, Αυγή Αντωνιάδου, Μαρία Μαρσελλή, Φωτεινή Νούσια, Ρένα Τσαγγάρη, Μαριλένα Λουκά, Ευγενία Ανδρέου) έδειξε ότι ήταν το … αφεντικό στον Α’ όμιλο αφού πανηγύρισε τη νίκη με 2-0 και στα τρία παιγνίδια της προκριματικής φάσης και τερμάτισε στην 1η θέση του ομίλου της, αφήνωντας την Χαβαλένθια (Μαριάννα Χαρταλάμπους, Νικολέττα Αντωνίου, Χριστίνα Γεωργίου, Άντρια Τάκη, Έλενα Βραχίμη, Έλενα Κωνσταντίνου, Άννα Μπούρτακ) στην 2η θέση, αφού η ομάδα των Λατσιών έχασε μόνο στο μεταξύ τους παιγνίδι. Η Ε.Ν Αθηένου (Α. Διγενή, Μ. Νικολάου, Στ. Νικολάου, Χρ. Χατζηευαγγέλου, Μ. Πυρογιάτη, Μ. Τούμπα, Π. Λύτρα, Στ. Ιακώβου, Ι. Τζιακούρη, Χρ. Χατζηαντώνη) πανηγύρισε μόνο μία νίκη σε βάρος της Μπαρσελιώμα, οι παίκτριες της οποίας (Μ. Σολέα, Χρ. Κλεάνθους, Μ. Ηλία, Ν. Σουλιώτη, Στ. Μιχαήλ, Γ. Παρπούνα, Β. Σκουκάιτε ) έγιναν … λιώμα και χωρίς νίκη τερμάτισαν στην 4η θέση της βαθμολογίας του ομίλου. Τα αποτελέσματα του Α’ ομίλου:

Α’ όμιλος

Barcelioma – Χαβαλένθια   0-2

Barcelioma – LarnacaLadies  0-2

Χαβαλένθια – Ε.Ν. Αθηένου 2-0

Χαβαλένθια – Larnaca Ladies 0-2

Barcelioma – Ε.Ν. Αθηένου 0-2

Larnaca Ladies — Ε.Ν. Αθηένου 2-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. LarnacaLadies  6-0           6
  2. Χαβαλένθια       4-2          4
  3. ΕΝ Αθηένου       2-4          2
  4. Barcelioma          0-6          0

 

Β’ όμιλος

Οι νεαρές παίκτριες της ReunionP.A Πάφου και του Α.Ο Αραδίππου έκλεψαν τιος εντυπώσεις στον Β΄όμιλο, αφού ο ενθουσιασμός τους υπερνίκησε την εμπειρία  των αντιππάλων τους, Orga (Μ. Παπά, Ορθ. Χούτρη, Αννα Εκατερινέσκου, Β. Κέλπη, Α. Δημητρίου, Ε. Λόβιτα, Ρ. Ανδρέου, Α. Κυριάκου, Χρ. Χρίστου, Μ. Προδρόμου) και Νέμεσις (Στ. Νασσάφ, Ε. Ηρακλέους, Ρ. Αντωνίου, Στ. Κασσινοπούλου, Π. Θεοδούλου, Μ. Γιάγκου, Ιωάννα Ρωσσίδη, Μ. Βεντούρη, Έρσα Νιχαήλ, Ε. Καφέτζη).

Στο πρώτο παιγνίδι της ημέρας η ReunionP.A (Μ. Γεωργίου, Χρ. Νικολάου, Γ. Κκέλη, Ν. Ιωάννου, Μ. Μόρφου, Α, Ανδρέου, Κ. Φιλίμωνος, Κ. Καρουσάκη, Α, Φιλίππου, Σ. Παπάμιχαήλ) επιβλήθηκε της Αραδίππου (Μ. Ευαγγελίδου, Α. Αντωνίου, Ε. Ζήνωνος, Χ. Παπαγρηγορίου, Στ. Σαρρή, Στ. Ευθυνίου, Ρ. Χρυσοστόμου, Ε. Ηρακλέους, Τζιωρτζίνα, Γ. Τίμο) με 2-0, έχασε όμως στον τελευταίο αγώνα από τη Νέμεσις, έτσι ο Α.Ο Αραδίππου που πέρασε νικηφόρα τα εμπόδια του Νέμεση (2-1) και Orga (2-1) ισοβάθνμισε μαζί της στους 4 βαθμούς, έμεινε όμως στην 2η θέση λόγω  συντελεστή στα  σετ. Τα αποτελέσματα του ομίλου:

ReunionP.A – Α.Ο. Αραδίππου 2-0

Nemesis – Orga 0-2

Nemesis – Α.Ο. Αραδίππου  1-2

ReunionP.A –  Orga   2-1

Α.Ο. Αραδίππου – Orga  2-1

Reunion P.A – Nemesis  0-2

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. ReunionP.A                       4-3          4
  2. Α.Ο. Αραδίππου               4-4          4
  3. Orga                                     4-4          2
  4. Nemesis                              3-4          2

Η συνέχεια

Στη σημερινή 2η μέρα του τουρνουά θα γίνουν οι αγώνες κατάταξης, με τις ομάδες να αγωνίζονται ως εξής:

12:20 Χαβαλένθια –Orga  (γήπεδο 1)

13:00 Barcelioma – Reunion P.A (γήπεδο 1)

12:20 Larnaca Ladies  – Nemesis (γήπεδο 2)

13:00 ΕΝ Αθηένου –Α.Ο. Αραδίππου (γήπεδο 2)