Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

HANDBALL NEWS

ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Την αλάνθαστη πορεία του συνεχίζει στο πρωτάθλημα χάντμπολ ΟΠΑΠ αντρών το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής νίκησε εκτός έδρας τον Προοδευτικό Πάφου με 46-22 και εξακολουθεί αήττητο να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος.

Το παιγνίδι στην Πάφο ήταν ντέρμπι μόνο στα πρώτα 10΄(7-8 το σκορ) διάστημα κατά το οποίο ο Προοδευτικός κόντραρε στα ίσα τους πρωτοπόρους. Στην συνέχεια ωστόσο το Ευρωπαϊκό άρχισε να βρίσκει ρυθμό και γύρισε το παιγνίδι για να προηγηθεί στο ημίχρονο με 21-12. Στην επανάληψη η ομάδα του Αντρέα Αντρέου μπήκε από το ξεκίνημα δυνατά , επιβλήθηκε πλήρως των γηπεδούχων και κατάφερε να υποχρεώσει τον Προοδευτικό στην πρώτη εντός έδρας ήττα με σκορ 46-22.

Καλύτεροι από τους γηπεδούχους οι Χ. Σοφοκλέους 4, Χρ. Χατζηπαναγιώτου 4, Χρ. Δίπλαρος 4 και Π. Χριστοδούλου 2 και από το Ευρωπαϊκό οι Μ. Τριμιθιώτης 6, Θ. Τσίβικος 4, Κ. Σοφοκλέους 6, Χρ. Αργυρού 4, Ι. Αργυρού 4, Κ. Αντωνιάδης 5 και Ρ. Παπανικολάου 4.

Α.Ο. Αραδίππου – ΑΣΣ ΣΠΕΣ/Ένωση  22-44

Μόνη στην 2η θέση του πίνακα φιγουράρει η ομάδα της ΑΣΣ ΣΠΕΣ μετά την εκτός έδρας νίκη που πέτυχε επί του Α.Ο. Αραδίππου με 44-22. Οι Στροβολιώτες δεν συνάντησαν ιδιαίτερες δυσκολίες σε αυτή την αναμέτρηση, όπου από την αρχή μπήκαν σε θέση οδηγού και, με σχετική άνεση, είχαν προηγηθεί στο ημίχρονο με 13-25, για να πάρουν στο τέλος την 4η φετινή τους νίκη.

Καλύτεροι από την Αραδίππου οι Κ. Χαραλάμπους 10, Κ. Χριστοφόρου 4, Χ. Τακκούσιης 2 και Π. Γαλόσιας 2 και από την ΑΣΣ ΣΠΕΣ οι Α. Ιωάννου 8, Λ. Χρυσάνθου 5, Κ. Ιωάννου 5, Μ. Τσεριώτης 4, Χρ. Αντρέου 4 και Α. Χαραλάμπους 4.

Μαυρομάτης – Παρνασσός 18-25

Τρίτωσε τις επιτυχίες του στο πρωτάθλημα ο Παρνασσός Στροβόλου. Στο εκτός έδρας παιγνίδι του νίκησε τον Μαυρομάτη Αγίου Παύλου με 25-18 και καθιερώθηκε στην 3η θέση του πίνακα. Ο Παρνασσός, καλύτερος, επιβλήθηκε από την αρχή και στην ουσία καθάρισε τον αγώνα από το ημίχρονο, το τέλος του οποίου τον βρήκε να προηγείται των γηπεδούχων με 16-6.

Σκόραραν για τη νικήτρια οι Κ. Χατζηεφραίμ 9, Χρυσάνθου 2, Πέτρου 2, Βορκάς 2, Ειρινάκης 2, Ιωάννου 1, Γεωργίου 1, Μακρής 1 και Μάρκου 5, ενώ τα τέρματα του Μαυρομάτη πέτυχαν οι Καπετάνιου 1, Ανθόπουλος 1, Γιασίτης 2, Χατζηκαλλής 3, Ιωάννου 2, Θεοχαρίδης 1 και Φτερακίδης 8.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ                                                                                                                                                                                    (4 αγώνες)

1. ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΝ. ΚΥΠΡΟΥ 172-93                   10
    2. ΑΣΣ ΣΠΕΣ /ΕΝΩΣΗ 170-112                8
    3. ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ ΣΤΡΟΒΟΛΟΥ 135-112                6
    4. ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΣ ΠΑΦΟΥ 342-181                4
    5. Α.Ο. ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ 81-117                   2
    6. ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ ΑΓ. ΠΑΥΛΟΥ 111-166                0