25 C

H Aνόρθωση πέτυχε σημαντική νίκη επί της ΑΕΛ

Νίκη δυναμικής

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΑΕΛ  3-0 Σετ:25-18, 25-16, 25-17

Η Ανόρθωση έδειξε να επανέρχεται δυναμικά, αφού κέρδισε στο Αθλητικό Κέντρο της στο ΑΤΙ την αήττητη μέχρι το βράδυ της Τρίτης ΑΕΛ με 3-0.

Σημαντική νίκη από κάθε άποψη πέτυχε η Ανόρθωση η οποία αυτή τη φορά εκμεταλλεύτηκε σε ντέρμπι το Αθλητικό Κέντρο στο ΑΤΙ κερδίζοντας με 3-0 την ΑΕΛ. Η Ανόρθωση με τη νίκη της έπιασε την αντίπαλό της στη βαθμολογία του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας. Η ΑΕΛ θα κοιτάξει πλέον τους επόμενους αγώνες για να ανακτήσει το χαμένο έδαφος.

Καλύτερα πατούσε στο πρώτο σετ η Ανόρθωση που κατόρθωσε να κερδίσει 25-18 και να προηγηθεί 1-0 σετ. Η ΑΕΛ έμεινε πίσω στο σκορ σε καθοριστικά σημεία. Η «Μεγάλη Κυρία» μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο σετ να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της και προηγήθηκε 20-14 για να κερδίζει το δεύτερο σετ με 25-16 αυξάνοντας το προβάδισμά της σε 2-0.

Η ομάδα του Μπόσκοβιτς ήταν ανώτερη και στο τρίτο σετ το οποίο κέρδισε με 25-17 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(Α.  ΜΠΟΣΚΟΒΙΤΣ): Ιωάννου, Κόρντουν, Μπρατούνχινα, Σταυρινίδου,Πατσέκο, Καετάνο – Λίμπερο: Δαϋίδ.

ΑΕΛ( ΣΠ. ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗΣ): Βόρονα, Κωνσταντινίδου, Κχαταρασβίλι, Μπρουκ,Παύλου, Σπύρου – Λίμπερο:Αραούζου.