18 C

Για τρίτη φορά στην ιστορία της η Ομόνοια κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ανδρών.

Στον 24ο αγώνα στην ιστορία του θεσμού, οι «πράσινοι» κέρδισαν στο «Κίτιον» την αξιόμαχη Καπάτσος Νέα Σαλαμίνα με 3-0 σετ και πήραν το τρόπαιο.

Ο αγώνας πρόσφερε συγκινήσεις αφού οι Βαρωσιώτικη ομάδα έδειξε πολύ καλά στοιχεία και πάλεψε αλλά της στοίχισαν τα λάθη. Σημειώνεται ότι οι δυο ομάδες θα τα ξαναπούν την Παρασκευή 21 Οκτωβρίου στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος στο Στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία».

Πόντο – πόντο και με πλήρη ισοδυναμία άρχισε το παιχνίδι στο πρώτο σετ. Μετά το αρχικό 01-03 της Ομόνοιας η Καπάτσος Νέα Σαλαμίνα χάρης τα καλά σερβίς του Καναδού Μάνθα και τις σωστές επιλογές του Μπαγιάν και των κεντρικών της προηγήθηκε 04-06. Ωστόσο, οι «πράσινοι» αντέδρασαν και ισοφάρισαν 09-09.

Η άνοδος του πασαδόρου Λαμπ βοήθησε την Ομόνοια να πάρει ελαφρύ προβάδισμα 12-11, αλλά οι λύσεις που έδωσε ο Καναδός ακραίος Ντε Μάν διατηρούσαν την Καπάτσος Νέα Σαλαμίνα κοντά ή μπροστά στο σκορ (13-14, 16-16, 17-17.). Από την άλλη, η Ομόνοια έπαιξε στο κομμάτι αυτό του σετ με τον Βραζιλιάνο ακραίο Ροντίγκο και πήρε πόντους.

Μια σειρά λαθών από την Καπάτσος Νέα Σαλαμίνα έδωσαν εύκολους πόντους στην Ομόνοια που εξακολουθούσε να παίζει με τον Ροντρίγκο 22-19.

Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι στο τελευταίο κομμάτι του σετ και αφού βρήκαν λύσεις και από τους έμπειρους Αποστόλου, Αλεξίου πήραν το σετ με 25-20 και την πρωτοπορία με 1-0 σετ.

Στο ίδιο μοτίβο όπως στις αρχές του αγώνα ξεκίνησε και το δεύτερο σετ. Η Ομόνοια με πρωτοστάτη τον Λαμπ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 03-01 και 05-03 (κίτρινη από τον διαιτητή Γ. Σοφοκλέους στον Μπαγιάν για διαμαρτυρία). Ωστόσο, και πάλι η Καπάτσος Νέα Σαλαμίνα αντέδρασε και με άσσο του Ντε Μαν προηγήθηκε 06-07.

Για δεύτερο συνεχή σετ τα λάθη δεν άφησαν τους «ερυθρόλευκους» να διατηρήσουν την πρωτοπορία, κάτι που εκμεταλλεύτηκε πλήρως η Ομόνοια που προηγήθηκε 13-10 αναγκάζοντας τον Αντώνη Κωνσταντίνου να πάρει τάιμ – άουτ.

14680745_1123876804390008_6171843919941551738_nΤο «ερυθρόλευκο» σερί
    Οι «κυπελλοπρωταθλητές» παρά το γεγονός ότι πιέστηκαν 13-12, δεν έχασαν την αυτοκυριαρχία τους και αφού έδωσε βοήθειες από τον κεντρικό άξονα ο Αλεξίου προηγήθηκαν εκ νέου με τρεις 16-13 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ – άουτ. Νέα αντεπίθεση από τους Βαρωσιώτες που ισοφάρισαν 16-16 με σερί 00-03, αλλά η Ομόνοια προσπέρασε με τέσσερεις 20-16. Η Καπάτσος Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να επανέλθει με τους Καναδούς Μάνθα και Ντε Μάν και ισοφάρισε με άσσο του Ζηκάκη σε 23-23 πετυχαίνοντας σερί 03-07.

Οι «πράσινοι» συγκεντρώθηκαν και εκμεταλλεύτηκαν ένα λάθος του Ντε Μάν κερδίζοντας και το δεύτερο σετ με 25-23 γράφοντας παράλληλα το 2-0 στα σετ.

Αρκετά δυνατά μπήκαν οι κυπελλοπρωταθλητές στο τρίτο σετ σε αντίθεση με την Καπάτσος Νέα Σαλαμίνα που εμφάνισε πρόβλημα στην υποδοχή. Έτσι οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 06-02. Σημαντικό πρόβλημα για την ομάδα του Αντώνη Κωνσταντίνου ότι ο Κολομβιανός Μπαγιάν ήταν σε πολύ μέτριο βράδυ.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατόρθωσαν να μείνουν ζωντανοί με λύσεις από τους Καναδούς της, αλλά οι «πράσινοι» κατόρθωσαν με σωστές επιλογές από τον Σωτήρη Πετρακκίδη και το μπλόκ να προηγηθούν 14-09. Οι «πράσινοι» ήταν ανώτεροι και κατόρθωσαν να προηγηθούν 21-17 σε ένα καθοριστικό σημείο του αγώνα. Ωστόσο, η μερική άνοδος του Μπαγιάν βοήθησε την Καπάτσος Νέα Σαλαμίνα να επανέλθει και να ισοφαρίσει 21-21 δίνοντας νέο χρώμα στο σετ.

Η Ομόνοια όμως δεν τα παράτησε και με τον Αλεξίου, αλλά και ένα λάθος του Ντε Μάν πήρε το σετ με 25-23 το σετ και τον αγώνα με 3-0 κατακτώντας το Σούπερ Καπ.

Ομόνοια(Σάββας.Σάββα): A. Πετρακκίδης. Σ. Πετρακκίδης , Αποστόλου, Λαμπ. Ρονττρίγκο Αλεξίου, Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου

Καπάτσος Νέα Σαλαμίνα(Αντώνης Κωνσταντίνου): Μάνθα, Μπαγιάν, Χρυσοστόμου, Δημητρίου, Ζηκάκης, Ντε Μάν -Λίμπερο: A. Σαββίδης – Αλλαγές: Προδρόμου, Καλαφάτης , Λίμπερο: Βαρνάβα

Διαιτητές ήταν οι Γιαννάκης Σοφοκλέους και Ανδρέας Κωνσταντινίδης.

Τις απονομές έκαναν ο πρόεδρος της ΚΟΠΕ Δρ Μιχάλης Κρασιάς και ο Α’ Αντιπρόεδρος της Ομοσπονδίας Δρ Κώστας Κωνσταντίνου.