Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Γεμίστε το Εθνικό Κέντρο Τένις

Επική ανατροπή στο Διπλό για την Εθνική ομάδα με αντίπαλο την Τουρκία (3-2)

Τα δύο Μονά της Κυριακής θα κρίνουν τον τελικό νικητή (11.00 π.μ.)

Η Εθνική Ομάδα Davis Cup έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της νίκης-πρόκρισης απέναντι στην Τουρκία ύστερα από την νίκη της στο Διπλό με 3-2. Η Κυπριακή ομάδα αποτελούμενη από τους Πέτρο Χρυσοχό και Ελευθέριο Νέο, επικράτησε με 3-2 σετ ύστερα από μια επική ανατροπή αφού βρέθηκε να χάνει με 0-2 σετ σε έναν αγώνα που διήρκεσε τρεις ώρες και τέσσερα λεπτά. ΄

Ήταν ο τρίτος αγώνας στη σειρά που κρίθηκε στα πέντε σετ, σε αγώνες μάλιστα που ξεπέρασαν τις τρεις ώρες σε διάρκεια, και ο τελικός νικητής κατάφερε να επιστρέψει από το 0-2.

Με τη νίκη της η Κύπρος μείωσε σε 2-1 το σκορ στις νίκες και διατήρησε τις ελπίδες για  τη νίκη. Για να φτάσει σε αυτήν θα πρέπει να κερδίσει και τους δύο αγώνες στο Μονό που θα διεξαχθούν την Κυριακή. Πρώτος αγώνας θα είναι αυτός μεταξύ των δύο αντισφαιριστών που είναι το Νο1 των δύο ομάδων δηλαδή του Πέτρου Χρυσοχού και τον Μαρσέλ Ιλχάν. Μετά τον πρώτο αγώνα θα ακολουθήσει ο δεύτερος στον οποίο με τα μέχρι στιγμής δεδομένα, αντίπαλοι θα είναι ο Μενέλαος Ευσταθίου με τον Τσεμ Ιλκέλ

Στο Εθνικό Κέντρο Τένις επικράτησε πανηγυρική ατμόσφαιρα μετά την πρώτη νίκη και όλοι πλέον πιστεύουν ότι η νεναική ομάδα της Κύπρου μπορεί να καταφέρει αυτό που μέχρι πριν λίγες μέρες φάνταζε ακατόρθωτο. Ο Πρόεδρος της ΟΑΚ κ. Φίλιος Χριστοδούλου κάλεσε τον κόσμο να στηρίξει την προσπάθεια ενισχύοντας χωρίς ακρότητες την ομάδα :  «Με τη σημερινή μεγάλη νίκη στο Διπλό, θα ήθελα να συγχαρώ θερμά τους αντισφαιριστές μας, Πέτρο Χρυσοχό, και Λευτέρη Νέο που υπερέβαλαν εαυτούς για να μας χαρίσουν μια περηφανή νίκη και μεγάλες ελπίδες για την ανατροπή στα δύο Μονά της Κυριακής. Η Ομοσπονδία είναι υπερήφανη για την απόδοση των αθλητών μας στην πρώτη συνάντηση και ευελπιστώ ότι θα έχουμε ένα θετικό αποτέλεσμα από τη νεανική Εθνική μας ομάδα έναντι των έμπειρων αντιπάλων μας της Τουρκίας. Για να επιτύχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα καλώ τους φίλους του Τένις όπως είναι δίπλα μας στα δύο Μονά παιγνίδια».

Εισιτήρια για τους αγώνες της Κυριακής θα πωλούνται στα ταμεία του γηπέδου προς 5€, και η είσοδος για παιδιά κάτω των 12 ετών είναι δωρεάν. Στην είσοδο οι φίλαθλοι θα πρέπει να έχουν μαζί τους την αστυνομική τους ταυτότητα.

Το πλήρες πρόγραμμα και τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα των πέντε συναντήσεων έχουν ως εξής :

Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου

Πέτρος Χρυσοχός (Cyp) Vs Τσεμ Ιλκέλ (Tur) 2-3 (7-6[4], 6-3, 3-6, 0-6, 4-6)

Μενέλαος Ευσταθίου (Cyp) Vs Μαρσέλ Ιλχάν (Tur) 2-3 (7-5, 6-1, 4-6, 6-7[5], 4-6

Σάββατο 4 Φεβρουαρίου

Πέτρος Χρυσοχός / Ελευθέριος Νέος (Cyp) Vs Αλτούκ Τσελικμπιλέκ / Τσεμ Ιλκέλ (Tur) 3-2 (3-6, 5-7, 7-6[3], 6-4, 6-1)

Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 11.00π.μ. (Δύο Μονοί Αγώνες)

Πέτρος Χρυσοχός (Cyp) Vs Μαρσέλ Ιλχάν (Tur)