19 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

«Γαλαζοκίτρινο» το ντέρμπι στα σημεία

Στο μεγάλο ντέρμπι η Robo Markets ΑΕΛ κέρδισε με 3-2 την Ανόρθωση στο «Νίκος Σολωμονίδης» και ακολουθεί στον πόντο τον Korantina Homes Παφιακό. Η Ανόρθωση δέχθηκε 3η ήττα στον Όμιλο τίτλου με 2-3 και έμεινε τέσσερεις βαθμούς πίσω από την κορυφή. Η «Μεγάλη Κυρία» θα τα παίξει όλα για όλα στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές.

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: Robo Markets ΑΕΛ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 3-2 (25-23, 15-25, 22-25, 25-20, 15-13)

Η Robo Markets ΑΕΛ κέρδισε στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών, 3ης του Ομίλου τίτλου την Ανόρθωση με 3-2 σετ στο «Νίκος Σολωμονίδης» σε 127’. Ωστόσο, το αποτέλεσμα αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση στις «γαλαζοκίτρινες» που πήραν δυο πόντους και έμειναν στη 2η θέση με 39 βαθμούς τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε. Η Ανόρθωση έχασε τρίτο αγώνα στον Όμιλο τίτλου με 2-3 σετ, έμεινε 3η με 36 βαθμούς τέσσερεις πίσω από την κορυφή και στα τρία τελευταία παιχνίδια χρειάζεται υπερπροσπάθεια για να διατηρήσει το στέμμα της.

Με  τη δύναμη της έδρας και την ψυχολογία της πρωτιάς η Robo Markets ΑΕΛ μπήκε πολύ καλά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 10-05. Σταδιακά η Ανόρθωση μπήκε στον αγώνα μειώνοντας στο -3 16-13. Το σετ είχε όλα τα χαρακτηριστικά ντέρμπι με την Ανόρθωση να μειώνει στο 20-19, αλλά την Robo Markets ΑΕΛ να κάνει το +2 24-22 και να κερδίζει 25-23 σε 28’ γράφοντας το 1-0.

Η «Μεγάλη Κυρία» μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 03-11 δείχνοντας να ελέγχει πλήρως το σετ. Οι «γαλαζοκίτρινες» έκαναν την αντεπίθεσή τους μειώνοντας σε 10-15 αναγκάζοντας τον κόουτς της Ανόρθωσης Al. Boscovic να ζητήσει τάϊμ – άουτ. Η Ανόρθωση όμως δεν κοίταξε.. πίσω, κέρδισε το σετ με 15-25 σε 23’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 το ντέρμπι.

Μετά τους πρώτους πόντους του τρίτου καθοριστικού σετ η Robo Markets ΑΕΛ ξέφυγε με τέσσερις πόντους 11-07, αλλά η Ανόρθωση μείωσε στους -2 12-10. Η Ανόρθωση το γύρισε ξεφεύγοντας 16-21, αλλά η Robo Markets ΑΕΛ μείωσε σε 20-21 σε ένα σετ με σασπένς που κατέληξε στη βαρωσιώτικη ομάδα με 22-25 σε 29’. Με αυτό τον τρόπο η Ανόρθωση ανέτρεψε το σκορ και προηγήθηκε στο «Νίκος Σολωμονίδης» με 1-2 σετ.

Η Robo Markets ΑΕΛ μετά το χαμένο τρίτο σετ μπήκε πολύ καλά στο τέταρτο που ήταν κρίσιμο για την ομάδα της Λεμεσού και προηγήθηκε 04-00. Οι «γαλαζοκίτρινες» είχαν σταθερά το προβάδισμα 16-11, παρά την πίεση της Ανορθώσεως. Η ομάδα του Στ. Μασιά θέλησε να επιβληθεί  στο σετ και με το υπέρ της 20-15 φάνηκε να ελέγχει το σετ. Οι «γαλαζοκίτρινες» άγγιξαν το σετ όταν το ταμπλό του «Νίκος Σολωμονίδης» έγραψε 22-16, αλλά η Ανόρθωση φάνηκε να μένει ζωντανή μειώνοντας σε 23-19. Το τέταρτο σετ του ντέρμπι ολοκληρώθηκε 25-20 σε 28’ με τις δυο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στο τάϊ – μπρέικ αφού η Robo Markets ΑΕΛ ισοφάρισε σε 2-2 σετ.

Πόντο – πόντο πήγαινε το σετ στο τάϊ – μπρέικ με τις δυο ομάδες να είναι συνεχώς ισόπαλες από το 03-03 μέχρι το 07-07. Το σετ έδειχνε στο στάδιο αυτό πριν από την αλλαγή του τερέν ότι οι δυο ομάδες είχαν ακόμα… ανοικτούς λογαριασμούς. Στην αλλαγή τερέν η Robo Markets ΑΕΛ προηγείτο 08-07 και εξασφάλισε το μικρό ψυχολογικό πλεονέκτημα. Η ομάδα του Στ. Μασιά είχε το ελαφρύ προβάδισμα 10-09 με το σετ να κρίνεται στην τακτική και στον τελευταίο πόντο. Ωστόσο, η Robo Markets ΑΕΛ βρήκε τρόπο να πάρει προβάδισμα νίκης  13-09 και έδειχνε πολύ κοντά στο δίποντο. Το τέλος του τάϊ – μπρέικ είχε «γαλαζοκίτρινο» χρώμα με την Robo Markets ΑΕΛ να κερδίζει 15-13 σε 19’  παρά το γεγονός ότι η Ανόρθωση στα τελικά στάδια μείωσε στον πόντο 14-13. Η Robo Markets ΑΕΛ κέρδισε με 3-2 και πήρε το δίποντο.

Robo Markets ΑΕΛ(ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ):Moreira, Dudnikova, Σπύρου, Παύλου,Stedile, Πεχλιβάνη – Λίμπερο: Κοκκή. – Αλλαγές: Στεφανίδη – Gryban, Κατσουνωτού.

ANΟΡΘΩΣΗ (AL. BOSCOVIC): Βασιλείου, Felinski, Σταυρινίδη, Caetano, Τaylor, Χαραλάμπους – Λίμπερο: Δαϋίδ – Αλλαγές: Ριαλά.

Διαιτητές:Χρ. Μαϊφόσιης – Δ. Κουκούνης

Επόπτες: Ι. Μιτσής – Π. Καυκαλιάς

Σημειωτές: Ε. Σιαπάνη – Ε. Ευαγγελίδου

Παρατηρητής Διαιτησίας: Σ. Σεργίου

Παρατηρητής Αγώνα: Ά. Κεφάλας