18 C

«Γαλαζοκιτρινο» το ντέρμπι και «φωτιά» στις πρώτες θέσεις του πρωταθλήματος!

Σπουδαία εντός έδρας νίκη κατάφερε και πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ που νίκησε μέσα στο “Λευκόθεο” τον Κεραυνό με 65-51, στο πλαίσιο της 8ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας “Τάσος Μητσόπουλος”. Αξίζει να σημειωθεί πως στον πρώτο φετινό αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων ο Κεραυνός επικράτησε με 14 πόντους διαφορά (76-62), όση ήταν η διαφορά που επικρατήσαν οι γηπεδούχοι του Κεραυνού σε αυτό το παιχνίδι. Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη για τους “γαλαζοκίτρινους”, και η δεύτερη ήττα για την ομάδα του Στροβόλου. Ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 13 βαθμούς στο πρωτάθλημα, όσους έχει και η ΕΘΑ, ενώ ένα βαθμό περισσότερο έχουν πλέον οι Πετρολίνα ΑΕΚ, Απόλλων και Κεραυνός, που ισοβαθμούν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Τζάρεντ Ντεμπουά που σημείωσε 20 πόντους (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Αρκετά δυνατό ήταν το παιχνίδι που είδαμε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ, και άλλαζαν μεταξύ τους προβάδισμα στο σκορ. Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει προβάδισμα πέντε πόντων στο 6:04 με 11-6, με τον Κεραυνό να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με δίποντο του Ομπράιεν και τρίποντο του Σκότριτζ στην συνέχεια. Οι “γαλαζοκίτρινοι” ήταν όμως ανώτεροι στα τρία τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, καταφέρνοντας με ένα σερί επτά πόντων (ένα ο Ντεμπουά, δύο ο Μπίγκς και τρεις ο Κούννας) να φέρουν το παιχνίδι στο 18-11.

Πιο ισορροπημένα ήταν τα δεδομένα στην δεύτερη περίοδο. Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ, χωρίς καμία εκ των δύο να ξεφύγει. Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει όμως προβάδισμα δέκα πόντων, ένα λεπτό περίπου πριν την λήξη του ημιχρόνου με το σκορ να είναι στο 34-24, με τον Κεραυνό να καταφέρνει στην εξέλιξη του αγώνα να μειώνει κατά δύο πόντους, λίγο πριν την ολοκλήρωση της δεύτερης περιόδου, με δίποντο του Ομπράιεν.

Πιο καλά μπήκε στο παρκέ ο Κεραυνός στην επανάληψη, καταφέρνοντας με το πέρασμα δύο λεπτών να μειώσει στους τρεις πόντους (35-32), με τον ΑΠΟΕΛ όμως μεγαλώνει εκ νέου την διαφορά στους οκτώ πόντους (42-34) στο 34:32 της αναμέτρησης. Ο Κεραυνός πίεζε για να φέρει τον αγώνα στα μέτρα του και να μπει στην διεκδίκηση του παιχνιδιού, όμως οι “γαλαζοκίτρινοι” κρατούσαν καλά το υπέρ τους σκορ. Τρία λεπτά πριν την λήξη της περιόδου οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 46-40. Με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά στο σκορ με 48-42.

Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το παιχνίδι και στην τέταρτη, και τελευταία περίοδο. Η διαφορά των έξι πόντων που διατηρούσε ο ΑΠΟΕΛ συνεχίστηκε, αφού το σκορ στο 33:00 ήταν στο 50-44. Οι “γαλαζοκίτρινοι” στην συνέχεια με τρίποντο του Ντεμπουά έφεραν το σκορ στο 53-44, ανοίγοντας ξανά την διαφορά στους εννέα πόντους. Οι γηπεδούχοι έδωσαν συνέχεια στο σερί τους, πετυχαίνοντας ακόμα επτά πόντους (τέσσερις με τον Ντεμπουά, δύο με τον Παντούρη και ένα με τον Χιθ), φέρνοντας την διαφορά στο σκορ στους δεκαέξι πόντους (60-44). Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τον ΑΠΟΕΛ να πανηγυρίζει την μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 65-51.