18 C

«Γαλαζοκίτρινο» το ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής

Μεγάλη νίκη σημείωσε ο ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής επικρατώντας με 89-77 της Πετρολίνα ΑΕΚ, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο “Λευκόθεο”. Το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό, με τους καλαθοσφαιριστές των δύο ομάδων να τα δίνουν όλα μέχρι το τέλος για το θετικό αποτέλεσμα. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης μπροστά στο σκορ και στο τέλος έφυγε με την νίκη με 89-77. Χωρίς τον Μπρέζετς αγωνίστηκε η ομάδα της Λάρνακας, ο οποίος είναι τραυματίας. Κορυφαίος του αγώνα ο ήταν ο Ακίμ Ράιτ με 21 πόντους (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασσίστ) ενώ διακρίθηκαν επίσης οι Μπερνατόφσκι (15 πόντοι, 2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασσίστ), Κούνας (13 πόντοι, 1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) και Μπράουν (13 πόντοι, 1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασσίστ). Κορυφαίος της Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν ο Τόρεϊ Τομάς με 17 πόντους (5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασσίστ).

Δυνατό ήταν το ξεκίνημα για τον ΑΠΟΕΛ που μετά από ενάμιση λεπτό στο παιχνίδι προηγήθηκε με 5-2. Στην συνέχεια και μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου η ΑΕΚ ήταν καλύτερη, φέρνοντας το σκορ στο 10-7 υπέρ της. Στο επόμενο λεπτό οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Κοιλαράς για ΑΠΟΕΛ, Μπιγκς για ΑΕΚ) με το σκορ να πάει στο 12-9 υπέρ των “κιτρινοπράσινων”, με τους γηπεδούχους να σημειώνουν επτά ακόμα πόντους μέχρι το 8′ (τρεις ο Μπράουν, από δύο οι Μπάσεϊ, Κούνας) φέρνοντας το σκορ στο 16-12. Ένα λεπτό αργότερα ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 19-13, με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν δύο ακόμα πόντους με ελεύθερες βολές του Τρισόκκα, μειώνοντας έτσι σε 19-15 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Και πάλι δυνατό ξεκίνημα έκανε ο ΑΠΟΕΛ, φέρνοντας την διαφορά στους οκτώ (25-17 στο 11:30 και 27-19 μισό λεπτό αργότερα). Η ΑΕΚ απάντησε, μειώνοντας στους τρεις την διαφορά (27-24) με πέντε πόντους από τους Μπιγκς και Χάρρις. Η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ ισοφάρισε σε 31-31 στο 15:15. Στην συνέχεια είχαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν από πόντο σε πόντο και να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν μισό λεπτό πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου να προηγηθούν με 46-39, με την ΑΕΚ να μειώνει κατά δύο πόντους πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, με λέι απ του Χάρρις (46-41).

Μέχρι το 22:30 οι δύο ομάδες πέτυχαν από έξι ακόμα πόντους οδηγώντας το σκορ στο 52-47, ενώ η διαφορά των πέντε πόντων διατηρήθηκε και στην συνέχεια όπου το σκορ ήταν στο 54-49 στο 25′ και στο 57-52 στο 26′. Δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου ο Σιζόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 63-60 για την ΑΕΚ, με την ομάδα του Δημήτρη Κουστένη να απαντάει με δίποντο του Κούνα και τρίποντο του Μπράουν, φέρνοντας το σκορ στο 68-60 για τους γηπεδούχους. Πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, ο αρχηγός του ΑΠΟΕΛ, Βασίλης Κούνας, με λέι απ έφερε την διαφορά στους δέκα πόντους (70-60).

Όπως τελείωσε η τρίτη περίοδος, έτσι ξεκίνησε και η τέταρτη, με τον Βασίλη Κούνα με λέι απ να κάνει το 72-60. Έπειτα ο ΑΠΟΕΛ απάντησε με τον Σιζόπουλο (72-62) για να έρθει ο Παντούρης με τρίποντο να κάνει το 75-62 στο 31:30. Ο ΑΠΟΕΛ διατήρησε το προβάδισμα του, με το σκορ να φθάνει στο 77-66 στο 34′. Η ομάδα της Λάρνακας πίεσε, μειώνοντας την διαφορά στους επτά (77-70 στο 34:40 και 79-72 στο 36′). Ένα λεπτό και πενήντα πριν το φινάλε του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ έφερε την διαφορά στους έντεκα πόντους, με το σκορ να είναι στο 83-72. Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τους “γαλαζοκίτρινους” να πανηγυρίζουν την νίκη με 89-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 46-41, 70-60, 89-77