24 C

Φοβερή προσπάθεια για τους νεαρούς διεθνείς

ΣΛΟΒΕΝΙΑ – ΚΥΠΡΟΣ 3-0  (28-26, 25-12, 25-20)

Την τέταρτη θέση στον έκτο όμιλο του δεύτερου γύρου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξήχθη μεταξύ 04-06 Ιανουαρίου 2018 στην Άναπα της Ρωσίας κατέκτησε η Εθνική Ανδρών U18 της Κύπρου. Στον τρίτο και τελευταίο αγώνα του Ομίλου που φιλοξενήθηκε στη σάλα Sport Hall Voleygrad VITYAZEVO – ANAPA χάσαμε από τη Σλοβενία με 0-3 σετ και σε συνδυασμό με τις ήττες με το ίδιο σκορ από Ρωσία (την Πέμπτη) και Πολωνία (την Παρασκευή) μείναμε τέταρτοι.

Ωστόσο, οι εμφανίσεις της Εθνικής μας  ήταν άκρως ικανοποιητικές και τα παιδιά απέκτησαν πολλές εμπειρίες σε επίπεδο  Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Στον αγώνα με τη Σλοβενία στοίχισε η εξέλιξη του πρώτου σετ  αφού «γυρίσαμε» τον αγώνα, αλλά δεν τα καταφέραμε στους έξτρα πόντους.

Πόντο – πόντο πήγαιναν ο δυο ομάδες στο πρώτο σετ με την Εθνική να προηγείται 02-03 αλλά να χάνει στο πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ 08-07. Ακολούθως, οι Σλοβένοι ήταν καλύτεροι  και αύξησαν στους πέντε 16-11. Το παιχνίδι συνέχιζε στο ίδιο μοτίβο με τους Σλοβένους να έχουν τα πάνω χέρι 17-13. Οι διεθνείς μας τα έδωσαν όλα στη συνέχεια αφού οι  Σλοβένοι δεν ήταν σε καμιά περίπτωση καλύτεροι με συνέπεια να «κτίσουμε» το δικό μας σερί 05-03 και μειώσαμε σε 20-18. Το σετ «κρεμόταν σε μια κλωστή» με τους Σλοβένους να έχουν πάντα το προβάδισμα 22-20.

«Πήρε φωτιά» το σετ
    Στη συνέχεια το σετ πήρε φωτιά αφού η ομάδα μας προηγήθηκε 24-23  και  οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους με τους Σλοβένους να προηγούνται 25-24 με τους λεβέντες του Κουτουλέεα να ισοφαρίζουν σε 26-26 σε ένα σετ που «έσπαζε καρδιές». Η ομάδα της Σλοβενίας εκ νέου πήρε το προβάδισμα 27-26 για να κερδίσει τελικά σε 28 λεπτά 28-26. Η ομάδα μας βρέθηκε πίσω με 0-1 σετ. Για τρίτο σερί αγώνα ο Σωτήρης Σιαπάνης πήρε τη μερίδα του λέοντος των επιθέσεων 23 συνολικά στο πρώτο σετ έχοντας έξι πόντους, ενώ δραστήριος ήταν ο πασαδόρος Κωνσταντίνος Γεωργίου.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα μας επηρεάστηκε ψυχολογικά από την εξέλιξη του πρώτου σετ και βρέθηκε πίσω στο σκορ 01-04, 04-08 και 10-16. Οι Σλοβένοι φάνηκε να ελέγχουν τον αγώνα και αύξησαν σε 18-11 σε κρίσιμο στάδιο του σετ. Οι παίκτες μας φάνηκαν απογοητευμένοι και οι Σλοβένοι εκμεταλλεύτηκαν  πλήρως τα λάθη μας, αλλά και την κούραση από το πρώτο σετ ξεφεύγοντας 21-12 για να κερδίσουν άλλους τέσσερεις πόντους  εξασφαλίζοντας το σετ με 25-12 σε 21 λεπτά. Το βαρύ «πυροβολικό» μας Σωτήρης Σιαπάνης  τέλειωνε φάσεις αλλά σε 34 επιθέσεις εξασφάλισε οκτώ πόντους.

Οι διαφορές που χώριζαν τις δυο ομάδες δεν ήταν μεγάλες στην έναρξη του τρίτου σετ 06-05 και 08-06 για τη Σλοβενία στο πρώτο τεχνικό  τάιμ – άουτ. Οι παίκτες του κόουτς Κσέλα κατάφεραν να προηγηθούν 12-08  και 15-10 ανακτώντας το ψυχολογικό προβάδισμα έναντι της Εθνικής που φάνηκε να αντιμετωπίζει προβλήματα. Η Εθνική προσπάθησε να μείνει στο σετ και μείωσε σε 15-12 με ένα μικρό σερί 02-00, αλλά οι Σλοβένοι οδήγησαν το σετ στο δεύτερο τεχνικό τάιμ – άουτ προηγούμενοι με 16-13. Τα δεδομένα δυσκόλεψαν στη συνέχεια αφού οι «πράσινοι δράκοι» αύξησαν την υπέρ τους διαφορά στο +4 19-15 δυσκολεύοντας τα δεδομένα για τους νεαρούς διεθνείς.

Το σετ «στράβωσε» όταν οι Σλοβένοι με επτά πόντους 22-15 και παρά την προσπάθεια των παιδιών μας να μείνουν στο σετ  αφού μείωσαν σε 20-24 η Σλοβενία κέρδισε με 25-20 σε 25 λεπτά, τον αγώνα με 3-0 και την τρίτη θέση στο τουρνουά.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Ι.ΚΣΕΛΑ): Σεν, Χάφνερ, Ιμπρισίμοβιτς, Μόζιτς,Γκλίσνεκ,Ζάλοσνικ – Λίμπερο: Mπράκο – Αλλαγές: Στόζιρ, Ρόζμαν, Ράζμακ.

ΚΥΠΡΟΣ(Β. ΚΟΥΤΟΥΛΕΑΣ): Γεωργίου, Σκορδής,Θεοδώρου,Σιαπάνης, Παπαδημητρίου, Μιχαήλ – Λίμπερο: Mυλωνάς.

Ο ακραίος Σωτήρης Σιαπάνης ήταν εντυπωσιακός και απέναντι στους Σλοβένους με 17 πόντους εκ των οποίων 5 μπρέικ πόιντς. Απ’ εκεί και πέρα, ο άσσος της Νέας Σαλαμίνας είχε δυο μπλοκς, ενώ «κάρφωσε» τους Σλοβένους 14 φορές. Στις άλλες στατιστικές κατηγορίες ο λίμπερο της ομάδας μας Δήμος Μυλωνάς είχε 10% υποδοχή.

Tον αγώνα διαιτήτευσαν η Ρουμάνα Κριστίνα Οάνα Φόρτου και ο Λευκορώσος Κονσταντίν Άσιπτσικ.

Την πρώτη θέση στο τουρνουά κέρδισε η Ρωσία που κέρδισε την Πολωνία στον πρώτο αγώνα της ημέρας με 3-0 σετ (25-28, 25-20, 25-13). Οι Ρώσοι προκρίθηκα στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης. Η τελική βαθμολογία έχει ως εξής: 1. Ρωσία 09 2. Πολωνία 06. 3. Σλοβενία 03, 4. Κύπρος 0.