24 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Fed Cup : Ξεκίνησε με δύο νίκες η Εθνική Ομάδα

Την Πέμπτη με τη Μολδαβία διεκδικεί την πρωτιά-πρόκριση

Η Εθνική ομάδα Γυναικών ξεκίνησε με δύο νικηφόρα αποτελέσματα τις προσπάθειες της στο πλαίσιο των αγώνων του Fed Cup που διεξάγονται στο Μαυροβούνιο από 11-16 Απριλίου, συμμετέχοντας στο Group ΙΙΙ της Ευρωαφρικανικής ζώνης. Την ομάδα αποτελούν οι αντισφαιρίστριες Ελίζα Ομήρου, Μαρία Σιοπαχά, Άννα Σαβτσένκο και Θέμις Χάλιου και συνοδεύονται από τον προπονητή Φώτο Καλλία.

Η Κυπριακή ομάδα κληρώθηκε να αγωνιστεί στον Γ΄ όμιλο, με αντιπάλους τις ομάδες της Αλγερίας, της Μαγαδασκάρης και της Μολδαβίας.

Την πρώτη μέρα των αγώνων, αντιμετώπισε την Αλγερία και επικράτησε με 2-1 νίκες. Οι δύο νίκες ήρθαν στα Μονά και τις σημείωσαν η Ελίζα Ομήρου και η Μαρία Σιοπαχά ενώ στο διπλό αγωνίστηκαν η Άννα Σαβτσένκο με την Θέμις Χάλιου.

Την Τρίτη η Κύπρος αντιμετώπισε την ομάδα της Μαγαδασκάρης, η οποία προερχόταν από νίκη επί της Μολδαβίας στην πρεμιέρα με 2-1. Στον πρώτο αγώνα η Μαρία Σιοπαχά ύστερα από αγώνα που ξεπέρασε τις δύο ώρες σε χρονική διάρκεια έχασε με 2-1. Η Ελίζα Ομήρου που αγωνίστηκε στη συνέχεια κέρδισε πολύ εύκολα μέσα σε μία περίπου ώρα με 2-0, και έτσι η νικήτρια ομάδα του Διπλού που θα ακολουθούσε θα κέρδιζε και τον αγώνα. Οι Ομήρου και Σιοπαχά κέρδισαν το πρώτο σετ με 6-3, και έχασαν το δεύτερο με 6-0. Στο τρίτο και καθοριστικό σετ, πήραν γρήγορα το προβάδισμα και το διατήρησαν μέχρι τέλους κερδίζοντας με 6-2 μέσα σε μία ώρα και 50 λεπτά.

Η πρώτη θέση του ομίλου που δίνει την πρόκριση για τον ημιτελικό, θα κριθεί την Πέμπτη στον αγώνα με τη Μολδαβία. Εφόσον η Κύπρος κερδίσει, τότε θα αγωνιστεί στον έναν εκ των δύο ημιτελικών του ερχόμενου Σαββάτο με στόχο τη νίκη που θα της δώσει την άνοδο στο Group II. Στους αγώνες συμμετέχουν 17 χώρες, που είναι χωρισμένες σε τέσσερις ομίλους.

Τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα της Κυπριακής ομάδας έχουν ως ακολούθως :

Κύπρος – Αλγερία 2-1

Μ.Σιοπαχά – Λ.Μπενκαντούρ    2-0 (6-3, 6-2)

Ε.Ομήρου – Α.Μπενάισα              2-0 (6-3, 7-5)

Θ.Χάλιου/Μ.Σαβτσένκο – Α.Μπενάισα /Λ.Μπενκαντούρ            0-2 (3-6, 1-6)

Κύπρος – Μαγαδασκάρη 2-1

Μ. Σιοπαχά – Ζ.Ραζαφιμαχατράτρα        1-2 (2-6, 6-4, 2-6)

Ε. Ομήρου – Σ.Αντριαμαροσόα  2-0 (6-1, 6-2)

Μ.Σιοπαχά / Ε.Ομήρου – Σ.Αντριαμαροσόα /Ζ.Ραζαφιμαχατράτρα       2-1 (6-3, 0-6, 6-2)