Fed Cup : Κύπρος-Κόσοβο 2-1

Τρίτη διαδοχική νίκη – Συνέχεια με τη γηπεδούχο Τυνησία

Η Εθνική ομάδα Fed Cup σημείωσε την τρίτη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες, στο πλαίσιο των αγώνων της Ευρωαφρικανικής Ζώνης Group III, που διεξάγονται από 16-21 Απριλίου στην Τυνησία. Επικράτησε το απόγευμα της Τετάρτης του Κοσόβου με 2-1 και παρέμεινε στην κορυφή του Ομίλου. Η πρώτη θέση θα κριθεί στον αγώνα με το φαβορί του ομίλου, την γηπεδούχο Τυνησία, που θα διεξαχθεί την Παρασκευή 20 Απριλίου.

Για τρίτη διαδοχική φορά, η Κυπριακή ομάδα επικράτησε της αντιπάλου της με συνολικό σκορ 2-1, και για δεύτερη φορά, η νίκη ήρθε ύστερα από την επικράτηση στον καθοριστικό τρίτο αγώνα του Διπλού.

Στον πρώτο αγώνα της ημέρας η Φλωρεντία Χατζηγεωργίου (Νο3), χρειάστηκε μόλις 59 λεπτά για να νικήσει την Μπλεάρτα Ουκεαχά με 2-0 (6-2, 6-0).

Στον δεύτερο αγώνα η Ελένη Λουκά (Νο1), δεν κατάφερε να κλειδώσει τη νίκη για την ομάδα μας, παρά το ότι κατέκτησε το πρώτο σετ. Η Αρλίντα Ρουσίντι (με Ranking 639) πήρε τα επόμενα δύο σετ, κερδίζοντας με 2-1 (4-6, 6-2, 6-2) σε έναν αγώνα με χρονική διάρκεια δύο ώρες και 27 λεπτά.

Στο Διπλό, κρίθηκε ο τελικός νικητής της αναμέτρησης εκεί όπου η Ελένη Λουκά μαζί με την Ελένη Μακρίδη ύστερα από αμφίρροπο αγώνα κέρδισαν τις Μουράτι / Ρουσίτι με 2-1 (6-2, 3-6, 6-1) σε μία ώρα και 36 λεπτά.

Για τους αγώνες με το Κόσοβο ο κάπτεν Νικόλας Κωνσταντίνου σημείωσε τα εξής : «Στον πρώτο αγώνα, η Φλωρεντία μπήκε από την αρχή πολύ δυνατά και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλο της για να διεκδικήσει κάτι. Στον δεύτερο αγώνα η Ελένη είχε να αντιμετωπίσει μια πολύ καλή τενίστρια και απέδωσε πολύ καλά ιδιαίτερα στο πρώτο σετ το οποίο κέρδισε με 6-4. Το σκορ στα άλλα δύο σετ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, αφού όλα τα γκέιμς ήταν γεμάτα και κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Στο Διπλό το κέρδισε η ψυχή και το πάθος που κατέθεσαν στο γήπεδο τα κορίτσια ιδιαίτερα στο τρίτο καθοριστικό σετ. Όλη η ομάδα ήθελε πάρα πολύ τη νίκη, για να έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει μέχρι τον τελευταίο αγώνα την πρώτη θέση. Την Πέμπτη έχουμε ρεπό, θα προπονηθούμε και θα παρακολουθήσουμε τους αγώνες των άλλων ομάδων, τόσο της Τυνησίας όσο και αυτών του άλλου ομίλου. Ξέρουμε ότι η Τυνησία παίζει στην έδρα της, θεωρείται το φαβορί όχι μόνο για την πρωτιά στον όμιλο, αλλά και για την άνοδο, αλλά εμείς θα προετοιμαστούμε με στόχο να παίξουμε όσο καλύτερα μπορούμε και να διεκδικήσουμε όλες τις πιθανότητες μας».

Στους αγώνες στην Τυνησία λάμβάνουν μέρος εννέα χώρες, χωρισμένες σε δύο ομίλους που θα διεκδικήσουν το μοναδικό εισιτήριο ανόδου στο Group II στον τελικό του Σαββάτου, στις 21 Απρίλιου. Στον τελικό θα προκριθεί απ’ ευθείας η πρώτη ομάδα κάθε ομίλου.