24 C

Fed Cup : Άγγιξε την πρόκριση η Εθνική ομάδα

Η Εθνική ομάδα Γυναικών πραγματοποιεί πολύ καλές εμφανίσεις στο Μαυροβούνιο, στο πλαίσιο των αγώνων του Fed Cup που διεξάγονται από 14-18 Απριλίου, συμμετέχοντας στο Group ΙΙΙ της Ευρωαφρικανικής ζώνης. Την ομάδα αποτελούν οι αντισφαιρίστριες Ελίζα Ομήρου, Μαρία Σιοπαχά, Θέμις Χάλιου και Μαρία Στυλιανού και συνοδεύονται από τον προπονητή Νικόλα Κωνσταντίνου.

Η Κυπριακή ομάδα κληρώθηκε να αγωνιστεί στον Α΄ όμιλο, με αντιπάλους τις ομάδες της Ισλανδίας και της Λιθουανίας. Την πρώτη μέρα των αγώνων, αντιμετώπισε την Ισλανδία και επικράτησε άνετα με 3-0. Τις δύο νίκες στα Μονά σημείωσαν η Ελίζα Ομήρου και η Μαρία Σιοπαχά, και στο Διπλό το δίδυμο αποτελούσαν οι Θέμις Χάλιου και Μαρία Στυλιανού.

Τη δεύτερη μέρα αντιμετώπισε το φαβορί για την πρώτη θέση ομάδα της Λιθουανίας που βρίσκεται στην 61 θέση της παγκόσμιας κατάταξης. Η Κύπρος (Νο85) άγγιξε την πρόκριση, αφού έχασε στις λεπτομέρειες με 2-1, δημιουργώντας πολύ θετικές εντυπώσεις, κάτι που αναφέρθηκε και στην ιστοσελίδα της Διεθνούς Ομοσπονδίας Αντισφαίρισης (ITF). Η αναμέτρηση κρίθηκε στον τρίτο και τελευταίο αγώνα στο Διπλό, αφού προηγουμένως η Ελίζα Ομήρου σημείωσε μια εκπληκτική νίκη με 2-0 επί της Λίνα Σταντσιούτε. Η 29χρονη Λιθουανή βρίσκεται στην 579η θέση της παγκόσμιας κατάταξης και αγωνίζεται επαγγελματικά εδώ και 15 χρόνια. Ωστόσο αυτό δεν αποτέλεσε εμπόδιο για την 16χρονη αντισφαιρίστρια μας, η οποία μέσα σε μία ώρα και 26 λεπτά επικράτησε με 2-0 (6-2, 6-4).

Στο Διπλό ο αγώνας ανάμεσα στις Ομήρου/Σιοπαχά Vs Σταντσιούτε/Παραζινσκάιτε απέκτησε χαραχτήρα τελικού. Η αναμέτρηση ξεπέρασε τις δύο ώρες, και η ήττα για την ομάδα μας με 2-0 σετ, ήρθε στις λεπτομέρειες, αφού το πρώτο σετ κρίθηκε στο τάι μπρέικ 6-7[5] και το δεύτερο ολοκληρώθηκε με 4-6.

Ύστερα από την εξέλιξη αυτή, η Κύπρος θα αγωνιστεί το Σάββατο με αντίπαλο την ομάδα των Σκοπίων για τις θέσεις 5-8.