20 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Ευρωπαϊκά διαπιστευτήρια από την BetOnAlfa ΑΕΛ στις Σλοβάκες

Κέρδισε με 3-0 την BVK Bratislava

CHALLENGE CUP ΓΥΝΑΙΚΏΝ: ΓΗΠΕΔΟ «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: 3-0  BetONalfa ΑΕΛ – BVK BRATISLAVA ΣΕΤ:25-22, 25-22, 25-18

Εντυπωσιακή επιστροφή της πετοσφαιρικής BetonAlfa ΑΕΛ στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Στο πλαίσιο του CEV Challenge Cup Γυναικών οι «γαλαζοκίτρινες» παίζοντας εξαιρετικά και θυμίζοντας ΑΕΛ άλλων εποχών κέρδισαν την Σλοβάκικη BVK Bratislava με 3—0 σετ στο Γήπεδο «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ».
    Η ομάδα του Στέργιου Φραγκέσκου άξιζε πέρα για πέρα τη νίκη που την φέρνει ένα βήμα από την οκτάδα.

Στις 12 Ιανουαρίου 2017 η Λεμεσιανή ομάδα θα ταξιδέψει στην Μπρατισλάβα για να σφραγίσει την πρόκριση. Οι «γαλαζοκίτρινες» ζητούν ένα σετ στη Σλοβακία για να προκριθούν. Ακόμα και να χάσουν με 0-3 θα διεκδικήσουν την πρόκριση στο χρυσό σετ.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα της BetOnAlfa ΑΕΛ στο πρώτο σετ. Η ομάδα μας έλεγξε από την αρχή τον αγώνα προηγήθηκε 10-09 και στη συνέχεια εξασφάλισε διαφορά πέντε πόντων 16-11, αφού όλα δούλευαν στην εντέλεια. Την ίδια ώρα οι Σλοβάκες έδειχναν αιφνιδιασμένες από την ορμή της BetOnAlfa ΑΕΛ.

Οι «γαλαζοκίτρινες» κατόρθωσαν να σταματήσουν το δυνατό σημείο της Bratislava δηλαδή την επίθεση, ενώ αντιμετώπισαν το ισχυρό τους μπλοκ. Οι Λεμεσιανές διατηρούσαν το προβάδισμα 19-16  και 23-19 σε καθοριστικό σημείο του πρώτου σετ. Οι Σλοβάκες όμως επανήλθαν μείωσαν σε 24-22, αλλά η ομάδα μας άντεξε και πήρε τον πολυπόθητο πόντο κερδίζοντας το σετ με 25-22 σε 30 λεπτά.

Εξαιρετικό βόλεϊ από την BetOnAlfa ΑΕΛ

Αποφασισμένη για όλα μπήκε η ομάδα του Στέργιου Φραγκέσκου στο δεύτερο σετ. Το  αρχικό 03-00 έδωσε «φτερά» στην BetOnAlfa ΑΕΛ η οποία έχοντας κατά νου να σταματήσει το επιθετικό παιχνίδι της BVKπροηγήθηκε με 12-07. Οι «γαλαζοκίτρινες» στη συνέχεια έπαιξαν εντυπωσιακό βόλεϊ και προηγήθηκαν με 16-07 και 17-09 αιφνιδιάζοντας τις Σλοβάκες. Η BVK έκανε μια προσπάθεια να μειώσει (17-11), αλλά ηBetOnAlfa ΑΕΛ βρήκε τρόπο να διατηρείται στην πρωτοπορία 19-15.

Οι «γαλαζοκίτρινες» βρήκαν τα πατήματά τους – (σ.σ. βοήθησε η καθοδήγηση του κ. Φραγκέσκου) και προηγήθηκαν με επτά πόντους 22-15. Η ομάδα μας παρά τη σθεναρή αντίδραση των Σλοβάκων (σ.σ. μείωσαν σε 24-21)  κατάφερε να κερδίσει το σετ με 25-22 και να προηγηθεί με 2-0 σετ σε 27 λεπτά. Ομολογουμένως η BetOnAlfa εξασφάλισε σημαντικό προβάδισμα για τον επαναληπτικό.

Εδειξε καρδιά και έκανε την ανατροπή

Ανταγωνιστικό ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του τρίτου σετ, αφού η  BVK προσπάθησε να μπει ξανά στο παιχνίδι. Ωστόσο, η BetOnAlfa μετά το αρχικό 03-03 κρατούσε τα ηνία του αγώνα 08-07 έστω οριακά. Με σερί 03-04 οι Σλοβάκες προηγήθηκαν με 10-11 και έδωσαν άλλη τροπή στον αγώνα.

Ωστόσο, η ΒetOnAlfa ΑΕΛ κατόρθωσε να ελέγξει ξανά τον αγώνα και να προηγηθεί με 18-15, κάνοντας σερί με νταμπλ – σκορ 08-04. Σημαντικός παράγοντας στην αλλαγή του σκηνικού το γεγονός ότι οι «γαλαζοκίτρινες» βρήκαν τρόπο να σπάσουν το μπλοκ των Σλοβάκων. Οι «γαλαζοκίτρινες» βοηθούμενες από την ροή του αγώνα εξασφάλισαν διαφορά πέντε πόντων 21-16 και λίγο αργότερα έξι 23-17. Η BetOnAlfaΑΕΛ δεν κοίταξε ποτέ πίσω και κέρδισε το σετ με 25-18 σε 25 λεπτά εξασφαλίζοντας μια σπουδαία ευρωπαϊκή νίκη.

Κορυφαία για την BetOnAlfa ΑΕΛ η Κροάτισσα Ματέα Μάγκντιτς και η Σέρβα Σάνια Τριφούνοβιτς.

BetONalfa ΑΕΛ(ΣΤ. ΦΡΑΓΚΕΣΚΟΥ):Κωνσταντινίδου, Παύλου, Ριπνάγια, Κωνσταντίνου, Μάγκντιτς, Τριφούνοβιτς – Λίμπερο: Αγγελοπούλου. – Αλλαγές: Κωνσταντίνου,

BVK BRATISLAVA(Τ. Βάργκα): Τρας, Χουντέκοβα, Στάνκοβα, Καντράκοβα, Οβέτσκοβα, Τσιγκανίκοβα – Λίμπερο: Τζακόντζισκα – Αλλαγές: Μασταλίροβα.