AM2V7475
AM2V7475

Δυο βαθμούς μακριά από τον τίτλο – Πρωταθλήτρια και άνοδος για Αναγέννηση Δ.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΠΑΠ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ -17Η Αγωνιστική

Μόλις δυο βαθμούς μακριά από την κατάκτηση του τίτλου βρίσκεται ο Prestige Απόλλων μετά τη χθεσινή νίκη του στο Λεμεσιανό ντέρμπι επί της Transbunker ΑΕΛ με 0-3 και την απώλεια ενός βαθμού από την Τεχνοοικία ΑΕΚ η οποία κέρδισε με 3-2 την Ανόρθωση.

Στον όμιλο της διαβάθμισης, Ε.Ν. Αγ. Αθανασίου και Ολυμπιάδα κέρδισαν δύσκολα με 1-3 σετ εκτός έδρας το ΘΟΙ Αυγόρου και τον Άρη Πολεμίου αντίστοιχα. Το γεγονός που ξεχώρισε την Τετάρτη ήταν η κατάκτηση του πρωταθλήματος Β Κατηγορίας  Γυναικών και η άνοδος στα σαλόνιια της Αναγέννησης Δερύνειας.

Ομιλος τίτλου
Γηπ. ΑΕΛ: Transbunker ΑΕΛ – Prestige Απόλλων 0-3 (17-25,15-25,20-25)
Εύκολο το πέρασμα του Prestige Απόλλωνα από το γήπεδο της ΑΕΛ αφού στο Λεμεσιανό ντέρμπι κέρδισε την Transbunker ΑΕΛ με 0-3 σετ και τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε βρίσκεται μια ανάσα από τον τίτλο.
O Prestige Απόλλων μπήκε πολύ καλά στον αγώνα και χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες κέρδισε το πρώτο σετ με 17-25 κάνοντας το 0-1. Ανώτερος στο δεύτερο σετ ο Prestige Απόλλων κέρδισε με 15-25 και πήρε προβάδισμα δυο σετ.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχες προσπάθησαν για να φανούν ανταγωνιστικές πάλεψαν, αλλά έχασαν με 20-25, με τον Prestige Απόλλωνα να πανηγυρίζει τη σημαντική νίκη.
Transbunker ΑΕΛ(Μ. Ολμετσένκο: Σουκορούκοβα, Λεζέκνινα, Ντβόρακ, Κουδουνά, Κχαταρασβίλι, Παύλου. Λίμπερο: Κωνσταντίνου. Αλλαγές: Ταλιαδώρου.
Prestige Απόλλων(Γ.Γιαπάνης): Μανίταρου, Σπύρου, Χουντίμα, Ζακχαίου, Κις, Λαβρούκ. Λίμπερο: Χριστοφόρου. Αλλαγές: Λίμπερο: Στεφάνου.

«Κίτιον»: Τεχνοοικία ΑΕΚ – Ανόρθωσις 3-2 (25-14,23-25,17-25,25-10, 15-07)
Γλυκόπικρη γεύση άφησε ο αγώνας στο «Κίτιον» για την Τεχνοοικία ΑΕΚ. Οι Σκαλιώτισσες κέρδισαν την Ανόρθωση με 3-2, αλλά απομακρύνθηκαν με οκτώ βαθμούς από την κορυφή τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος. Από την άλλη, η Ανόρθωσις με το βαθμό που πήρε εδραιώθηκε στην τρίτη θέση.
Άνετα κέρδισε το πρώτο σετ η Τεχνοοικία ΑΕΚ με 25 -14 αφού επέβαλε τον ρυθμό της, απέναντι στην Ανόρθωση που είχε προβλήματα σε πολλούς τομείς και έκανε λάθη.

Στα δυο επόμενα σετ η Ανόρθωση επέστρεψε στην κυριολεξία έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ και ανέτρεψε την κατάσταση κερδίζοντας με 23-25 και 17-25 βάζοντας φοβερή πίεση στην Τεχνοοικία ΑΕΚ.

Προ του φάσματος της ήττας, η Τεχνοοικία ΑΕΚ αντέδρασε και αφού ισοφάρισε σε 2-2 παίρνοντας εύκολα το τέταρτο σετ με 25-10 στο τάι- μπρέικ ήταν ανώτερη και κέρδισε με 15-07 κερδίζοντας με 3-2 σετ.
Τεχνοοικία ΑΕΚ(Ρ. Κατσαμπή):Χαραλάμπους, Κωνσταντίνου, Τόμιτς, Στυλιανού, Κομλένοβιτς, Βοϊτζίνοβιτς. Λίμπερο: Μοσφιλιώτη.
Ανόρθωσις(Γ. Χριστοφόρου):Ριαλά, Βασιλείου, Ιωάννου, Παπαγεωργίου, Μπρατούνχινα, Κολοκοτρώνη. Λίμπερο: Δαϋίδ.

Όμιλος διαβάθμισης
Τεχν. Σχ. Αυγόρου:
ΘΟΙ Αυγ. – Ε.Ν. Αγ. Αθανασίου 1-3 (25-20,23-25,22-25,19-25)
Το απόλυτο συνεχίζει να διατηρεί στην τελική φάση η Ε.Ν. Αγ. Αθανασίου αφού πέρασε και από το Αυγόρου κερδίζοντας με 1-3 το τοπικό ΘΟΙ. Συνάμα απομακρύνθηκε από τους διώκτες της για την πέμπτη θέση.
Δυνατά μπήκε στον αγώνα το ΘΟΙ Αυγόρου που έλεγξε τον αγώνα και κέρδισε με 25-20 κάνοντας το 1-0 στα σετ.
Η Ε.Ν. Αγ. Αθανασίου αντέδρασε στο δεύτερο σετ και μετά από ένα ανταγωνιστικό σετ ισοφάρισε σε 1-1 κερδίζοντας με 23-25.

Στα επόμενα δυο σετ η Ε.Ν. Α.ΑΘ. έλεγξε τον αγώνα και τον καθάρισε με 1-3 κερδίζοντας τα σετ με 22-25 και 19-25.
ΘΟΙ Αυγ.(Λ. Νοβάκοφ):Χαραλάμπους, Όθωνος, Κωνσταντίνου, Παπαδοπούλου, Μιχαήλ, Χ”Κωνσταντίνου. Λίμπερο: Κούτα. Αλλαγές: Χρυσάνθου, Κωνσταντίνου, Χ”Κωνσταντίνου.
Ε.Ν. Αγ. Αθανασίου(A. Ροτσίδου):Κοβαλίοβα, Κωνσταντινίδου, Ιωάννου, Νιόκκα. Λίμπερο: Χ”Κυριάκου. Αλλαγές: Πίττα, Νικολάου, Λίμπερο: Μπρούμπωλ.

Γηπ. Πολεμίου: Άρης Π. – Ολυμπιάδα Ν. 1-3 (25-15,21-25,16-25, 24-26)
Την πρώτη της νίκη πέτυχε η Ολυμπιάδα στην τελική φάση αφού κέρδισε τον Άρη Πολεμίου στο Πολέμι με 1-3 μετά από ανατροπή.
Εντυπωσιακά μπήκε στον αγώνα ο Άρης Πολεμίου και παίζοντας μεθοδικό και οργανωμένο βόλεϊ δεν άφησε περιθώρια στην Ολυμπιάδα κερδίζοντας με 25-15 προηγούμενος για πρώτη φορά σε παιχνίδι φέτος.
Στη συνέχεια του αγώνα η Ολυμπιάδα ήταν ανώτερη ισοφάρισε σε 1-1 παίρνοντας το δεύτερο σετ με 21-25, προσπέρασε στο τρίτο κερδίζοντας με 16 -25, ενώ στο τέταρτο σετ έγινε μάχη με την Ολυμπιάδα να κερδίζει 24-26 και να παίρνει τους τρεις βαθμούς.
Άρης Π.(Γ. Χαραλάμπους): M. Κουππή, Ρ. Κουππή, Χ”Ευσταθίου, Πεγειώτη, Αντωνίου, Ανδρέου. Αλλαγές: Ρ. Αντωνίου.
Ολυμπιάδα Ν (Μ. Μακλάσκι).: Παπαγιάννη, Πέτρου, Χαραλάμπους ,Σταύρου, Λιάτσου, Χριστοδούλου.

Όλες οι Αθλητικές Ειδήσεις από την Κύπρο, την  Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο actioninsports.com