25 C

Εθνική Ομάδα Davis Cup Ήττα από το Μονακό (1-2) και εκτός τελικού

Την ήττα με 1-2 γνώρισε η Εθνική ομάδα Davis Cup από την αντίστοιχη ομάδα του Μονακό στο πλαίσιο των αγώνων που διεξάγονται στο Πλόβντιβ της Βουλγαρίας για τον Όμιλο Β, της  Ευρωπαϊκής Ζώνης Group III. Το αποτέλεσμα αυτό, άφησε την κυπριακή ομάδα στη δεύτερη θέση του ομίλου και της στέρησε  το δικαίωμα να διεκδικήσει το ένα εισιτήριο ανόδου που έδιναν οι αγώνες στο Πλόβντιβ.

Η Κυπριακή ομάδα παραμένει στο Group III της Ευρωπαϊκής Ζώνης. Το Μ.Σάββατο θα αντιμετωπίσει την ομάδα της ΠΓΔΜ στον αγώνα κατάταξης για την 3η θέση, και η Εθνική μας ομάδα θα αγωνιστεί με στόχο τη νίκη, για να βελτιώσει την βαθμολογική της θέση στην Παγκόσμια κατάταξη. Στον τελικό για την άνοδο θα αναμετρηθούν η ομάδα του Μονακό με τη διοργανώτρια Βουλγαρία.

Οι αγώνες της Μ.Παρασκευής στα Μονά ήταν συναρπαστικοί και χαραχτηρίστηκαν από τις ανατροπές και τη μεγάλη τους διάρκεια. Ο Πέτρος Χρυσοχός νίκησε στον πρώτο αγώνα τον Αρνεοντό Ρομέν με 2-1 (3-6, 6-1, 6-3) (1 ώρα και 56 λεπτά) και έδωσε την ευκαιρία στην Κύπρο να αναζητήσει άλλη μία νίκη για την πρόκριση στον τελικό.

Όλα ξεκίνησαν ιδανικά στον δεύτερο αγώνα για τον Μενέλαο Ευσταθίου, όπου κατέκτησε το πρώτο σετ (7-5) με αντίπαλο τον Λουκάς Καταρινά αλλά μέχρι εκεί. Ο Μονεγάσκος βρήκε τον τρόπο στη συνέχεια, να κερδίζει στις λεπτομέρειες πόντους και γκέιμς και νίκησε με 2-1 (5-7, 6-1, 6-2) (2 ώρες και 16 λεπτά). Το σκορ στα σετ που χάθηκαν ήταν πλασματικό αφού όλα τα γκέιμ ήταν γεμάτα και από τους δύο αντισφαιριστές, κάτι που αντικατοπτρίζεται και στη μεγάλη χρονική διάρκεια του αγώνα.

Στο Διπλό οι Πέτρος Χρυσοχός και Ελευθέριος Νέος αντιμετώπισαν τους Αρνεοτό Ρομέν και Μπαγιερέ Μπενζαμίν. Το δίδυμο του Μονακό, σαφώς πιο έμπειρο στο Διπλό (ο 34χρονος Μπαγιερέ είναι αντισφαιριστής που ειδικεύεται στο Διπλό), πήρε από νωρίς το πάνω χέρι στον αγώνα, και έφτασε στην νίκη με 2-0 (6-2, 6-3) (1 ώρα και 9 λεπτά), αφήνοντας την ομάδα μας στη δεύτερη θέση του ομίλου.

Η Κύπρος είχε κερδίσει τις πρώτες δύο μέρες των αγώνων τις ομάδες της Ανδόρρας και του Σαν Μαρίνο. Η ομάδα, αφού ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της το Μ.Σάββατο με αντίπαλο την ΠΓΔΜ, επιστρέφει στην Κύπρο την Κυριακή του Πάσχα.