16 C
Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

Εθνική Κύπρου Καλαθόσφαιρας: Δεν τα βγάζουν πέρα με διεθνείς αγώνες ….

Η Εθνική Κύπρου τα έδωσε όλα απέναντι στην Μεγάλη Βρετανία όμως αυτό δεν ήταν αρκετό και για ακόμη μια φορά γνώρισε την ήττα με 75-61. Ο αγώνας  έγινε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Β’ προκριματικής φάσης του Ευρωμπάσκετ 2021

Η κυπριακή ομάδα είχε θετική παρουσία στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, παλεύοντας για το θετικό αποτέλεσμα παρά την κούραση από τους δύο συνεχόμενους αγώνες. Στο στάδιο βρέθηκαν περισσότεροι από 1200 φίλοι της κυπριακής καλαθόσφαιρας που βρέθηκαν που στήριξαν την Εθνική Ανδρών. Κορυφαίος για την Κύπρο ήταν ο Τάιρελ Μπιγκς με 16 πόντους (1 τρίποντο, 4 ριμάουντ).

Δείτε μέσω live streaming τον αγώνα της Εθνικής μας ομάδας απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία. για την προκριματική φάση του Ευρωμπάσκετ 2021.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι με το σκορ να πηγαίνει στο 7-7 μέχρι το 5’. Έπειτα η Κύπρος με τέσσερις πόντους από τους Λοϊζίδη και Ηλιάδη έφερε το σκορ στο 11-7, ενώ στο 6:10 ο Σιζόπουλος με τρίποντο έκανε το 14-7. Στο 8:30 η Κύπρος ήταν μπροστά με 20-12, ενώ με το τέλος της περιόδου η Μεγάλη Βρετανία μείωσε σε 20-16.

Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε ο αγώνας και στα πρώτα στάδια της δεύτερης περιόδου, με την Κύπρο να προηγείται με 26-24 μέχρι το 15’. Δυόμιση λεπτά πιο μετά οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 29-28, ενώ μέχρι το 19’ σημείωσαν ακόμα οκτώ πόντους και ήταν μπροστά με 37-28. Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου η Κύπρος σημείωσε έξι πόντους (από τρεις Μπιγκς-Θεοχαρίδης) και μείωσε σε 37-34.

Μέχρι το 24’ η Μεγάλη Βρετανία έφερε την διαφορά στους δέκα (46-36), με τον Ταιρέλ Μπιγκς λίγο πιο μετά με λέι απ να μειώνει σε 46-38. Έως το 27:30 το σκορ πήγε στο 51-40 ενώ με την ολοκλήρωση της περιόδου στο 56-44.

Στο 33’ το σκορ ήταν στο 61-46 για την Αγγλία, με τον Νίκο Στυλιανού να σημειώνει τρίποντο και να μειώνει σε 61-49. Δύο λεπτά πιο μετά το σκορ είχε οδηγηθεί στο 64-49, ενώ μέχρι το 37:30 η Μεγάλη Βρετανία ήταν μπροστά με 70-53. Με το τέλος του αγώνα το σκορ πήγε στο 75-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-16, 34-37, 44-56, 61-75