«Ερυθρόλευκο» το ντέρμπι

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ  «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»:ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 3-0 (25-21, 25-20, 25-15)

Πολύ καλή και άκρως αποτελεσματική η Νέα Σαλαμίνα εκμεταλλεύτηκε την έδρα και νίκησε την Ανόρθωση στον πρώτο μικρό τελικό με 3-0 σετ με αποτέλεσμα να προηγείται πλέον στις νίκες με δυο έναντι μιας. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι και πήραν δίκαια τον αγώνα.  Πλέον οι δυο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους στο «Θεμιοστόκλειο» την Παρασκευή 09 Μαρτίου 2018.

Με πολύ καλούς οιωνούς άρχισε το Βαρωσιώτικο ντέρμπι. Νέα Σαλαμίνα και Ανόρθωση έδωσαν πολλές δυνάμεις και προσπάθησαν α φέρουν το σετ στα μέτρα τους. Ωστόσο, επικράτησαν οι «ερυθρόλευκοι» με 25-21 σε 30  λεπτά και προηγήθηκαν με 1-0 στα σετ.

Το ντέρμπι δεν άλλαξε ρυθμό ούτε στο δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να είναι σχεδόν ισοδύναμες, αλλά τελικά να είμαστε στο ίδιο έργο θεατές με τους παίκτες του Αντώνη Κωνσταντίνου να κερδίζουν 25-20 και να προηγούνται με 2-0 σετ.

Η ψυχολογία έπαιξε καταλυτικό ρόλο στο τρίτο σετ με τους «ερυθρόλευκους» πολύ καλοί σε άμυνα, υποδοχή και επίθεση να ξεφεύγουν και να κερδίζουν 25-15 με συνέπεια να κλείνουν τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΑΝΤ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Παφίτης, Μπλάνκο, Κορνιένκο, Ζηκάκης, Γεωργίου,Βανέγκας – Λίμπερο: Βαρνάβα

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Μοντόγια, Σπύρου, Κνέζεβιτς, Σόρενσεν, Μπελχαρίνι, Κολάς – Λίμπερο: Χατζηδαμιανού.