• Νικητής στη Β’ κατηγορία ο Κούλλης Χάματσος, στην Γ’ και Δ’ κατηγορία οι Κωνσταντίνος Αριστοφάνους και Χαράλαμπος Οικονόμου, στους βεταράνους ο Κωστάκης Κωνσταντίνου και στους σούπερ βετεράνους ο Δημήτρης Λόρδος!

Ο περσινός δευτεραθλητής στα αγωνίσματα του κόμπακ και του σπόρτιγκ Νεόφυτος Σιαλής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Αμμοχώστου ήταν ο μεγάλος νικητής του πρώτου φετινού αγώνα κόμπακ ο οποίος έγινε την περασμένη Κυριακή (μέρα του Αγίου Βαλεντίνου) στο διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού! Ο πρώτος αγώνας κόμπακ του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ 2016, που έμελλε να προσφέρει και αρκετό … σασπένς στο φινάλε, ήταν για το «Κύπελλο Λεμεσού» και τον αθλοθέτησε η R.C.B BANK.

 

Με την ολοκλήρωση των 100 δίσκων του κανονικού αγώνα, δυο αθλητές βρέθηκαν ισόβαθμοι στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης, με 94/100 και άλλοι τέσσερεις στην τρίτη θέση με 93/100, για να οδηγηθούν οι σκοπευτές σε αγώνα μπαράζ 25 δίσκων, όπου τελικά την πρώτη θέση κατέλαβε ο Νεόφυτος Σιαλής με 94+24/25 και τη δεύτερη ο Κωνσταντίνος Αριστοφάνους (ΣΚΟΛΑΡ) με 94+23/25, ο οποίος εξασφάλισε και την πρώτη θέση στην Γ’ κατηγορία. Νικητής στο μπαράζ της τρίτης θέσης ο Πέτρος Ιωάννου (ΣΚΟΛΕΥ) με 24/25, ενώ τέταρτος κατετάγη ο συναθλητής του Βασίλης Βασιλείου με 23/25, πέμπτος ο Πάμπος Χατζημιχαήλ (ΣΚΟΑΜ) με 22/25 και έκτος ο Μιλτιάδης Καραολή (ΣΚΟΛΕΜ) με 21/25.

 

Πρώτος στη Β’ κατηγορία τερμάτισε ο Κούλλης Χάματσος της ΣΚΟΑΜ με 92/100 και στη Δ’ κατηγορία ο Χαράλαμπος Οικονόμου (ΣΚΟΛΕΥ) με το ίδιο αποτέλεσμα. Στην κατηγορία των βετεράνων την πρώτη θέση πήρε ο Κωστάκης Κωνσταντίνου του ΣΚΟΛΑΡ με 90/100 και στους σούπερ βετεράνους ο Δημήτρης Λόρδος με 88/100. Αναλυτικά τα αποτελέσματα σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα:

 

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Νεόφυτος Σιαλής ΣΚΟΑΜ 94/100
  2. Πέτρος Ιωάννου ΣΚΟΛΕΥ 93/100
  3. Βασίλης Βασιλείου ΣΚΟΛΕΥ 93/100
  4. Πάμπος Χατζημιχαήλ ΣΚΟΑΜ 93/100
  5. Μιλτιάδης Καραολής ΣΚΟΛΕΜ 93/100
  6. Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΕΥ 92/100

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Κούλλης Χάματσος ΣΚΟΑΜ 92/100
  2. Στέλιος Λαυρεντίου ΣΚΟΛΕΜ 92/100
  3. Κώστας Σεϋμένης ΣΚΟΚΕΡ 91/100
  4. Κύπρος Κυπριανού ΣΚΟΛΕΥ 91/100
  5. Πουζούκης Ευστάθιος ΣΚΟΑΜ 90/100
  6. Σοφοκλέους Βαρνάβας ΣΚΟΛΕΜ 99/100

 

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Κωνσταντίνος Αριστοφάνους ΣΚΟΛΑΡ 94/100
  2. Γιάννος Νεοφύτου ΣΚΟΛΕΥ 89/100
  3. Χρίστος Χρίστου ΣΚΟΛΕΜ 79/100
  4. Δημήτρης Αντωνίου ΣΚΟΛΕΜ 73/100
  5. Χαράλαμπος Παπαζαχαρίας ΣΚΟΛΕΥ 73/100
  6. Πίτερ Ρέιμαν ΣΚΟΛΕΜ 55/100

 

Δ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Χαράλαμπος Οικονόμου ΣΚΟΛΕΥ 92/100
  2. Αντωνίου Γιάννος ΣΚΟΛΕΥ 92/100
  3. Κλαγγίδης Άντρος ΣΚΟΚΕΡ 91/100

 

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Κωστάκης Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΑΡ 90/100
  2. Γιάννος Νεοφύτου ΣΚΟΛΕΥ 89/100
  3. Πέτρος Βάλκο ΣΚΟΛΕΜ 81/100

 

 

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

 

  1. 1Α. & 1Β. Ο νικητής του αγώνα Νεόφυτος Σιαλής

 

  1. Οι αθλητές που ισοβάθμησαν στην πρώτη θέση με 94/100 και «έλυσαν» τις διαφορές τους σε αγώνα μπαράζ, μαζί με τον αχιδιαιτητή Σάββα Κοσμά

 

  1. Οι νικητές της Α’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον πρόεδρο της ΣΚΟΚ Δημήτρη Λόρδο

 

  1. Οι νικητές της Β’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον αντιπρόεδρο της ΣΚΟΛΕΜ Μιλτιάδη Καραολή

 

  1. Οι νικητές της Γ’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους

 

  1. Οι νικητές στην κατηγορία των βετεράνων, μετά τη βράβευσή τους

 

  1. Οι νικητές της Δ’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον Λουκά Χάματσο, μέλος του Δ.Σ. της ΣΚΟΚ

 

(1) NIKHTHS (1A) NIKHTHS (1B) NIKHTHS (2) BARRAGE (3) A' CATEGORY (4) B' CATEGORY (5) C' CATEGORY (6) VETERANS (7) D' CATEGORY