24 C

«Ερυθρόλευκο» το προσφυγικό ντέρμπι (PHOTOS)

KΑΠΑΤΣΟΣ ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – Pokka ΑΕΚΑΡΑΒΑ 3-1  ΣΕΤ 25-19, 23-25, 25-22, 25-23
    Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι η Kαπάτσος Νέα Σαλαμίνα κατέβαλε στο Αθλητικό Κέντρο «Σπύρος Κυπριανού» στη Λεμεσό την Pokka  ΑΕΚαραβά με 3-1 σετ μετά από ένα γεμάτο παιχνίδι.
    Η Καπάτσος Νέα Σαλαμίνα ήταν καλύτερη στα σημεία και κέρδισε το πρώτο σετ στο προσφυγικό ντέρμπι με  25-19 προηγούμενη με 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ έγινε πολύ ωραίος αγώνας με την Pokka ΑΕΚαραβά να κερδίζει με 23-25 και να γράφει το 1-1 στα σετ.
    Οι «ερυθρόλευκοι» επανήλθαν και μετά από ένα πολύ ανταγωνιστικό σετ κέρδισαν στο τρίτο σετ με 25-22 και ανέκτησαν το προβάδισμα με 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ δεν άλλαξε η μορφή του αγώνα με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο. Τελικά, η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντίνου πιο ψύχραιμη κέρδισε το σετ με 25-23 και τον αγώνα με 3-1 σετ.

KΑΠΑΤΣΟΣ ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(A. Kωνσταντίνου): Ζηκάκης, Χρυσοστόμου, Μάνθα, Δημητρίου, Μπαγιάν, Ντε Μάν . Λίμπερο: Σαββίδης.

Pokka ΑΕΚΑΡΑΒΑ (Nτ. Λέτσιεφ): Σάντζεζ, Χριστοφή, Ράμα,. Αντωνιάδης, Χαριδήμου, Χ”Φιλίππου – Λίμπερο:  X”Βασίλης.

AΝΟΡΘΩΣΙΣ – Ε.Ν.ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ 3-1 ΣΕΤ 25-12, 23-25, 25-15, 25-09
    Η Ανόρθωσις άνκαι δυσκολεύτηκε επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και κέρδισε στο «Θεμιστόκλειο» την Ε.Ν. Παραλιμνίου με 3-1 σετ.

Η Ανόρθωσις δεν δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ κερδίζοντας με 25-12 ανοίγοντας το σκορ απέναντι στη φιλότιμη Ένωση.

Όσοι πίστεψαν ότι η Ανόρθωση θα είχε εύκολο έργο διαψεύστηκαν στο δεύτερο σετ αφού οι «βυσσινί» ήταν εντυπωσιακοί αφού όχι μόνο έκαναν ντέρμπι το σετ αλλά το κέρδισαν κιόλας με 23-25 ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 1-1.

Στο τρίτο σετ η Ανόρθωσις έπαιξε ωραίο βόλεϊ και αποφεύυγοντας τα λάθη κέρδισε με 25-15 και  προηγήθηκε με 2-1 σετ. Η εξέλιξη του τρίτου σετ προδιέγραψε και το τέταρτο με συνέπεια οι Βαρωσιώτες να το κερδίσουν με 25-09 και να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Παραλιμνίου άφησε και πάλι άριστες εντυπώσεις.
    AΝΟΡΘΩΣΙΣ (Α. Παπαδόπουλος):Πάντιτς, Αυγ. Παναγιωτίδης, Φάιφερ, Κνέζεβιτς, Στρουγκάρεβιτς, Ροντόλφο. Αλλαγές: Μοσχοβάκης, Παπαϊωάννου, Π.Χρυσοστόμου.

Ε.Ν.ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ(Z. Λούκοβιτς): Στογιάκοφ, Λ. Λόντσαρ, Ερωτοκρίτου, Χαραλάμπους, Ν. Λόντσαρ, Λ. Λούκοβιτς.

am2v6851 am2v6873 am2v6877 am2v6906 am2v6908 am2v6919 am2v6921 am2v6929 am2v6940 am2v6941 am2v6947 am2v6960 am2v6970 am2v6974 am2v6977 am2v6978 am2v6982 am2v6986 am2v6989 am2v6991 am2v6993 am2v7011 am2v7013 am2v7015 am2v7017

Η απόδραση του Παφιακού από το Λευκόθεο όπου κέρδισε το φιλόδοξο φέτος ΑΠΟΕΛ με 1-3 και η νίκη της Καπάτσος Νέας Σαλαμίνας στο προσφυγικό ντέρμπι στο «Σπύρος Κυπριανού» με 3-1 επί της Pokka ΑΕΚαραβά ξεχώρισαν από τους αγώνες της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Στον άλλο αγώνα που άρχισε στις 20:00 η Ανόρθωσις κέρδισε την Ε.Ν.Παραλιμνίου δύσκολα με 3-1 σετ. Αναλυτικά:

ΑΠΟΕΛ – ΠΑΦΙΑΚΟΣ 1-3 ΣΕΤ: 16-25, 25-20, 17-25,, 20-25

Με διπλό απέδρασε ο Παφιακός από το Λευκόθεο αφού κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με 1-3 σετ παίρνοντας μια σημαντική νίκη και ταυτόχρονα βρίσκεται στην κορυφή ισόβαθμος με την Ομόνοια. Το ΑΠΟΕΛ στα κρίσιμα σημεία υστέρησε και έχασε φυσιολογικά.

Εξαιρετικά μπήκε στον αγώνα ο Παφιακός και κατάφερε να προηγηθεί με 01-05. Μια μικρή ανάκαμψη του ΑΠΟΕΛ έφερε τη μείωση του σκορ στο 07-09, αλλά το μπλοκ του Παφιακού δούλευε στην εντέλεια με συνέπεια να προηγηθεί 09-15.

Η ομάδα του Παφιακού ήταν ανώτερη και αφού αφόπλισε τα όπλα του ΑΠΟΕΛ κέρδισε το σετ με 16-25 και πήρε προβάδισμα με 0-1 στα σετ.

Το ΑΠΟΕΛ  ήταν άλλη ομάδα στις αρχές του δεύτερου σετ. Η άνοδος του Κολά, αλλά και το μπλοκ έδωσε στους «πορτοκαλί» το προβάδισμα με 08-02. Κάπου εκεί ξύπνησε ο Παφιακός που μείωσε 09-06. Το ΑΠΟΕΛ ήταν πιο ομάδα στο γήπεδο και αφού βελτιώθηκε η απόδοση των Γοδόι και Γεωργίου μαζί με τα λάθη του Παφιακού ξέφυγε με 17-11. Ο Παφιακός ανέβηκε αλλά το ΑΠΟΕΛ με κορυφαίο τον Γεωργίου τέλειωσε το σετ με 25-20 και ισοφάρισε τον αγώνα σε 1-1.

Χαμένα σερβίς από ΑΠΟΕΛ
    Δυναμικά μπήκε ο Παφιακός στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 00-03 και 08-11. Το ΑΠΟΕΛ αντέδρασε μείωσε στον πόντο 10-11, αλλά και πάλι ο Παφιακός  έπαιξε σωστά και αύξησε σε 10-15. Τα χαμένα σερβίς του ΑΠΟΕΛ (Κολάς και Χαλλλουμής) έδωσαν αέρα στον Παφιακό που κέρδισε το σετ με 17-25 και προηγήθηκε με 1-2 σετ.

Αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι ήταν ο Παφιακός που μπήκε δυνατά και με σωστές επιλογές και πολύ καλό τον Βερίσιμο προηγήθηκε με 01-07. Η ομάδα του Γκρέσιτς βρήκε πολλές λύσεις σε αντίθεση με το ΑΠΟΕΛ με συνέπεια να προηγηθεί με 10-17 σε ένα καθοριστικό σημείο στο τέταρτο σετ.
    Το ΑΠΟΕΛ πάλεψε τον αγώνα μείωσε σε 18-21 και 20-23, αλλά ο Παφιακός ήταν πιο καλός στα κρίσιμα σημεία κέρδισε το σετ με 20-25 και τον αγώνα με 1-3.

ΑΠΟΕΛ (Γ. Φιλίποφ): Γοδόι, Κολάς,, Χαλλουμής , Χάσικος, Γεωργίου,  Λίμπερο: Παντελή. Βέρντι. Αλλαγές: Αβερκίου, Κυπριανού

ΠΑΦΙΑΚΟΣ (M. Γκρέσιτς):  Σκορδής, Ευσταθίου, Βερίσιμο, Σοάρες, Κωνσταντινίδης, Οικονομίδης – Λίμπερο Αντωνίου, Ασπιώτης. Αλλαγές: Ανδρέου, Γ. Χρυσοστόμου,