Επτά στα επτά για την πρωτοπόρο ΑΕΛ

Πραγματοποιήθηκε η 8η αγωνιστική για τον Α’ όμιλο του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Β’ Κατηγορίας. Η ΑΕΛ συνέχισε την αήττητη της πορεία επικρατώντας με 68-53 του ΑΠΟΠ μέσα στην Πάφο, φτάνοντας τις εφτά νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Νικητής ήταν και ο Αστέρας Μέσα Γειτονιάς κόντρα στην Ένωση Νέων Αγίου Αθανασίου με 65-59, ενώ ο Αχιλλέας Αγρού πήρε την νίκη χωρίς αγώνα με 20-0 κόντρα στου Αργοναύτες Ερήμης. Ρεπό γι αυτή την αγωνιστική είχε η ομάδα του MJ Basket Plus.

ΑΠΟΠ – ΑΕΛ 53-68

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα η ΑΕΛ πέρασε νικηφόρα από την Πάφο, πετυχαίνοντας την 7η της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια. Η ομάδα της Λεμεσού μπήκε δυνατά στο παρκέ από την αρχή του αγώνα καταφέρνοντας να φέρει το σκορ στο 21-6 με το τέλος της πρώτης περιόδου. Με την πάροδο του χρόνου η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στο σκορ αυξανόταν (δεύτερη περίοδος: 39-25, τρίτη περίοδος: 60-34) με τους «γαλαζοκίτρινους» να φεύγουν από την Πάφο με την νίκη με τελικό σκορ 68-53. Κορυφαίος για την ΑΕΛ ο Μαυρομμάτης με 20 πόντους.

ΑΠΟΠ (E. Bετρένκα)

Πολεμίτης 17, Αλεξάνδρου 12 (2), Κουρίδης, Μακρής, Καραπίττης 2, Δημητρίου 14 (4), Χρυσοστόμου 8, Μαυρίκιος.

ΑΕΛ (Π. Αντωνίου)

Μαυρομάτης 20, Δανιήλ, Καρυόλαιμος, Ιωαννίδης 9 (1), Πιερίδης 15, Περεντός 16 (1), Λεωνίδα, Μονιάτης 4, Καμπούρης 4, Παπαϊωάννου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 6-21, 25-39, 34-60, 53-68

Αστέρας Μέσα Γειτονιάς – Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου 64-59

Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα ο Αστέρας Μέσα Γειτονιάς ήταν ο μεγάλος νικητής κόντρα στην Ένωση Νέων Αγίου Αθανασίου. Οι διαφορές στην διακύμανση του σκορ παρέμειναν πολύ μικρές καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα τριών πόντων στην πρώτη περίοδο (13-10) με την Ένωση Νέων Αγίου Αθανασίου να μειώνει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου στον πόντο (31-30). Στην επανάληψη το παιχνίδι παρέμεινε ισορροπημένο με τον Αστέρα να αυξάνει την διαφορά στο σκορ κατά ένα πόντο (47-45). Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με τελικό αποτέλεσμα 64-59. Κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης ο Αθανασίου που σημείωσε 25 πόντους.

Αστέρας Μέσα Γειτονιάς (Σ. Λαμάρης)

Φοινιώτης 4, Αλεξάνδρου 9 (2), Χρυσάνθου, Αθανασίου 25 (1), Δρουσιώτης 2, Νεοκλέους 1, Καπούτσης 15 (3), Κυριάκου 2, Τσαγγάρης 6 (2).

Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου (Γ. Παπαρές)

Στυλλάς 4, Κωνσταντινίδης, Χριστοδουλίδης 6, Μανάσης 4, Π. Κωνσταντίνου, Π. Αλεξάνδρου, Χαμπή 13, Αχιλλίδης 2, Δαμιανού 12, Ρήγας 7, Α. Κωνσταντίνου 3, Α. Αλεξάνδρου 8.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-10, 31-30, 47-45, 64-59

Αχιλλέας Αγρού – Αργοναύτες Ερήμης 20-0

Λόγω της μη προσέλευσης του προπονητή της ομάδας των Αργοναυτών Ερήμης, ο Αχιλλέας Αγρού πήρε την νίκη με 20-0 χωρίς να διεξαχθεί ο αγώνας.