Η κυπριακή αποστολή βρέθηκε την περασμένη εβδομάδα στην Αθήνα για το «9ο Παγκόσμιο Κύπελλο Ηλιάδης» και επέστρεψε στην Κύπρο με πλούσιες εμπειρίες και θετικά αποτελέσματα.

Η Βασιλική Κουρρή ήταν αυτή που ξεχώρισε περισσότερο απ’ όλους κατακτώντας την πολύ τιμητική 5η θέση.

Αξιόλογοι ήταν οι αγώνες των πρωταθλητών Γιώργου Μπαλτσιασβίλι και Σοφίας Ασβετά όπου κατέκτησαν τις 7ες θέσεις.

Οι Πρωταθλητές μας Χρίστος Τρικωμίτης, Κύπρος Κουρρής και Κυριάκου Λάζαρος παρά το γεγονός ότι σημείωσαν νίκες δεν κατάφεραν να πλασαριστούν στην πρώτη οκτάδα λόγω των πολλών συμμετοχών αθλητών στην κατηγορία τους.

Το «Παγκόσμιο Κύπελλο Ηλιάδης» πραγματοποιήθηκε στα Άνω Λιόσια και συγκεκριμένα στις εγκαταστάσεις που έγιναν οι Ολυμπιακοί Αγώνες το 2004 και έδωσαν το παρών τους 234 αθλητές από 24 χώρες. Την Κυπριακή αποστολή συνόδευσε ο τεχνικός διευθυντής της Ομοσπονδίας Τζούντο και πρώην πρωταθλητής μας Χρίστος Χριστοδουλίδης.

Στην φωτογραφία οι Πρωταθλητές μας Γιώργος Μπαλατσασβίλλι και Σοφία Ασβεστά μαζί με την μασκότ των Αγώνων.