25 C

Επιτυχές και το δεύτερο φιλικό τεστ στην Αλβανία

Η προετοιμασία της Εθνικής Ανδρών Κ16 συνεχίζεται με εντατικούς ρυθμούς στην Αλβανία, με το συγκρότημα του Μιχάλη Μιχαήλ να δίνει το δεύτερο της φιλικό κόντρα στην Εθνική Ανδρών Κ16 της Αλβανίας, φεύγοντας νικήτρια με τελικό σκορ 49-39. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Κύπρου έδειξε για δεύτερη συνεχόμενη ημέρα ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση, καταφέρνοντας να πάρει το ροζ φύλλο αγώνος

Ο Μιχάλης Μιχαήλ και ο συνεργάτης του Αντώνης Δημητρίου, έδωσαν και σε αυτό το φιλικό αρκετό χρόνο συμμετοχής σε όλους τους καλαθοσφαιριστές που ακολούθησαν την αποστολή, ενώ παράλληλα έγιναν δοκιμές και σε επίπεδο τακτικής.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά κακό ποιοτικά, με τους διαιτητές να επιτρέπουν να διεξαχθεί ένα σκληρό παιχνίδι, με αρκετά φάουλ. Ωστόσο η χώρα μας στάθηκε στο ύψος της και πήρε στο τέλος την νίκη με 49-39.

Με την έναρξη του αγώνα οι διαφορές στο σκορ παρέμειναν σε πολύ μικρό επίπεδο διαφοράς, με το σκορ να φθάνει στο 10-9 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η Κύπρος ανέβασε στροφές στην συνέχεια και έφερε την διαφορά στους δέκα πόντους (25-15) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Πιο καλά πατούσε στο παρκέ στην τρίτη περίοδο η Αλβανία, που μείωσε την διαφορά στο σκορ στους έξι πόντους (35-29) μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου. Η Κύπρος ήταν όμως ξανά ανώτερη στο παρκέ στην τέταρτη περίοδο και επανέφερε την διαφορά στους δέκα πόντους, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 49-39.

Στην ιστοσελίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης μίλησε ο προπονητής της Εθνικής μας ομάδας, Μιχάλης Μιχαήλ, ο οποίος ανέφερε για το παιχνίδι:

«Για εμάς ήταν ένα ακόμα πολύ καλό τεστ. Μας αποσυντόνισε λίγο ο τρόπος που αγωνίζονταν οι αντίπαλοι μας και τα πολλά σκληρά φάουλ. Είχαμε καλή αντίδραση όμως. Έχουμε τρεις βδομάδες μπροστά μας για προετοιμασία και θα δουλέψουμε πολύ σκληρά, θα βλέπουμε την κάθε λεπτομέρεια για να γίνουμε ακόμα καλύτεροι. Μέσα από τα παιχνίδια του τουρνουά και τις προπονήσεις μας γινόμαστε μέρα με την μέρα καλύτεροι.

Θεωρώ πως τα παιχνίδια αυτά είναι ένα πολύ καλό τεστ τόσο για εμάς όσο και για τους παίκτες μας. Δεν ξέρω αν θα χρειαστεί να γίνει κάποια αλλαγή στο έμψυχο υλικό. Οι απαιτήσεις της ομάδας είναι γνωστές και πρέπει οι καλαθοσφαιριστές να αποδείξουν ότι μπορούν να ανταποκριθούν, εάν θέλουν να είναι στην Εθνική. Μέσα από τα φιλικά αυτά και τις τελευταίες προπονήσεις θα φανεί ποιοι θα είναι στην τελική δωδεκάδα.

Στα προηγούμενα φιλικά με Ρουμανία, Ουγγαρία, Τουρκία και Ελλάδα οι αντίπαλοι μας ήταν πολύ δυνατοί. Πλέον δεν υπάρχει καμιά δικαιολογία για τους παίκτες μας αν δεν παίζουν καλά. Αγωνιζόμαστε με ομάδες που είναι στο επίπεδο μας. Πιο πριν υπήρχε κάποιο ελαφρυντικό, τώρα όχι. Αν κάποιοι καλαθοσφαιριστές δεν αποδίδουν σε αυτά τα παιχνίδια που δίνουμε τώρα, σημαίνει δεν είναι έτοιμοι για το επίπεδο που τους θέλουμε να είναι».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-10, 15-25, 29-35, 39-49