22 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Επιστροφή στις ΝΙΚΕΣ για τον ΚΕΡΑΥΝΟ

Ο Κεραυνός επικράτησε της ΕΘΑ Έγκωμης με 102-80, για την 7η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος καλαθοσφαιριστής ο Ντεόντρε Μπερνς με 25 πόντους, 2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο Κεραυνός πήρε προβάδισμα με 9-2 στο 4’, με τον Μιχαήλ να πετυχαίνει τρίποντο. Στο επόμενο λεπτό η ΕΘΑ μείωσε σε 9-7, ενώ στο 6’ το τρίποντο του Χάρις έφερε το παιχνίδι στα ίσα (12-12) και στο ίδιο λεπτό ο Χιούντσον έδωσε προβάδισμα στην ΕΘΑ σε 15-12. Οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά μπροστά στο σκορ στο 8’ (18-17), και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 23-17.

Στη δεύτερη περίοδο ο Κεραυνός μπήκε πολύ δυνατά και με τις εύστοχες βολές του Μπερνς στο 12’ έφτασε στο +10 (27-17). Η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται με το σκορ ημιχρόνου να είναι 52-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός διατηρούσε το πάνω χέρι στον αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 64-53 στο 28’. Η ομάδα του Στροβόλου αύξησε ξανά τη διαφορά στους 20 πόντους στο τελευταίο λεπτό με το τρίποντο του Μπερνς (77-57) και η περίοδος έληξε με σκορ 79-59.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Κεραυνός κράτησε τη διαφορά του και στο τελευταίο λεπτό ξεπέρασε τους 100 πόντους, παίρνοντας τη νίκη με 102-80.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 52-32, 79-59, 102-80