16 C
Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

Επιστροφή στις νίκες για Απόλλωνά, κέρδισε τον Αχιλλέα Κ.

Στις νίκες επέστρεψε ο Απόλλωνας, περνώντας νικηφόρα από την έδρα του Αχιλλέα Καϊμακλίου με 64-57, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος για την ομάδα της Λεμεσού ήταν ο Ιμπραχίμ Τσίατχαμ με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

O Aπόλλωνας μπήκε με σερί οκτώ πόντων στον αγώνα και στο 3′ το λέι απ του Μόσες έκανε το 8-0, με την ίδια διαφορά να υπάρχει και με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (9-17), μετά το καλάθι του Γεωργίου στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στο 11′ το δίποντο του Μόσες ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (11-22), με την ομάδα του Καϊμακλίου στο 16′ να πλησιάσει στους έξι (20-26) με τις βολές του Τρετιακόβ. Η βολή του Ελευθερίου μισό λεπτό πριν από το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου έκανε το 27-36 που ήταν το αποτέλεσμα για το πρώτο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ στους 23 πόντους (35-58) με το δίποντο του Ελευθερίου στο 29′. Aκολούθως με το λέι απ του Χάρβει και το τρίποντο του Μπράουν ήρθε μείωση κατά πέντε πόντους (40-58) για λογαριασμό του Αχιλλέα στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι σμίκρυναν κι άλλο τις αποστάσεις και στο 37′ το τρίποντο που πέτυχε ο Χάρβεϊ η διαφορά ήταν στους έξι πόντους (54-60), όμως οι «γαλάζιοι» κρατήθηκαν μπροστά στο σκορ μέχρι το φινάλε και με τελικό σκορ 64-57 πανηγύρισαν το δεύτερο ροζ φύλλο τους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-17, 27-36, 40-58, 57-64

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλή)

Μπράουν 16 (3), Χριστούδιας 5, Γεωργακούδης, Βασιλείου, Τρετιακόβ 8 (1), Ανθυμιάδης (1), Χάρβεϊ 21 (1), Νάιλς 6