Με τη διεξαγωγή επτά τελικών, ανάμεσα στους οποίους των Ανδρών και Γυναικών ολοκληρώθηκε το Σάββατο 8 Ιουλίου, το Παγκύπριο ανοικτό πρωτάθλημα Ελαιών  «Γιώργος Γκουγκούρης», που διοργανώνει ο Όμιλος Αντισφαίρισης Ελαιών. Το Πρωτάθλημα «Γιώργος Γκουγκούρης» της Ελαιών είναι αφιερωμένο στον αδικοχαμένο αθλητή του Ομίλου Ελαιών, που «έφυγε» τον Μάιο του 2014 μετά από τροχαίο δυστύχημα.

Το πρωτάθλημα ανήκει στην ψηλότερη κατηγορία Grade 1, και σε αυτό συμμετείχαν 124  αντισφαιριστές που διαγωνίστηκαν στις χωμάτινες επιφάνειες του Ελαιών, σε 14 κατηγορίες στα Μονά και στα Διπλά, από τις ηλικίες των 12 ετών μέχρι και τις κατηγορίες Ανδρών και Γυναικών. 

Πρωταγωνιστής στην κατηγορία Ανδρών ο Σέργης Κυρατζής που εκμεταλλεύτηκε την παρουσία του στην Κύπρο για τους καλοκαιρινούς μήνες και συμμετείχε στο πρωτάθλημα, ξεδιπλώνοντας το σπάνιο ταλέντο του. Ο 23χρονος αντισφαιριστής που φοιτά στο 4ο έτος στη Γυμναστική Ακαδημία στην Ελλάδα, χάρισε μαζί με τον δυναμικό Ντέιβιτ Μινασιάν, έναν απολαυστικό τελικό που ύστερα από αγώνα που ξεπέρασε τις δύο ώρες, βρήκε τελικά νικητή τον πρώτο με 2-1 (6-7, 6-3, 6-3). Ο Κυρατζής με παρτενέρ τον Ντην Γεωργίου, κατέκτησε επίσης τον τίτλο και στο Διπλό Ανδρών, κερδίζοντας στον τελικό τους Αναστασίου και Στούπεννο με 2-0 (6-4, 6-4).

Στην κατηγορία Γυναικών, η Φλωρεντία Χατζηγεωργίου νίκησε στον τελικό, σε ένα κλειστό αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, την Άνθια Παναγιώτου με 2-0 (6-4, 6-4), ενώ στην κατηγορία των U18 η Χριστίνα Στυλιανίδη που είχε απουσιάσει από κάποια εγχώρια πρωταθλήματα το προηγούμενο διάστημα, νίκησε την Μαρία Κωνσταντίνου με 2-1 (2-6, 6-3, 6-3). Στα αξιοσημείωτα η παρουσία της μικρής Όλγας Ντανίλοβα, που κέρδισε τόσο την κατηγορία των U12 όσο και αυτήν των U14.

Όλα τα αποτελέσματα του πρωταθλήματος παρουσιάζονται, στην ιστοσελίδα της ΟΑΚ (www.cyprustennis.com και http://ctf.tournamentsoftaware.com)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα όλων των τελικών του πρωταθλήματος και των 14 κατηγοριών είναι τα ακόλουθα :

MS : Σέργης Κυρατζής Vs Ντέιβιντ Μινασιάν     2-1 (6-7, 6-3, 6-3)

WD: Φλωρεντία Χατζηγεωργίου Vs Άνθια Παναγιώτου           2-0 (6-4, 6-4)

MD : Ντην Γεωργίου / Σέργης Κυρατζής Vs Θεοχάρης Αναστασίου / Άθως Στούππενος   2-0 (6-2, 6-2)

BS12 : Νικήτα Σκλεαρένκο Vs Μάριος Πραστίτης         2-0 (6-1, 6-1)

GS12 : Όλγα Ντανίλοβα Vs Τανσέλ Τσικ 2-0 (WO)

BD12 : Μάριος Πραστίτης / Παύλος Τρύφων Vs Κωνσταντίνος Μεγάλεμος / Ντέμης Παναγίδης                 2-0 (7-6 [1], 7-6 [3])

BS14  : Στυλιανός Παπαμιχαήλ Vs Νικήτα Σκλεαρένκο            2-0 (6-3, 6-1)

GS14 : Όλγα Ντανίλοβα Vs Χριστιάνα Σεβαστού 2-0 (6-1, 6-4)

BD14: Γιώργος Χαραλάμπους / Γιώργος Πρωτοπαπάς Vs Μιχάλης Μιχαήλ / Παύλος Τρύφων          2-0 (6-1, 6-2)

GD14 : Αιμιλία Μαργκολίνα / Μαρία Τιβάνοβα Vs Ειρηάννα Δημητρίου / Χριστιάνα Σεβαστού       2-0 (6-1, 6-2)

BS16 : Λάμπρος Παντζαρής Vs Ειρηναίος Ιωάννου       2-0 (7-6[2], 6-0)

GS16 : Μερίλ Σονάκιν Vs Αθηνά Κωμοδρόμου   2-1 (6-7 [3], 6-3, 6-3)

BS18 : Μουσταφά Ζορμπά Vs Λάμπρος Παντζαρής      2-0 (6-3, 6-1)

GS18 : Χριστίνα Στυλιανίδη Vs Μαρία Κωνσταντίνου  2-1 (2-6, 6-3, 6-3)