Επίδειξη δύναμης η Νέα Σαλαμίνα και 2η θέση

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ  0-3 (14-25, 16-25, 19-25)

Η Νέα Σαλαμίνα παίζοντας για άλλο ένα αγώνα πολύ καλό βόλεϊ πέτυχε την 5η σερί νίκη της κερδίζοντας την ΑΕ Καραβά με 3-0 σε 66’  στην κοινή προσωρινή τους έδρα το «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ». Με τη νίκη τους οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν τον Παφιακό και ανέβηκαν στη 2η θέση.

Η Νέα Σαλαμίνα ήταν ανώτερη σε όλα τα σετ και ο κόουτς  Κ. Αδάμου έδωσε την ευκαιρία στους παγκίτες του  να αγωνιστούν για να τους έχει ζεστούς. Η ΑΕ Καραβά ήταν φιλότιμη έδωσε πολλές δυνάμεις, αλλά έχασε και έμεινε στην 8η θέση.

Η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε 01-03, όμως η ΑΕ Καραβά ισοφάρισε 07-07. Σταδιακά, η Νέα Σαλαμίνα διαμόρφωσε συνθήκες επικράτησης  με το +5 10-15, ενώ πήρε ασφαλές προβάδισμα 11-20 και παρά τις αλλαγές νίκησε σε 20΄14-25 και προηγήθηκε με 0-1 σετ.

Στα αρχικά στάδια του δεύτερου σετ η ΑΕ Καραβά βρέθηκε κοντά στο σκορ, αλλά η Νέα Σαλαμίνα στη συνέχεια  εξασφάλισε διάφορά  7 πόντων 09-15. Η ομάδα της ΑΕ Καραβά προσπάθησε και μείωσε κάπως την απόσταση αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα στον έλεγχο του σετ (14-21). Παίζοντας με τους νεαρούς Τουμπή, Αγαπίου και Χρίστου οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν με 16-25 σε 22’ και έκαναν το 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ η Νέα Σαλαμίνα συνέχισε στο ίδιο μοτίβο. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 04-08 και σταδιακά αύξαναν το υπέρ τους σκορ 09-15, 15-22 για να επιβληθούν απέναντι στη φιλότιμη ΑΕ Καραβά με 19-25 σε 24’ γράφοντας το τελικό 3-0 σετ.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ(A. HERRERA):Hasanli, Herrera, Σοφοκλέους, Ramma, Φιλοκράτους , Καρακατσάνης– Λίμπερο: Βαρνάβα – Αλλαγές: Καλαφάτης

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Χρυσοστόμου, Nικολάου, Balaque, Bruque, Σαββίδης, Παφίτης- Λίμπερο: Χαραλαμπίδης, Ιωάννου – Αλλαγές;  Τουμπή,  Χρίστου, Αχιλλέως, Χατζηβασίλη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Α’ Ι.Μιτσής – Β’ Κ. Κογιώνης

ΕΠΟΠΤΕΣ: A’ Σ. Ιωάννου – Β’ Α. Αντωνίου

ΣΗΜΕΙΩΤΕΣ: Α’ Ε. Σιαπάνη  – Β’ Μ. Παπαμιχαήλ

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ:  Α. Κολοκοτρώνης

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΑΓΩΝΑ: Β. Γεωργίου

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ – 5Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

1. Ομόνοια (5) 5-0 15-04 15