24 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Επέστρεψε στις νίκες η Ομόνοια

Στις νίκες επέστρεψε, μετά την πρεμιέρα της σεζόν, η Ομόνοια που πήρε το δεύτερο ροζ φύλλο της, κερδίζοντας εντός έδρας με 75-62 τον Αχιλλέα Καϊμακλίου, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ντόνοβαν Σμιθ (29 πόντους, πέντε τρίποντα, επτά ριμπάουντ) και Σιν Φλουντ (22 πόντους, 1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, οκτώ ασίστ).

Στο 3′ η Ομόνοια με το λέι απ του Φλουντ ήταν μπροστά (6-5), με τον Αχιλλέα Καϊμακλίου να φτιάχνει στη συνέχεια σερί δέκα πόντων και στο 5′ με το καλάθι του Νάιλς πέρασε τέσσερις πόντους μπροστά (11-15). Οι «πράσινοι» με δύο τρίποντα του Κριλ πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ (17-15) στο 6′, με τους φιλοξενούμενους να ολοκληρώνουν το πρώτο δεκάλεπτο με νέο σερί (17-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αχιλλέας Καϊμακλίου διατήρησε το προβάδισμά του, με τη διαφορά να παρουσιάζει αυξομειώσεις. Στο 14′ με το τρίποντο του Χάρβεϊ έφθασε τους επτά πόντους (22-29), ενώ στο 19′ το τρίποντο του Σμιθ την έριξε στους δύο (31-33). Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου οι δύο βολές του Τρετιακόβ και το λέι απ του Μπράουν η διαφορά ήταν στους έξι (31-37).

Στο 26′ οι φιλοξενούμενοι με το λέι του Μπράουν είχαν προβάδισμα έξι πόντων (38-44), με την Ομόνοια στο 26′ με το τρίποντο του Σμιθ να κάνει την ανατροπή (46-45). Στο 28′ το σκορ ήταν ισόπαλο 51-51 με τους «πράσινους» να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο με δύο βολές του Φλουντ και τρίποντο του Σμιθ (56-51).

Η ομάδα της Λευκωσίας έκανε ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο με άλλους πέντε πόντους (τρίποντο του Σμιθ, λέι απ του Φλουντ) και πήρε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (61-51) στο 31′. Η Ομόνοια κράτησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος του αγώνα, αυξάνοντας κι άλλο τη διαφορά και πήρε τελικά το ροζ φύλλο με σκορ 75-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 31-37, 56-51, 75-62