18 C

Επέστρεψε με νίκη η ΑΕΛ

Με νίκη σηματοδότησε την επιστροφή της στην ανδρική καλαθόσφαιρα η ΑΕΛ, που νίκησε στο πρώτο της επίσημο παιχνίδι μετά από ένα χρόνο απουσίας από τα γήπεδα. Η ομάδα της Λεμεσού, που είναι η πολυνίκης ομάδα της ανδρικής καλαθόσφαιρας με 13 κατακτήσεις πρωταθλημάτων, επικράτησε του ΑΠΟΠ με 61-52. Στα άλλα δύο παιχνίδια του Α’ ομίλου νίκες πέτυχαν οι Αχιλλέας Αγρού και Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου κόντρα στους Αργοναύτες Ερήμης και Αστέρα Μέσα Γειτονιάς αντίστοιχα ενώ ρεπό είχε η ομάδα του MJ Basket Plus. Γα τον Β’ όμιλο με νίκες προχώρησαν οι Αχιλλέας Καϊμακλίου και Ένωση Κοκκινοτριμιθιάς, κόντρα τους ΕΝΑΔ και Ζήνωνα αντίστοιχα. Την νίκη χωρίς αγώνα πήρε ο Όλυμπος Αγλαντζιάς κόντρα στον Ονήσιλλο Σωτήρας, που αποχώρησε από το πρωτάθλημα.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΕΛ – ΑΠΟΠ 61-52

Την επιστροφή του στην καλαθόσφαιρα πραγματοποίησε το ανδρικό τμήμα μπάσκετ της ΑΕΛ, έπειτα από ένα χρόνο απουσίας από τα γήπεδα, αφού την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος είχε ρεπό. Η ομάδα της Λεμεσού έκανε εντυπωσιακή επιστροφή στον χώρο της καλαθόσφαιρας, με περίπου 800 φίλους της να δίνουν το παρών τους στο γήπεδο. Η επιστροφή της ΑΕΛ συνοδεύτηκε με νίκη, απέναντι στον ΑΠΟΠ Πάφου, με 61-52. Η ομάδα της Λεμεσού ήταν ελαφρώς καλύτερη στην πρώτη περίοδο, παίρνοντας προβάδισμα με 15-12. Η διαφορά αυξήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το σκορ να φτάνει στο 36-20, όμως στην επανάληψη ο ΑΠΟΠ μπήκε πιο συγκεντρωμένα, καταφέρνοντας να μειώσει την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες. Το τέλος του αγώνα βρήκε την ΑΕΛ νικήτρια με 61-52.

ΑΕΛ (Π. Αντωνίου)

Μαυρομμάτης 9, Λεωνίδα 5, Δανιήλ 7 (1), Λουκά 2, Πιερίδης 4, Περέντος 12, Μονιάτης 14 (2), Καμπούρης 8, Καρασαμάνης.

ΑΠΟΠ (Ε. Βετρένκα)

Πολεμίτης 4, Αλεξάνδρου 5 (1), Κουρίδης, Κούλουμος 4, Σταύρου 4, Δημητρίου 7 (1), Καραπίττης 20 (5), Χρυσοστόμου 2, Μαυρίκιος.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-12, 36-20, 45-34, 61-52

Μετά την ολοκλήρωση του αγώνα της ΑΕΛ με τον ΑΠΟΠ, ο προπονητής των «γαλαζοκίτρινων» μίλησε στην ιστοσελίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης.

Πέτρος Αντωνίου: «Η θέση της ΑΕΛ δεν είναι στην Β’ κατηγορία»

«Κάναμε μία προσπάθεια κάποια άτομα για να μπορέσει να επαναδραστηριοποιηθεί το τμήμα. Ο στόχος ήταν να φτιάξουμε ένα κορμό με λίγους έμπειρους παίκτες, και αρκετούς νεαρούς από την ακαδημία της ΑΕΛ. Το πλάνο ήταν να μπορέσει η ομάδα μας να ανέβει στην πρώτη κατηγορία, και να διατηρήσει το ρόστερ της ώστε αποτελέσει τον βασικό κορμό της ΑΕΛ και στα επόμενα χρόνια στην Α’ κατηγορία. Είχαμε πολύ κόσμο στον αγώνα με τον ΑΠΟΠ, και είμαι χαρούμενος που ήταν μέσα σε αθλητοπρεπή πλαίσια η παρουσία του. Αυτό ήταν το πρώτο μας παιχνίδι για φέτος, και πρέπει να αναφέρω ότι ήταν δύσκολο να οργανωθούμε το καλοκαίρι. Κάναμε ένα φιλικό μόνο. Για τον αγώνα μπορώ να πω ότι είχαμε καλές στιγμές και καλή άμυνα, πιστεύω ότι κερδίσαμε δίκαια. Απέναντι μας είχαμε μία πολύ καλή ομάδα που πιστεύω ότι θα διεκδικήσει την άνοδο στην Α’ κατηγορία. Ο στόχος μας είναι να ανέβουμε στην Α’ κατηγορία, και πλέον θα είναι στα χέρια της διοίκησης τι θα πράξει στην συνέχεια. Η θέση της ΑΕΛ, με τέτοιο κόσμο πίσω της, δεν είναι στην Β’ κατηγορία».

Αργοναύτες Ερήμης – Αχιλλέας Αγρού 57-69

Εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Αχιλλέας Αγρού, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Β’ Κατηγορίας Α’ ομίλου. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ από την αρχή του αγώνα, και πήραν προβάδισμα στο σκορ με 18-12 στην πρώτη περίοδο. Την διαφορά αυτή την διατήρησαν και την αύξησαν στην συνέχεια, καταφέρνοντας στο τέλος να επικρατήσουν με 69-57.

Αργοναύτες Ερήμης (Π. Κωνσταντίνου)

Α. Χατζημήτσος 3 (1), Σοφοκλέους 6 (2), Κολτσίδης 10 (1), Γεωργίου 10, Σωκράτους 4, Παπαχαραλάμπους 10, Ι. Χατζημήτσος 4, Μιχαήλ 5, Πολυκάρπου 3, Λιασίδης 2.

Αχιλλέας Αγρού (Τ. Φωτίου)

Γρηγορίου 14 (1), Παπασταύρου 15 (1), Αγγόνας 6, Κυριάκου 9, Ξενοφώντος 4, Ι. Χατζηπετρής, Τσαγγαρίδης 6, Ιωαννίδης 11, Α. Χατζηπετρής 4, Κανναουρίδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-18, 25-36, 42-51, 57-69

Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου – Αστέρας Μέσα Γειτονιάς 63-47

Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα, η Ένωση Νέων Αγίου Αθανασίου επικράτησε με 63-47 του Αστέρα Μέσα Γειτονιάς. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, με το σκορ να είναι 15-15 στην πρώτη περίοδο και 27-28 στην δεύτερη. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να πάρουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην Τρίτη περίοδο, κάνοντας το 40-36. Η διαφορά αυξήθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με την Ένωση Νέων Αγίου Αθανασίου να παίρνει την νίκη με 63-47.

Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου (Γ. Παπαρές)

Στυλλάς 16, Χριστοδουλίδης 10, Ξενοφώντος 2, Χριστοφή 8 (1), Χαμπή 2, Αχιλλίδης 2, Δαμιανού 8, Φραντζής, Δημητρίου 2, Αλεξάνδρου 13.

Αστέρας Μέσα Γειτονιάς (Σ. Λάμαρης)

Πηλαβάκης, Αθανασιάδης 4, Αλενάνδρου 12 (2), Βούτρος 8, Αθανασίου 13, Αχιλλέως 4, Νεοκλέους, Καπούτσης 3, Τσαγγάρης 3, Χριστοδούλου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 27-28, 40-36, 63-47

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Αχιλλέας Καϊμακλίου – ΕΝΑΔ 75-48

Νικηφόρο ήταν το πρώτο παιχνίδι που έδωσε ο Αχιλλέας Καϊμακλίου (την πρώτη αγωνιστική νίκησε στα χαρτιά τον Ονήσιλλο Σωτήρας που αποχώρησε από το πρωτάθλημα) κόντρα στην ΕΝΑΔ με 75.48. Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή πολύ δυνατά και κατάφεραν μέχρι την τρίτη περίοδο να δημιουργήσουν διαφορά 33 πόντων, με το σκορ να είναι στο 57-24. Ο προπονητής του Αχιλλέα, Γιώργος Τεουλίδης, είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής και στους δώδεκα παίκτες του, με όλους να καταφέρνουν να σκοράρουν. Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τον Αχιλλέα νικητή με 75-48, με την ΕΝΑΔ να σκοράρει 24 πόντους στην τελευταία περίοδο.

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Γ. Τεουλίδης)

Κωνσταντινίδης 2, Λάμπρου 5 (1), Ανδρέου 2, Πάντζιαρος 8 (2), Ιωάννου 10, Λεμέσιος 8 (2), Τσοχαταρίδης 2, Κουλεντής 5, Σοφοκλέους 25, Χατζηγεωργίου 5 (1), Αθανασίου 2, Τσιατίνης 1.

ΕΝΑΔ (Γ. Ανδρέου)

Θεοδώρου 3 (1), Μιραλλάης 6, Γρηγορίου, Σταυρινού 2, Λαμπράκης 21 (3), Ταουσιάνης, Ηλιάδης 3 (1), Καζαντζής, Νεοφύτου 2, Ιωάννου 7, Παπαστεφάνου 4.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-8, 33-18, 57-24, 75-48

Ένωση Κοκκινοτριμιθιάς – Ζήνωνας 57-42

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η Ένωση Κοκκινοτριμιθιάς, που νίκησε μέσα στην έδρα της τον Ζήνωνα με 57-42, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου, του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Β’ κατηγορίας. Στην πρώτη περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, όμως στην συνέχεια οι γηπεδούχοι δημιούργησαν διαφορά επτά πόντων με το σκορ να φτάνει στο 27-20. Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε και αυξήθηκε στην συνέχεια, με την Ένωση Κοκκινοτριμιθιάς να επικρατεί στο τέλος με 57-42.

Ένωση Κοκκινοτριμιθιάς (Μ. Τσαγγαρίδης)

Ξενοφώντος 5 (1), Τσαγγαρίδης, Ζάκου 7, Θεοδόση 2, Αδάμου, Χρίστου 9 (3), Φυσεντζίδης 2, Χαριδήμου 32 (2).

Ζήνωνας (Ι. Σάνκοβιτς)

Μάρκου, Χατζούδης, Αβρααμίδης 7 (1), Σολωμονίδης 3 (1), Λάζου, Φάνου, Ιωάννου 17 (1), Κουτούσης 11, Πέτκοβ, Βασιλείου, Αδάμου 2, Ανδρέου 2.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-13, 27-20, 43-35, 57-42

Ονήσιλλος Σωτήρας – Όλυμπος Αγλαντζιάς 0-20

Λόγω αποχώρησης του Ονήσιλλου Σωτήρας από το πρωτάθλημα, ο αγώνας κατοχυρώθηκε υπέρ του Αχιλλέα Καϊμακλίου με 20-0.