3.IMG 8791
3.IMG 8791

Διοργανώθηκε με απόλυτη επιτυχία από την Κυπριακή Ομοσπονδία Θαλάσσιου Σκι (ΚΟΘΑΣΚΙ), ο διεθνής αγώνας «14th Cyprus Cup». Ο αγώνας που χρόνο με τον χρόνο αναβαθμίζεται διεξήχθη από 3-4 Νοεμβρίου, στο Φράγμα Πολεμιδιών, και σε αυτόν συμμετείχαν αθλητές από οκτώ χώρες, συμπεριλαμβανομένων και των περισσοτέρων κορυφαίων Κυπρίων αθλητών αρκετοί εκ των οποίων κατέκτησαν πρώτες θέσεις στις κατηγορίες τους.

O αγώνας ήταν ο τελευταίος για την φετινή αγωνιστική περίοδο, και μετά το τέλος του, πέραν της απονομής των επάθλων στους νικητές, η ΚΟΘΑΣΚΙ τίμησε τους αθλητές που διακρίθηκαν κατά τη φετινή χρονιά στους Μεσογειακούς Αγώνες, όπως επίσης και σε Πανευρωπαϊκούς αρκετών ηλικιακών κατηγοριών το 2017 και το 2018. Τιμήθηκαν οι Φλωρεντία Λοΐζίδου, Ανδρέας Γεωργίου, Άρτεμις Κωνσταντίνου, Γιάννης Κόκκινος, Στέλλα Αναστάση, Γιώργος Παπακωνσταντίνου και Ρούλα Παντελή.

Ο Πρόεδρος της ΚΟΘΑΣΚΙ Ανδρέας Κόκκινος εξέφρασε την απόλυτη ικανοποίηση του για την διοργάνωση και την πρόοδο των Κυπρίων αθλητών : «Η πρόοδος είναι τεράστια, και θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους συμβάλουν, τους συνεργάτες στην Ομοσπονδία, τους προπονητές, τους γονείς και πάνω απ’ όλα τους αθλητές μας. Είμαι βέβαιος ότι στο μέλλον θα έχουμε ακόμη καλύτερα αποτελέσματα, αφού ήδη οι νεαροί μας αθλητές εντυπωσιάζουν σε πανευρωπαϊκό επίπεδο στις ηλικιακές κατηγορίες που αγωνίζονται»

Ο κ. Κόκκινος αναφέρθηκε και στο μείζον θέμα των χώρων προπόνησης : «Ύστερα από 15 χρόνια προσπαθειών, πιστεύω ότι είμαστε κοντά στο να λύσουμε ένα μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε, όχι μόνο εμείς, αλλά όλες οι αθλητικές Ομοσπονδίες που δραστηριοποιούνται στο νερό. Η νομοθετική ρύθμιση για τη διαχείρηση των φραγμάτων, βρίσκεται στο τελικό στάδιο, και αναμένεται να φτάσει στην ολομέλεια της Βουλής πριν το τέλος του χρόνου. Εφόσον όλα εξελιχθούν ομαλά, θα μπορούμε πλέον να λειτουργήσουμε και να προγραμματίσουμε ως αθλητική ομοσπονδία, με πολύ καλύτερο τρόπο σε όλα τα επίπεδα».

Αναλυτικά τα αποτελέσματα όλων των κατηγοριών στο «14th Cyprus Cup» έχουν ως εξής :

Open Men Slalom

  1. Κόκκινος Γιάννης (CYP)  25/58/11.25
  2. Γεωργίου Ανδρέας (CYP)  00/58/12.00
  3. Χατζήκυριακος Κυριάκος (CYP)  00/58/13.00
  4. Σέμποκ Ζόλταν (HUN) 50/58/14.25

Open Ladies Slalom

  1. Χριστοφόρου Χριστίνα (CYP)  00/43

Over 35 Men Slalom

  1. Ντίκι Μαξίμ (BLR)   50/55/12.00

Over 45 Men Slalom

  1. Νέμεθ Γκαμπόρ (HUN) 5/55/11.25
  2. Ζερβόπουλος Σπυρίδων Ρίκος (GRE)  00/55/12.00
  3. Παπαδάκης Στέφανος (GRE)  50/55/13.00
  4. Παντελή Σάββας (CYP)  50/55/13.00

Over 45 Ladies Slalom

  1. Παπαδημητρίου Αγγελική (GRE) 00/55/14.25
  2. Μπόουλς Σάρα (GBR)  00/55/18.25

Over 55 Men Slalom

  1. Κωνσταντίνου Στέλιος (CYP)  50/55/13.00
  2. Ένγκελχαρτ Βόλκερ (AUT) 50/55/13.00
  3. Βλισίδης Ιωάννης (GRE)  50/43

Over 65 Men Slalom

  1. Φραγκίσκος Νικόλαος (GRE)  00/52/13.00

Under 17 Boys Slalom

  1. Παπακωνσταντίνου Γεώργιος (CYP)  00/58/12.00
  2. Ένγκελχαρτ Μόριτζ (AUT) 00/58/12.00
  3. Γεωργαλλίδης Κωνσταντίνος (CYP)  00/58/18.25

Under 17 Girls Slalom

  1. Παντελή Σωτηρούλλα (CYP)  00/55/13.00
  2. Λοϊζίδου Φλωρεντία (CYP)  00/55/13.00
  3. Αναστάση Στέλλα (CYP)  00/55/14.25

Under 14 Boys Slalom

  1. Κωνσταντίνου Χαράλαμπος (CYP)  00/52

Under 12 Boys Slalom

  1. Αθηνάκης Ιωάννης (CYP)  00/52/14.25

Under 10 Boys Slalom

  1. Κωνσταντίνου Ανδρέας (CYP)  00/49/13.00
  2. Τόφας Ανδρέας (CYP)  50/43
  3. Αγρότης Σάββας (CYP)  00/37
  4. Στεφάνου Νίκος (CYP)  50/31

Over 45 Ladies Tricks

  1. Παπαδημητρίου Αγγελική (GRE) 2330

Under 17 Ladies Tricks

  1. Παπούδη Μικαέλα (GRE) 4540
  2. Λοϊζίδου Φλωρεντία (CYP)  2160

Under 12 Boys Tricks

  1. Αθηνάκης Ιωάννης (CYP)  3420