18 C

Εντός έδρας νίκη για την ΑΕΛ επι του ΑΧΙΛΛΕΑ

Η ΑΕΛ επικράτησε στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Αχιλλέα Καϊμακλίου, με 90-65, για την 7η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος του αγώνα ο Μπράντον Αβερέτε με 3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 9 πόντων στο 5’ με σκορ 11-2. Ο Αχιλλέας μείωσε σε 11-9 στο 6’, μετά το εύστοχο τρίποντο του Γεωργακούδη. Με τη λήξη του δεκαλέπτου η ΑΕΛ είχε προβάδισμα ενός πόντου 20-19.

Στη δεύτερη περίοδο οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λεμεσού πήραν προβάδισμα 12 πόντων στο 14’ (31-19), πετυχαίνοντας 11 σερί πόντους. Η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο +20 στο τελευταίο δευτερόλεπτο με το λεϊ απ του Πίγκραμ, και το σκορ ημιχρόνου ήταν 52-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αχιλλέας μείωσε στο 27’ σε 60-46, όμως η ΑΕΛ διατηρούσε το προβάδισμα της και με τις εύστοχες βολές του Πιττάκα στο 28’ και το τρίποντο του Μονιάτη στο τελευταίο λεπτό το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 69-51.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά τους, φτάνοντας στο +25 στο τελευταίο λεπτό (90-65) και με αυτό το σκορ οι «λέοντες» πήραν τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 52-32, 69-51, 90-65