25 C

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΤΟ ΘΕΑΜΑ ΣΤΟ «ΛΑΡΝΑΚΑ ΟΠΑΠ 3×3»

Πλούσιο θέαμα προσέφεραν στο κοινό οι καλαθοσφαιριστές και οι καλαθοσφαιρίστριες που διαγωνίστηκαν στην διοργάνωση του «Λάρνακα ΟΠΑΠ 3×3».

Συνολικά συμμετείχαν 37 ομάδες, από τις οποίες οι 21 ήταν στην κατηγορία Αντρών, οι 8 στην κατηγορία Παίδων (άντρες κάτω των 16 ετών) και οι τελευταίες 8 στην κατηγορία Γυναικών.

Για τον διαγωνισμό καρφωμάτων συμμετείχαν πέντε καλαθοσφαιριστές, οι Τέοντορ Όλεγκοφ (Bad Boys), Χρίστος Πυρίλλης (Dream Killers), Βίκτωρ Πετρόφ (Ζήνων), Θεόδωρος Παναγιώτου (Fly Ballers) και Ροβέρτος Αλεξάντρου (Supermen). Στον τελικό προκρίθηκαν οι Τέοντορ Όλεγκοφ και Βίκτωρ Πετρόφ, με τον πρώτο να βγαίνει νικητής με τελική βαθμολογία 49-48.

Από την κατηγορία των Παίδων προκρίθηκαν στην ημιτελική φάση τέσσερις ομάδες. Οι Fantastic 4 νίκησαν τους Supermenμε 7-2 και πέρασαν στον τελικό, και στο δεύτερο ζευγάρι νικήτρια ήταν η ομάδα των Ballers απέναντι στους Fly Ballers, με σκορ 15-12. Στον μεγάλο τελικό οι Fantastic 4 νίκησαν τους Ballers με σκορ 13-9, κατακτώντας την πρώτη θέση στην κατηγορία τους.

Για την κατηγορία των Γυναικών είχαν προκριθεί στην ημιτελική φάση οι Tune Squad, Triple Threat, Mix Up και Moufflons. Στο πρώτο παιχνίδι οι Tune Squadνίκησαν τις Triple Threatμε σκορ 7-4, ενώ στον δεύτερο αγώνα οι Moufflons επικράτησαν με 6-7 των MixUp. Στον τελικό επικράτησε η Moufflons, απέναντι στην Tune Squad, με σκορ 11-13.

Τέλος, για την κατηγορία των Αντρών προκρίθηκαν στην ημιτελική φάση οι Μπουρμπουλήθρες, Talento Sports Academy and Cup & Joy, MOV LICK και Air Turtles. Το πρώτο ζευγάρι που αγωνίστηκε ήταν οι Μπουρμπουλήθρες με τους Talento Sports Academy and Cup & Joy, με τους πρώτους να βγαίνουν νικητές, με σκορ 17-18, και να προκρίνονται στον τελικό. Στον δεύτερο αγώνα της ημιτελικής φάσης, έπαιξαν οι MOV LICK κόντρα στους AirTurtles, με τους δεύτερους να βγαίνουν νικητές με 15-21. Στον μεγάλο τελικό οι Air Turtlesεπικράτησαν της Talento Sports Academy and Cup & Joyμε σκορ 11-16.

Πέραν των καλαθοσφαιρικών αγώνων που υπήρξαν στο «Λάρνακα ΟΠΑΠ 3×3», όσοι βρέθηκαν στις Φοινικούδες για το διήμερο 29-30 Αυγούστου ήταν στην ευχάριστη θέση για να παρακολουθήσουν και το ψυχαγωγικό κομμάτι που περιλαμβανόταν στο πρόγραμμα, με χορούς από τις σχολές “Φήμη” (Cheerleaders) και “Ζορμπάς” και επιδείξεις από τους καλαθοσφαιριστές της ΑΕΚ, μαζί με τα παιδιά των ακαδημιών της ομάδας, της ακαδημίες καλαθόσφαιρας του Ζήνωνα και την ομάδα Dunkersτου σωματείου.

Όλη η διοργάνωση μεταδόθηκε ζωντανά μέσω live streaming, από την επίσημη ιστοσελίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης.

Επόμενη διοργάνωση του «ΟΠΑΠ 3×3», θα πραγματοποιηθεί στην Πάφο, μπροστά από το μεσαιωνικό κάστρο στις 12 και 13 Σεπτεμβρίου, με τις εγγραφές να ανοίγουν την ερχόμενη Τετάρτη, 2 Σεπτεμβρίου.