18 C

Εντατική προετοιμασία στο Τάεκβοντο

Ενόψει πολύ δύσκολων διεθνών αγώνων που έχουν να δώσουν μέσα στους προσεχείς μήνες του 2016 οι πρωταθλητές και πρωταθλήτριες του Ολυμπιακού Αθλήματος Τάεκβοντο, τόσο ο Ομοσπονδιακός προπονητής Ρίκκος Παττίχης όσο και οι προσωπικοί τους προπονητές, προετοιμάζονται εντατικά ούτως ώστε όλοι ανεξαιρέτως οι αθλητές / αθλήτριες που θα πάρουν μέρος σ’ αυτούς να έχουν μία πολύ αξιόλογη παρουσία.

Για τον σκοπό αυτό οι προπονήσεις των αθλητών / αθλητριών θα συνεχιστούν και μέσα στον μήνα Αύγουστο.  Ήδη μέχρι στιγμής αρκετοί αθλητές και αθλήτριες έχουν σημειώσει αξιόλογες επιτυχίες μέσα στο 2016 σε δύο Πανευρωπαϊκά Πρωταθλήματα Ανδρών / Γυναικών και Κάτω των 21 ετών (U21 )ως επίσης και σε World Cup Ανδρών / Γυναικών.

Στο Πανευρωπαϊκό Ανδρών / Γυναικών που πραγματοποιήθηκε στην Ελβετία τον περασμένο Μάϊο κέρδισαν 5η θέση ο Ιωάννης Πηλαβάκης και η Δέσποινα Πηλαβάκη με προπονητή τον Ανδρέα Πηλαβάκη.  Στο πολύ δύσκολο αυτό πρωτάθλημα κέρδισαν 9η θέση και οι αθλητές Χρίστος Πηλαβάκης και Κυριάκος Στρατουράς.

Στο Πανευρωπαϊκό U 21, που πραγματοποιήθηκε στη Ρωσία τον περασμένο Ιούλιο, κέρδισαν αργυρά μετάλλια η Άννα Μαρία Αντωνίου και ο Γιώργος Κακούρης, και Χάλκινα μετάλλια η  Σουζάννα Τομάζου και η Κυριακή Κουττούκη.  Για τους τρεις πρώτους προπονητής ήταν ο Ανδρέας Πηλαβάκης και για την Κυριακή Κουττούκη ο Νίκος Νικολάου.  Στο U 21 κέρδισαν 5η θέση και 9η θέση οι στρατευμένοι αθλητές Γιάννης Στρούθος και Γιώργος Χριστοφή αντιστοίχως με προπονητή τον κ. Γιάννη Δημητρίου.

Στο World Cup, που πραγματοποιήθηκε στην Γερμανία τον περασμένο Απρίλιο, κέρδισε χρυσό μετάλλιο η Κυριακή Κουττούκη, η οποία θα πρέπει να αναφέρουμε ότι στα Πανευρωπαϊκά U 21 του 2014 και 2015 κέρδισε χρυσά μετάλλια.  Μέχρι στιγμής η κορυφαία αυτή πρωταθλήτρια παρά τις πολύ μεγάλες ατυχίες που γνώρισε μέσα στους μήνες Μάιο και Ιούνιο εντούτοις εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή της Παγκόσμιας Κατάταξης Γυναικών. Στη φωτογραφία ο προπονητής Α. Πηλαβάκης με τις αθλήτριες / αθλητή του που κέρδισαν τρία μετάλλια στη Ρωσία.