22 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Έκτη σερί νίκη για ΑΠΟΕΛ, κέρδισε έκτος έδρας την ΕΘΑ

Την έκτη σερί του νίκη και όγδοη συνολικά στη φετινή σεζόν πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ επικρατώντας εκτός έδρας με 92-85 της ΕΘΑ, για τη 10η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίοι για την ομάδα της Λευκωσίας ήταν οι Εμανουέλ Ομόγκμπο (20 πόντους, 3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Ιωάννης Γιανναράς (18 πόντους, 2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ).

Δύο βολές και ένα τρίποντο του Χάρις έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων (5-0) στην ΕΘΑ στο πρώτο λεπτό, με τον ΑΠΟΕΛ να μπαίνει μπροστά στο 3′ με τις βολές του Πόιντερ (7-9). Ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Χάντσον με δίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα της Έγκωμης με τέσσερις πόντους (20-16), ενώ στο τέλος της περιόδου ήταν στους τρεις (23-20).

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στο 17′ με το λέι απ του Ομόγκμπο οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν με δύο πόντους (35-37). Δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το σκορ ήταν στην ισοπαλία (46-46), με το δεύτερο δεκάλεπτο να κλείνει με το κάλαθι του Χάντσον (48-46).

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε αρχή στο τρίτο δεκάλεπτο με σερί επτά πόντων και στο 21′ με το δίποντο του Γιανναρά ήταν μπροστά με πέντε πόντους (48-53). Οι φιλοξενούμενοι στο 14′ ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (51-63) μετά το τρίποντο του Ομόγμπο, ενώ έφθασε μέχρι τους 18 πόντους στο 28′ με τις δύο βολές του Ιερωνυμίδη (54-72). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με οκτώ πόντους και το λέι απ του Κυριακίδη δευτερόλεπτα πριν από την ολοκλήρωση της περιόδου έριξε τη διαφορά στους δέκα (62-72).

Το σερί της ομάδας της Έγκωμης συνεχίστηκε και στα αρχικά στάδια του δεύτερου δεκαλέπτου και στο 31′ με το τρίποντο του Χάντσον μείωσε στους τέσσερις (68-72). Η διαφορά παρουσίαζε αυξομειώσεις για να φθάσουμε στο 39′ όταν με το τρίποντο του Χάρις η ΕΘΑ πλησίασε στους τρεις (83-86). Ο ΑΠΟΕΛ δεν έχασε το προβάδισμά του και πήρε τελικά το ροζ φύλλο με σκορ 92-85.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 48-46, 62-72, 85-92