Έκαναν το πρώτο βήμα ΑΕΛ και Αχιλλέας Αγρού

ΑΕΛ και Αχιλλέας Αγρού πέτυχαν τις πρώτες τους νίκες στην Ημιτελική Φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Β’ Κατηγορίας κόντρα στους Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ και Αχιλλέα Καϊμακλίου αντίστοιχα. Μάλιστα η ομάδα του Αγρού «έσπασε» την έδρα του αντίπαλου της, επικρατώντας με 63-49 στο Καϊμακλί. Οι ομάδες που θα συμπληρώσουν δύο νίκες θα προκριθούν στην τελική φάση του πρωταθλήματος.

ΑΕΛ – Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ  91-58

Εύκολη νίκη πέτυχε η ΑΕΛ μέσα στην έδρα της κόντρα στην Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ, στον πρώτο αγώνα για την ημιτελική φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Β’ Κατηγορίας, με 91-58. Η ομάδα της Λεμεσού από νωρίς μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα με 25-15 με το τέλος της πρώτης περιόδου. Η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στο σκορ αυξήθηκε σε 52-32 στην δεύτερη περίοδο και σε 74-40 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Με την ολοκλήρωση του αγώνα η ΑΕΛ πήρε την νίκη με 91-58. Η ομάδα που θα συμπληρώσει δύο νίκες θα προκριθεί στην τελική φάση, όπου θα αντιμετωπίσει την νικήτρια ομάδα του ζευγαριού Αχιλλέας Καϊμακλίου-Αχιλλέας Αγρού. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Περεντός με 17 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-15, 52-32, 74-40, 91-58

ΑΕΛ (Π. Αντωνίου)

Λουκά 7, Πιερίδης 8, Μάρκου 3 (1), Μονιάτης 12, Καμπούρης 2, Παπαϊωάννου 4, Μαυρομμάτης 11, Δανιήλ 8, Περεντός 17, Λεωνίδα 14 (2), Καρασαμάνης 4.

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Τ. Μιραλλάης)

Μιραλλάης, Γρηγορίου 17 (1), Σταυρινού 8 (1), Βλάχος 10, Λαμπράκης 4, Μούσα, Ιωάννου 10, Αλεξανδρίδης 2, Παπαστεφάνου 7 (1).

Αχιλλέας Καϊμακλίου – Αχιλλέας Αγρού 49-63

Την εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Αχιλλέας Αγρού στο πρώτο παιχνίδι για την Ημιτελική Φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Β’ Κατηγορίας, επικρατώντας του Αχιλλέα Καϊμακλίου με 63-49. Στην πρώτη περίοδο η ομάδα του Αγρού κατάφερε να πάρει προβάδισμα τριών πόντων (14-11), διπλασιάζοντας την διαφορά αυτή με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (30-24). Ο Αχιλλέας Αγρού συνέχισε να υπερτερεί στον αγωνιστικό χώρο, καταφέρνοντας να φέρει την διαφορά στους εννέα πόντους με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (43-34). Το τέλος του αγώνα βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους με 63-49. Η ομάδα που θα συμπληρώσει δύο νίκες θα προκριθεί στην τελική φάση, όπου θα αντιμετωπίσει την νικήτρια ομάδα του ζευγαριού ΑΕΛ-Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Παπασταύρου με 17 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-14, 24-30, 34-43, 49-63