25 C

Εύκολη νίκη-προκριση για ΕΘΑ

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας πέτυχε η ΕΘΑ που επικράτησε εύκολα της Αναγέννησης Γερμασόγειας στο «Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία» με 111-56. Η ομάδα της Έγκωμης ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα, καταφέρνοντας να πάρει την μεγάλη αυτή νίκη. Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Πακ (21 πόντοι, 3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασσίστ), Κούμπερμπατς (20 πόντοι, 2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ,1 ασσίστ) και Πίαρσον (18 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Από τα πρώτα στάδια του αγώνα φάνηκε ότι η ΕΘΑ ήθελε να μπει στο γήπεδο για να κυριαρχήσει, να επιβάλει τον δικό της ρυθμό και να πάρει μία εύκολη νίκη. Έτσι με ένα σερί δεκαπέντε πόντων έφερε το παιχνίδι στο 15-0 πολύ νωρίς. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε την ΕΘΑ να προηγείται με 34-10. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αναγέννηση ήταν πιο ανταγωνιστική, σε σχέση με τα πρώτα λεπτά του αγώνα, όμως και πάλι η ΕΘΑ ήταν ανώτερη και κατάφερε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 59-30.

Παρόμοια ήταν και η συνέχεια του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να είναι οι απόλυτοι κυρίαρχοι μέσα στο παρκέ, καταφέρνοντας με το τέλος της τρίτης περιόδου να πάρουν προβάδισμα με 87-43. Όσο και αν προσπάθησε η Αναγέννηση να μειώσει την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στο σκορ, δεν τα κατάφερε με το τέλος του αγώνα να βρίσκει νικήτρια την ομάδα της Έγκωμης με 111-56.