24 C

Εύκολα, απλά και … ωραία πέρασε το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου

Εύκολα, απλά και  … ωραία πέρασε το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου από την έδρα του Μαυρομάτη Αγίου Παύλου. Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος  χάντμπολ ΟΠΑΠ αντρών η ομάδα του Πανεπιστημίου νίκησε με 40-27 και συνεχίζει αλάνθαστη να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος.

Το Ευρωπαϊκό, καλύτερο, δεν δυσκολεύτηκε να καθαρίσει το παιγνίδι από το πρώτο ημίχρονο, οπόταν και είχε προηγηθεί με 22-10.Στην επανάληψη, ο προπονητής του Ευρωπαϊκού έδωσε χρόνο σε αρκετούς νεαρούς και το παιγνίδι απέκτησε ενδιαφέρον, πλην όμως ο Μαυρομάτης σε κανένα σημείο της αναμέτρησης  δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός.

Ξένιος Κυπριανού 8, Χρ. Αργυρού 6, Ε. Πολύδωρος 4, Γ. Ανδρέου 4, Μ. Τριμιθιώτης 3, Δ. Νικηφόρου 3, Κ. Αντωνιάδης 3 και Α. Μαρκίδης 3, οι παίκτες που σκόραραν τα περισσότερα γκολ της νικήτριας ενώ από τον Μαυρομάτη 6 γκολ πέτυχε ο Γ. Κυριάκου, 5 ο Στέφανος Φτερακίδης, 4 Χ. Χαραλάμπους και 3 ο Δ. Λιασίτης.

Προοδευτικός – ΕΝ Αγίου Αθανασίου 19-17

Παιγνίδι θρύλερ στην Πάφο με τον Προοδευτικό να παίρνει μια δύσκολη και δραματική νίκη που τον καθιερώνει στην 4η θέση του πίνακα. Χαρακτηριστικό στοιχείο του αγώνα ήταν η δύναμη και το πάθος, γεγονός που υποχρέωσε τους διαιτητές (Παναγίδης – Αντρέου) να κάνουν χρήση της «δίλεπτης» 14 φορές! Κάτω από κάποιες προϋποθέσεις ο Προοδευτικός θα μπορούσε να πάρει πιο εύκολα τη νίκη, έδειξε όμως φοβερή αστοχία από τα 7 μέτρα (μολις 1 εύστοχο πέναλτι στις 8 εκτελέσεις – ½ η ΕΝ Αγ. Αθανασίου).

Σε όλη τη διάρκεια οι δύο αντίπαλες ήταν πολύ κοντά στο σκορ. Στο ημίχρονο η ΕΝ Αγίου Αθανασίου είχε προηγηθεί με 7-8, ενώ μέχρι και 10΄πριν το τέλος το παιγνίδι ήταν  στην «πρίζα».  Στο σημείο αυτό, με ένα εκρηκτικό ξέσπασμα ο Προοδευτικός κατάφερε για πρώτη φορά στο παιγνίδι να ξεφύγει στο +4, διαφορά την οποία δεν κατάφερε να καλύψει η ομάδα της Λεμεσού παρά την προσπάθεια των παικτών της.

Καλύτεροι από τη νικήτρια οι Χ. Σοφοκλέους 5, Π. Σωκράτους 3, Χρ. Χριστοφόρου 3 και Λ. Χριστοφή 3, ενώ από την ΕΝ Αγίου Αθανασίου καλύτεροι οι Στ. Στεφάνου 5 και Α. Παπαηλία 4.